Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Znaki ostrzegawcze (A) - znaki drogowe ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze informują o miejscach, w których występuje lub może wystąpić niebezpieczeństwo, obligują do zachowania szczególnej ostrożności.

Znaki drogowe ostrzegawcze (A)

Oznakowanie tego typu wyróżnia kształt równobocznego trójkąta o czerwonej obwódce i żółtym tle. Wyjątek to znak A-7. Umieszcza się je przy szosach wierzchołkiem skierowanym w górę. Znaki ostrzegawcze mają za zadanie uprzedzić i ostrzec kierowcę przed miejscem, w którym może pojawić się niebezpieczna sytuacja. Stosuje się je tam, gdzie niebezpieczeństwo jest permanentne, ale też tam, gdzie może występować przejściowo.

Przy jakich drogach umieszczać znaki ostrzegawcze?

Znaki ostrzegawcze stosuje się przy niemal wszystkich drogach. W zależności od prędkości dopuszczalnej w danym miejscu znak musi być ustawiony w określonej odległości od niebezpiecznego miejsca. Kierujący pojazdem potrzebuje bowiem czasu, by odpowiednio zareagować. Kluczowe znaczenie symbole te będą mieć na drogach szybkiego ruchu, gdzie od zachowania ostrożności może zależeć wiele. W wytycznych podano również szczegółowe wymiary znaków ostrzegawczych dla konkretnych grup wielkości.

Przykłady znaków ostrzegawczych

Wśród najczęściej stosowanych oznakowań z tej grupy wyróżnić można np. znaki ostrzegawcze A-1 i A-2, informujące o niebezpiecznych zakrętach odpowiednio w prawo i w lewo. Często widuje się też znak z symbolem ×, oznaczający skrzyżowanie dróg bez nadanego pierwszeństwa. Do tej grupy znaków zalicza się też te ostrzegające przed pobliskim przejazdem kolejowym – z zaporami bądź bez nich. W naszym sklepie online zakupisz wszystkie znaki ostrzegawcze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium