ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Znaki ostrzegawcze (A) - znaki drogowe ostrzegawcze

Znaki Drogowe Ostrzegawcze informują o miejscach, w których występuje lub może wystąpić niebezpieczeństwo, obligują do zachowania szczególnej ostrożności.

Znaki drogowe ostrzegawcze (A)

Oznakowanie tego typu wyróżnia kształt równobocznego trójkąta o czerwonej obwódce i żółtym tle. Wyjątek to znak A-7. Umieszcza się je przy szosach wierzchołkiem skierowanym w górę. Znaki ostrzegawcze mają za zadanie uprzedzić i ostrzec kierowcę przed miejscem, w którym może pojawić się niebezpieczna sytuacja. Stosuje się je tam, gdzie niebezpieczeństwo jest permanentne, ale też tam, gdzie może występować przejściowo.

Znaki ostrzegawcze – przy jakich drogach umieszczać?

Znaki drogowe ostrzegawcze (A) stosuje się przy niemal wszystkich drogach. W zależności od prędkości dopuszczalnej w danym miejscu znak musi być ustawiony w określonej odległości od niebezpiecznego miejsca. Kierujący pojazdem potrzebuje bowiem czasu, by odpowiednio zareagować. Kluczowe znaczenie symbole te będą mieć na drogach szybkiego ruchu, gdzie od zachowania ostrożności może zależeć wiele. W wytycznych podano również szczegółowe wymiary znaków ostrzegawczych dla konkretnych grup wielkości.

Przykłady znaków drogowych ostrzegawczych (A)

Wśród najczęściej stosowanych oznakowań z tej grupy wyróżnić można np. znaki ostrzegawcze A-1 i A-2, informujące o niebezpiecznych zakrętach odpowiednio w prawo i w lewo. Często widuje się też znak z symbolem ×, oznaczający skrzyżowanie dróg bez nadanego pierwszeństwa. Do tej grupy znaków zalicza się też te ostrzegające przed pobliskim przejazdem kolejowym – z zaporami bądź bez nich. W naszym sklepie online zakupisz wszystkie znaki ostrzegawcze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium