Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
Różnice między znakami tymczasowymi a stałymi – co musisz wiedzieć? 0
Różnice między znakami tymczasowymi a stałymi – co musisz wiedzieć?

W polskiej infrastrukturze drogowej występują różne rodzaje oznakowania. Najpopularniejsze to znaki poziome i pionowe, choć wyróżniamy też inny podział znaków – na stałe i tymczasowe. Co to oznacza, że na drodze zostały postawione tymczasowe znaki drogowe? Tego typu elementy organizacji ruchu drogowego pojawiają się wtedy, kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia chwilowej reorganizacji ruchu na drodze publicznej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej różnicom pomiędzy znakami stałymi a tymczasowymi, które są ustawiane przez zarządców dróg.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Zasady oznakowania drogi leśnej 0
Zasady oznakowania drogi leśnej

Za prawidłowe oznakowanie dróg leśnych w Polsce odpowiada przede wszystkim Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz zewnętrzne podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu w takich miejscach. Chcesz poznać szczegółowe przepisy dotyczące prawidłowego oznakowania lasów publicznych i prywatnych, a także dróg w przestrzeni leśnej? W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej aktualnym przepisom i przeanalizujemy podstawy prawne dotyczące tego, kto odpowiada za zarządzanie lasami, gruntami i nieruchomościami podlegającymi pod Lasy Państwowe.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej? 0
Gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej?

Oświetlenie na drogach publicznych, prywatnych, a nawet na chodnikach stanowi podstawowy element wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Załóżmy, że na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej nie działa oświetlenie. Wtedy piesi są mocno narażeni na potrącenie przez kierowcę samochodu, który nie utrzyma należytej uwagi podczas jazdy. Zobaczmy, gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej i kto powinien zająć się naprawą takiej usterki.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Oznakowanie przejścia dla pieszych – przepisy 0
Oznakowanie przejścia dla pieszych – przepisy

Za prawidłowe oznakowanie przejścia dla pieszych odpowiadają przede wszystkim zarządcy dróg. Pamiętajmy, że miejsca, w których piesi mogą bezpiecznie przekraczać pasy ruchu, powinny być oznakowanie znakami pionowymi, poziomymi, a w konkretnych sytuacjach także sygnalizacją świetlną. Dokładne przepisy dotyczące oznakowania bezpiecznego przejścia dla pieszych znajdziemy w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku. Przyjrzyjmy się szczegółowym regulacjom, które wskazują na poprawne oznakowanie przejść dla pieszych.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Czy można przesunąć znak drogowy? 0
Czy można przesunąć znak drogowy?

Nikt oprócz zarządców dróg oraz wyznaczonych podmiotów nie ma prawa stawiać, przesuwać i usuwać oznakowania drogowego. Takie działanie jest zagrożone karą grzywny sięgającą nawet do 5 tysięcy złotych zgodnie z Art. 85 Kodeksu Wykroczeń. Każdy obywatel ma jednak prawo do tego, aby złożyć do zarządcy wniosek o przesunięcie znaku drogowego. To prosty dokument, który przy odpowiednim uzasadnieniu powinien zostać pozytywnie rozpatrzony przez zarządcę drogi. Zobacz, jak prawidłowo przygotować wniosek i gdzie go wysłać, aby przesunąć znak na drodze.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Gdzie zgłosić niedziałającą sygnalizację świetlną? 0
Gdzie zgłosić niedziałającą sygnalizację świetlną?

Brak sprawnej sygnalizacji świetlnej to potencjalne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Na drogach publicznych są miejsca, gdzie poruszanie się pojazdami bez aktywnej sygnalizacji świetlnej stanowi nawet śmiertelne niebezpieczeństwo. Co zatem powinniśmy zrobić, kiedy zauważymy awarię sygnalizacji świetlnej? Przygotowaliśmy poradnik, aby wyjaśnić, gdzie zgłosić nie działającą sygnalizację świetlną i kto powinien zająć się jej naprawą.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Inżynieria drogowa w praktyce – jak powinien być realizowany montaż, nanoszenie oznaczeń i organizacja ruchu drogowego? 0
Inżynieria drogowa w praktyce – jak powinien być realizowany montaż, nanoszenie oznaczeń i organizacja ruchu drogowego?

Pod podjęciem inżynierii drogowej kryje się wiele zagadnień dotyczących ruchu drogowego, kolejowego, a nawet lotniczego. Eksperci w zakresie realizowania założeń projektowych powinni realizować prace w infrastrukturze drogowej zawsze zgodnie z założeniami projektów stworzonych przez specjalistów od inżynierii drogowej. Zobacz, jak pracujemy w ZnakiDrogowe24 podczas wdrażania i realizowania zagadnień związanych z organizacją ruchu.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak postawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji? 0
Jak postawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji?

W wielu miejscach lustra drogowe są w stanie nawet uratować czyjeś życie. Prawidłowe rozmieszczenie tego typu elementów infrastruktury drogowej przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na ustawienie lustra drogowego przy wyjeździe z prywatnej posesji warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, kiedy każdorazowy wyjazd bywa problematyczny i naraża uczestników ruchu drogowego na kolizję lub wypadek. Zobacz poradnik, jak zamontować lustro drogowe i kiedy można to zrobić legalnie na własną rękę.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Co to kontrapas rowerowy i jak go wydzielić? 0
Co to kontrapas rowerowy i jak go wydzielić?

Poruszanie się rowerem po przestrzeni publicznej bywa problematyczne, szczególnie w miejscach, gdzie na ma odpowiednio wydzielonych pasów ruchu. Na szczęście przepisy ruchu drogowego przewidują liczne udogodnienia dla rowerzystów. Większość z nich usprawnia sposób podróżowania rowerem po przestrzeni miejskiej, a dodatkowo przekłada się na poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Zobacz, co to jest kontrapas i jak poruszać się w tak oznaczonych miejscach na drogach publicznych.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak określić zarządcę drogi? 0
Jak określić zarządcę drogi?

Weryfikacja, kto jest zarządcą drogi, wcale nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Każda droga publiczna i prywatna jest zarządzana przez konkretny podmiot. Firmy lub organizacje publiczne są zobligowane do tego, aby zadbać o prawidłową organizację ruchu na danym terenie oraz ustawienie znaków drogowych tak, aby było to zgodne z aktualnymi przepisami. Zobacz nasz poradnik i dowiedz się, jak określić zarządcę drogi. Cała procedura zajmie Ci nie więcej niż kilka minut!

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak usunąć znak drogowy? 0
Jak usunąć znak drogowy?

Za postawienie znaku drogowego na danym odcinku jezdni odpowiada zarządca lub podmiot uprawniony do realizowania tego typu czynności. Podobne przepisy obowiązują w przypadku usunięcia znaku z drogi. Często zdarza się, że znaki postawione w konkretnych miejscach nie zawsze spełniają swoją funkcję. Jeśli zauważysz, że taki drogowskaz negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, musisz zareagować. Nie usuwaj jednak znaku na własną rękę. W tym celu trzeba złożyć wniosek o unieważnienie i usunięcie znaku drogowego do zarządcy wybranej drogi, na której znajduje się znak.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak prawidłowo oznakować parking szpitala? 0
Jak prawidłowo oznakować parking szpitala?

Zasady parkowania na szpitalnych miejscach postojowych są najczęściej ustalane przez zarządcę terenu oraz regulowane aktami prawnymi obowiązującymi w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, co oznacza konkretne oznakowanie parkingu szpitala? Do jakich znaków musimy się stosować? W tym artykule przedstawimy sposoby prawidłowego oznakowania parkingu szpitala, a także omówimy konsekwencje, z jakimi wiąże się pozostawienie pojazdu na zakazie na terenie szpitala.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Generacje znaków drogowych – różnice i zastosowanie 0
Generacje znaków drogowych – różnice i zastosowanie

Działasz jako podmiot odpowiedzialny za zarządzanie bezpieczeństwem, oznakowanie dróg oraz utrzymanie jezdni w należytym stanie technicznym? W takim razie powinieneś znać wszystkie generacje znaków drogowych. Taka wiedza może okazać się przydatna, szczególnie wtedy, kiedy będziesz zamawiać znaki drogowe przez internet. A zatem jakie są powszechnie stosowane odmiany i generacje znaków drogowych? Czym się różnią? Sprawdź!

CZYTAJ ARTYKUŁ
Lepiej wypożyczyć czy kupić znaki drogowe? 0
Lepiej wypożyczyć czy kupić znaki drogowe?

Oszacowanie opłacalności zakupu znaków drogowych jest możliwe tylko wtedy, kiedy znamy dokładnie sytuacje i czas, w jakim będą wykorzystywane kupione drogowskazy. Jeśli zapotrzebowanie na znaki wynika wyłącznie z konieczności przeprowadzenia czasowego remontu – czasem lepiej zdecydować się na wynajem niż zakup. Dlaczego i ile to właściwie kosztuje? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego? 0
Jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego?

Samodzielne postawienie znaku drogowego jest legalne, ale tylko na prywatnej posesji. W przypadku dróg publicznych musisz skierować stosowny wniosek do zarządcy danej drogi. Chcesz dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego? Do kogo się zgłosić z taką prośbą? Przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się więcej, jak legalnie postawić znak drogowy w konkretnym miejscu na drodze.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dobrać uchwyty do montażu znaku drogowego? 0
Jak dobrać uchwyty do montażu znaku drogowego?

Wszystkie znaki drogowe stosowane w przestrzeni publicznej muszą być zamontowane zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi wynikającymi z Ustawodawstwa w Polsce. W przeciwnym razie znak drogowy może zostać uznany za ustawiony nielegalnie lub mógłby zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Chcesz dowiedzieć się, jakie uchwyty do znaków na drodze są niezbędne, aby ich umiejscowienie było stabilne i bezpieczne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Rodzaje tabliczek do znaków drogowych 0
Rodzaje tabliczek do znaków drogowych

Pionowe znaki drogowe są często dodatkowo oznakowane tabliczkami, które zawierają informacje dotyczące zakresu obowiązywania konkretnego oznakowania drogowego. Na ten moment w Polsce obowiązuje ponad dwadzieścia dodatkowych tablic informacyjnych, które można stosować na jednej konstrukcji wsporczej wraz ze znakami pionowymi. Zobacz, jakie tablice informacyjne są najczęściej stosowane i kto może je legalnie ustawiać.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jaka jest kara za kradzież znaku drogowego? 0
Jaka jest kara za kradzież znaku drogowego?

Na terenie całej Polski często dochodzi do aktów wandalizmu oraz kradzieży. Dotyczy to także elementów infrastruktury publicznej, czyli znaków drogowych. W Polsce kara za kradzież znaku drogowego to nawet pozbawienie wolności do 5 lat. Osoby odpowiedzialne za kradzież lub zniszczenie takiego mienia podlegają pod przepisy wynikające z Kodeksu Karnego oraz Kodeksu Wykroczeń. Zobacz, co grozi za kradzież znaku drogowego.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej? 0
Jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej?

Rodzaje sygnalizacji świetlej w Polsce, dzielimy nie tylko ze względu na kolorystykę oznaczeń, ale także przeznaczenie. Standardowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu może występować w wersji kolizyjnej lub bezkolizyjnej. Przejrzyj poniższy artykuł, a dowiesz się nie tylko, jakie są rodzaje sygnalizacji świetlnej, ale także jak są zbudowane takie urządzenia wskazujące oraz kto odpowiada za prawidłowe ustawienie sygnalizatorów w infrastrukturze drogowej.

CZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wybrać farbę do znakowania? 0
Jak wybrać farbę do znakowania?

Podmioty odpowiedzialne za prawidłowe oznakowanie dróg na terenie całego kraju powinny wiedzieć, jak wybrać farbę do znakowania poziomego jezdni. Taka wiedza jest przydatna, chociażby ze względu na konieczność wykonania oznaczeń zgodnie z technicznymi wymogami wynikającymi z Ustaw obowiązujących w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, jaka farba do znakowania jezdni będzie najlepsza? Czym są znaki poziome i w jakim kolorze powinny być wykonywane takie oznaczenia? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat i dowiesz się, jakie farby do malowania znaków na jezdni będą zgodne z wymogami prawa.

CZYTAJ ARTYKUŁ
  • <
  • 1
  • /
  • 2
  • /
  • 3
  • >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium