Na polskich drogach występuje wiele oznaczeń pionowych i poziomych. Jeśli chodzi o znaki drogowe poziome, wymiary takich elementów są uzależnione od rodzaju drogi, na której są stosowane. Chcesz dowiedzieć się, jakie wymiary powinny mieć poziome oznaczenia dróg i terenów do użytku pojazdów mechanicznych, rowerzystów i pieszych? Zajrzyj do naszego poradnika!
Poruszanie się pojazdami po obszarze zabudowanym nakłada na kierowców szereg restrykcji. Najważniejsze są w tym przypadku ograniczenia prędkości. Dla pojazdów mechanicznych maksymalna prędkość na takim terenie to 50 km/h. A więc czym jest teren zabudowany? Jakie przepisy wskazują na ograniczenia takiej drodze? Przejrzyj nasz poradnik i zdobądź niezbędną wiedzę.
Widoczne oznakowanie miejsc niebezpiecznych jest niezbędne. Tylko wtedy zarządcy dróg i terenów mogą zapewnić uczestnikom ruchu drogowego maksymalne bezpieczeństwo. Do oznaczania miejsc remontów, uszkodzeń nawierzchni lub obszaru wyłączonego z ruchu można wykorzystywać taśmy ostrzegawcze. Przepisy drogowe i BHP umożliwiają legalne stosowanie takich oznaczeń zarówno na drogach publicznych, jak i na terenie zakładów przemysłowych.
Odpowiednio oznaczone ciągi komunikacyjne w przestrzeni magazynowej to podstawa bezpieczeństwa pracy. Do prawidłowego oznaczenia dróg transportowych w magazynach trzeba wykorzystywać specjalne znaki BHP, a także taśmy ostrzegawcze podłogowe. A zatem jak sprawnie wyznaczać ciągi komunikacyjne w magazynie? Poznaj kilka wskazówek!
Drogi publiczne w Polsce muszą być odpowiednio oznakowane ze względu na konieczność utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Istotną rolę w prawidłowym znakowaniu odgrywają odblaskowe punkty na jezdni, które mogą informować o niebezpieczeństwach, krawędziach drogi lub pasach rozdzielających ruch w przeciwnych kierunkach. Jak elementy odblaskowe na jezdni wpływają na bezpieczeństwo kierowców i pieszych oraz jakich norm muszą przestrzegać zarządcy przy ich zamawianiu?
W publicznej infrastrukturze drogowej występuje wiele terenów, gdzie obowiązują odrębne przepisy ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko stref zamieszkania, ale także strefy ruchu, które są prawidłowo oznakowane na wjeździe i wyjeździe. Każdy kierowca w Polsce powinien wiedzieć, co to jest strefa ruchu. Chociażby po to, aby nie mylić jej z równie znaną strefą zamieszkania. Chcesz dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w strefie ruchu? Przejdź dalej i dowiedz się więcej z naszego poradnika!
Eksperymentalne oznakowanie dróg to takie, które ma na celu ujednolicenie wyglądu znaków drogowych w takich sposób, aby te były jak najbardziej czytelne dla kierowców i pieszych. Pierwsze projekty oznakowania eksperymentalnego pojawiły się już kilkanaście lat temu, kiedy to rząd zaplanował zmiany w zakresie oznakowania dróg szybkiego ruchu. A zatem czym jest i jak wygląda oznakowanie doświadczalne? Gdzie można je spotkać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Przepisy w strefie zamieszkania są podobne do tych, które obowiązują kierowców poruszających się po normalnych drogach publicznych. Są jednak pewne wyjątki, które powodują, że podczas jazdy strefą zamieszkania powinniśmy poruszać się z zachowaniem szczególnej ostrożności. A zatem z jaką prędkością nie możesz poruszać się w strefie zamieszkania? Jak oznaczone są takie strefy w przestrzeni publicznej? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym przejazdy kolejowe w Polsce wymuszają na kierujących pojazdami zachowanie szczególnej ostrożności oraz dostosowanie się do widocznych znaków umiejscowionych przed przejazdem. Przed wjazdem na tory musisz się upewnić, że do torowiska nie zbliża się pojazd szynowy. A zatem na jakie oznakowanie przejazdów kolejowych trzeba zwracać uwagę? W Polsce stosuje się głównie znaki ostrzegawcze, a także sygnalizację świetlną i dźwiękową. Przejdź dalej i dowiedz się więcej!
Znaki drogowe rozmieszczone na drogach muszą spełniać określone wymogi techniczne i prawne. W przeciwnym razie nie będą mieć mocy prawnej, a wtedy kierujący mogą kwestionować potencjalnie obowiązujące przepisy. Zdarza się, że zarządca drogi nie dopełni wymaganych formalności, a wtedy znak drogowy można potraktować jako nieważny, a nawet postawiony nielegalnie. Wyjaśniamy, o jakich sytuacjach mowa.
Oznakowanie parkingu pod szkołą musi spełniać określone kryteria, które umożliwiają legalne korzystanie z wyznaczonych miejsc postojowych np. dla pracowników szkoły. Podczas przyjazdu na teren szkoły możemy pozostawić samochód wyłącznie w miejscach, które zostały do tego wyznaczone – zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym. A zatem jak powinien być oznaczony parking przy szkole? Sprawdzamy aktualne przepisy i wyjaśniamy, jakie znaki drogowe są niezbędne do wykonania oznaczenia parkingu pod szkołą.
Znaki drogowe stosowane w polskiej infrastrukturze drogowej muszą spełniać określone wymogi techniczne dotyczące procesu produkcyjnego oznaczeń. W praktyce oznacza to, że wszystkie znaki umieszczane legalnie na drogach muszą mieć określone parametry techniczne. Tylko wtedy znak spełni swoją funkcję i będzie realnie wpływał na poprawę poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. A zatem jakie są warunki techniczne znaków drogowych? Przyjrzyjmy się nieco szerzej, co na ten temat mówi nam polskie ustawodawstwo.
Znaki BHP dzielimy przede wszystkim na znaki ewakuacyjne, BHP, instrukcje, ochrony przeciwpożarowej oraz wszelkiego rodzaju piktogramy. To jednak nie wszystkie odmiany znaków bezpieczeństwa. Podstawowe oznakowanie w miejscach pracy, np. zakładach produkcyjnych, informuje też o niebezpiecznych strefach zagrożonych wybuchem i promieniowaniem. Sprawdźmy zatem, jakie są najpowszechniej stosowane znaki BHP.
Przygotowanie bezpiecznej drogi dojazdowej jest niezbędne przede wszystkim podczas realizowania inwestycji budowlanych. Dobrze przygotowana droga jako dojazd do posesji powinna być usytuowana tak, aby zapewniała bezproblemowe połączenie z drogą publiczną. Przepisy Prawa budowlanego w Polsce określają dokładnie minimalną szerokość dojazdu do posesji, a także inne warunki oznaczania i przygotowywania dojazdów do działek. Zobacz, kiedy niezbędny jest dojazd do posesji z drogi gminnej i jakie warunki techniczne musi spełniać droga dojazdowa.
Wszystkie drogi publiczne na terenie Polski są objęte odpowiednim nadzorem przez zarządców lub inne podmioty zarządzające. Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych nawierzchnia drogi powinna być w jak najlepszym stanie przez cały okres jej eksploatacji, a oznakowanie na kompletnych odcinkach dróg pełne, zgodne z prawem i widoczne dla kierowców. Czy możesz cokolwiek zrobić, jeśli zauważysz zły stan nawierzchni drogi lub nieprawidłowe rozmieszczenie znaków? Możesz zgłosić ten fakt bezpośrednio do organu zarządzającego drogą. Zobacz, jak to zrobić!
W Polsce za utrzymanie dróg w należytym stanie odpowiadają przede wszystkim zarządcy, którzy są prawnie zobligowani do utrzymania stanu jezdni tak, aby ta nie zagrażała bezpieczeństwo ruchu pieszych, rowerzystów i pojazdów mechanicznych. A zatem jakie są obowiązki właściciela drogi? Zobacz krótki poradnik i dowiedz się, czym różnią się obowiązki właścicieli poszczególnych dróg w Polsce – także tych prywatnych.
W Polsce klasyfikacja dróg jest dość skomplikowana i obejmuje aż 7 podstawowych wersji dróg. Szczegółowe informacje na temat klasyfikacji i szczegółowych warunków technicznych oznakowania poszczególnych dróg znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej i pochodnych aktach prawnych. Szukasz informacji, jak sprawdzić rodzaj drogi? Sprawdź nasz poradnik, a dowiesz się, jak rozpoznawać poszczególne odmiany dróg występujących w polskiej infrastrukturze drogowej.
Poruszanie się pojazdami lub pieszo po drogach wewnętrznych zobowiązuje nas do respektowania nieco odrębnych przepisów w porównaniu do dróg publicznych (krajowych, wojewódzkich, gminnych czy nawet powiatowych). Chcesz dowiedzieć się, co oznacza droga wewnętrzna i w jaki sposób rozpoznać, że wjechaliśmy na teren niebędący drogą publiczną? Przejrzyj nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, jak rozpoznać drogę wewnętrzną.
Samodzielne sprawdzenie oznaczenia dróg gminnych jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo proste. Praktycznie każdy może w kilka chwil dowiedzieć się, kto odpowiada za utrzymanie drogi gminnej lub innej jezdni udostępnianej dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. A zatem jak sprawdzić, czy droga jest gminna, miejska lub krajowa? W tym celu musisz ustalić zarządcę, który odpowiada za oznakowanie, bezpieczeństwo oraz stan nawierzchni na drodze.
Ustawienie znaku ostrzegawczego lub innego znaku drogowego w przestrzeni drogowej jest ważne głównie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Zarządcy dróg w Polsce oraz podmioty odpowiedzialne za rozmieszczenie znaków i oznaczeń drogowych powinni wiedzieć, w jaki sposób utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W przeciwnym razie mogłoby dojść do zatorów w ruchu lub wielu niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pojazdów lub pieszych. A zatem jak ustawiać znaki ostrzegawcze w przestrzeni publicznej? Przyjrzeliśmy się temu w poniższym artykule.