Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Znaki zakazu (B) - znaki drogowe zakazu

Znaki zakazu ograniczają poruszanie się pojazdów lub zakazują wykonanie określonych manewrów.

Znaki drogowe zakazu (B)

Większość znaków drogowych zakazu (B) ma kształt koła o czerwonej obwódce oraz białym bądź niebieskim tle. Wpływają one na swobodę użytkowania szos, a ich celem jest utrzymanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wybrane znaki mają również swoje odpowiedniki w postaci tablic, które uchylają dany zakaz.

Kogo dotyczą znaki zakazu?

Część oznakowań z tej kategorii stosuje się do wszystkich użytkowników drogi. Mowa tu np. o zakazie zakręcania, ruchu dwukierunkowego czy przejazdu bez zatrzymania się. Wybrane znaki drogowe zakazu (B) dotyczą natomiast tylko niektórych grup, np.:

  • pojazdów o danej masie/wymiarach,
  • autobusów,
  • jednośladów,
  • maszyn rolniczych (ciągników).

Jak umieszczać znaki zakazu?

Omawiane tu symbole ograniczają kierowcom swobodę użytkowania dróg. Dlatego każdy taki znak drogowy zakazu (B) powinien być umiejscowiony dopiero po dokładnym przeanalizowaniu skutków, jakie odniesie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wybrane znaki zakazu umieszczone przy drodze obowiązują od miejsca ulokowania do najbliższego skrzyżowania.

Dla znaków zakazu mających regulować spore natężenie w ruchu można wyznaczyć wybrane godziny obowiązywania – np. zależnie od pory (dzień/noc) bądź godzin szczytu. Ponadto istnieje opcja wyłączenia wybranych grup użytkowników z zakazu. Realizuje się to przez dodanie odpowiedniej wielkości tabliczki z napisem „Nie dotyczy...”.

Ich znaczenie

Znaki zakazu odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa na drogach. Mają one na celu informowanie kierowców o różnych ograniczeniach, zakazach i obowiązkach, które muszą przestrzegać. Zastosowanie znaków zakazu jest niezwykle istotne, ponieważ pomagają one uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i minimalizować ryzyko wypadków drogowych. 

Większość znaków zakazu jest standaryzowana i stosowana na całym świecie. Międzynarodowe umowy i konwencje, takie jak Konwencja Wiedeńska o znakach drogowych, wprowadzają jednolite zasady dotyczące wyglądu i ich znaczenia, co ułatwia kierowcom zrozumienie ich, niezależnie od kraju, w którym się poruszają.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium