ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy? 0
Gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy?

Zgłoszenie uszkodzonego znaku drogowego, jak i źle umiejscowionego oznakowania to obowiązek każdego obywatela, który pragnie, aby na drogach publicznych zapanował porządek i nienaganna organizacja ruchu. Chcesz dowiedzieć się, gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy, jak to zrobić i kto powinien zająć się wymianą oznakowania na poszczególnych rodzajach dróg? Przejrzyj ten artykuł, a zdobędziesz niezbędne informacje.

Rozmieszczenie znaków drogowych

W Polsce poprawne rozmieszczenie znaków drogowych wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, a także Obwieszczenia z dnia 22 stycznia 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.[1]

Uszkodzony znak drogowy a zarządca drogi – co warto wiedzieć?

Zgłoszenie niepoprawnie umieszczonego znaku na drodze i uszkodzonego w wyniku aktu wandalizmu lub oddziaływania zewnętrznych warunków atmosferycznych jest kluczowe, aby przyczynić się do utrzymania infrastruktury drogowej. Bez odpowiedniego oznakowania dróg, a także sygnalizacji świetnej poziom bezpieczeństwa na drogach byłby na krytycznym poziomie. Z tego względu warto wiedzieć, kto odpowiada za stan dróg oraz ich odpowiednie oznakowanie. Podstawowy podział obowiązków z podziałem na konkretne typy dróg wygląda następująco:

  • dla dróg krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • dla dróg wojewódzkich – zarząd województwa,
  • dla dróg powiatowych – zarząd powiatu,
  • dla dróg gminnych – wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
  • dla dróg osiedlowych – zarządca osiedla lub wspólnota mieszkaniowa.

Warto też dodać, że prywatne drogi oraz parkingi są objęte jurysdykcją właściciela danego terenu, a więc to on odpowiada za wszelkie kwestie odnoszące się do poprawnego oznakowania dróg, a także reagowania w razie zgłoszenia uszkodzenia znaku drogowego.

Gdzie zgłosić uszkodzenie znaku drogowego lub niepoprawne ustawienie?

Zgłoszenie błędnie ustawionego lub co gorsza, uszkodzonego znaku drogowego, wymaga praktycznie natychmiastowej reakcji. Brak oznakowania na drodze może realnie wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa na danym odcinku drogi, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do wypadku. Zarządca drogi jest zobowiązany do tego, aby dbać o stan nawierzchni, a także prawidłowe oznaczenie dróg zgodnie z zaleceniami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Administracji. Sposób zgłoszenia uszkodzonego oznakowania jest dość prosty.

Wystarczy, że wyślesz odpowiednie pismo do zarządcy drogi, informując o tym, jakie uszkodzenia znaku są widoczne, a także, w jakim dokładnie miejscu znajduje się zniszczony drogowskaz ostrzegawczy (A)zakazu (B)nakazu (C) lub informacyjny (D). Wnioski składane do zarządców dróg dotyczą najczęściej: zniszczonych znaków, niekompletnego oznakowania oraz zdewastowanego.

Jak zgłosić uszkodzony znak na drodze? Krok po kroku

Uszkodzenie znaku drogowego jest bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, dlatego nie warto pozostawać obojętnym i zgłosić ten fakt do odpowiedniego zarządcy danej drogi. Wniosek w związku z uszkodzeniem znaku należy przedłożyć w formie pisemnej, zawierając w nim numer drogi, kilometraż oraz ewentualnie zdjęcia miejsca, gdzie znak został uszkodzony lub pozostaje w niepoprawnym ustawieniu.

Prostym sposobem na zgłoszenie zniszczonego oznakowania jest uzupełnienie formularza zgłoszeń drogowych, np. dla GDDKiA. W tym przypadku wystarczy przejść kilka prostych kroków.

  1. Określ rodzaj zdarzenia – przykładowo: uszkodzenie oznakowania.
  2. Ustal położenie miejsca zdarzenia, podając: województwo, typ drogi, numer, kilometr, miejscowość oraz kierunek.
  3. Opisz dokładnie lokalizację oraz widoczne uszkodzenia znaku.
  4. Załącz pliki, np. zdjęcia uszkodzonej sygnalizacji lub znaków drogowych.
  5. Wyślij zgłoszenie i potwierdź, że podane informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Po dopełnieniu tych kilku formalności zgłoszenie zostanie przyjęte bezpośrednio przez GDDKiA. Jeśli chodzi o drogi gminne lub podobne, musisz dowiedzieć się, kto zarządza nimi na danym terenie i złożyć wniosek z informacją o uszkodzonym oznakowaniu do konkretnego urzędu, np. e-mailowo lub osobiście na piśmie.

Zniszczenie znaku drogowego – co grozi za uszkodzenie znaków drogowych?

Niszczenie znaków drogowych według polskiego prawa jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub nawet grzywny. Jeśli sprawa przybiera większą wagę, np. kiedy chodzi o zniszczenie dużej liczby znaków drogowych, zdarzenie może zostać uznane za przestępstwo ściągane z kodeksu karnego.

Według aktualnego taryfikatora mandatów obowiązuje mandat karny w wysokości 400 złotych, natomiast w sytuacji, kiedy wartość zniszczonych przedmiotów przekracza 250 złotych, zniszczenie znaku nie jest już traktowane jako wykroczenie, ale przestępstwo zgodnie z Art. 288 Kodeksu Karnego.

Uszkodzenie znaku drogowego – jak zachować się po wykryciu zniszczenia?

Na polskich drogach występują różne typy oznakowania, jak np. na drogi wewnętrznetabliczki do znaków (T) czy nawet znaki kolejowe (G). Kiedy zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia oznakowania, bezzwłocznie zgłoś ten fakt do zarządcy konkretnej drogi. Oczywiście nie musisz tego robić natychmiast, choć warto nie zwlekać zbyt długo i wysłać stosowny wniosek z kompletną informacją o uszkodzeniach w pierwszej wolnej chwili. Dzięki temu przyczynisz się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa na drodze, ale także umożliwisz zarządcy szybszą reakcję w celu usunięcia uszkodzonego znaku i zastąpienia go zupełnie nowym.

 

Sprawdź polecane przez nas produkty montażowe:

 [product id="1432, 1601, 1611"]

Zgłoszenie uszkodzonych znaków drogowych – czy zarządca musi zareagować?

Po wysłaniu zgłoszenia informującego o uszkodzonym oznakowaniu na konkretnym odcinku drogi zarządca powinien jak najszybciej podjąć odpowiednią reakcję i zorganizować wymianę uszkodzonego znaku na nowy – oczywiście zgodnie z aktualnymi regulacjami odnoszącymi się do specyfikacji technicznej oznakowania, a także jego poprawnego umiejscowienia wzdłuż dróg.

 

Podsumowując: zgłoszenie uszkodzonego znaku, niezależnie od typu drogi, jest bardzo ważne i każdy uczestnik ruchu drogowego powinien poczuwać się do obowiązku zgłoszenia zaistniałej sytuacji do zarządcy drogi. W niektórych przypadkach interwencja może być nieco utrudniona, szczególnie w miejscach, gdzie identyfikacja zarządcy odpowiadającego za daną drogę bywa często dość skomplikowana.

 

[1] https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000045401.pdf

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium