Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jak określić zarządcę drogi?

0
Jak określić zarządcę drogi?

W jaki sposób sprawdzić, kto jest zarządcą drogi?

Aby ustalić, kto jest zarządcą drogi, musisz sięgnąć do ogólnodostępnych źródeł. Masz wiele możliwości, aby zweryfikować podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ustawienie znaków. W razie potrzeby zarządcę drogi sprawdzisz:

  • w aktach prawnych,
  • po kontakcie z funkcjonariuszami policji,
  • na rządowych stronach internetowych,
  • w urzędzie gminy lub miasta.

Wystarczy, że zapiszesz dokładną lokalizację drogi oraz jej numer. To wystarczy, aby szybko zweryfikować, kto odpowiada za drogę w danym miejscu.

Większość dróg w Polsce to drogi publiczne. To setki tysięcy kilometrów jezdni, za które ktoś musi odpowiadać. Aktem prawnym regulującym kwestie odpowiedzialności za organizację ruchu oraz to, jak postawione są znaki drogowe, jest Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych.

Podział zarządców dróg na rodzaje

W Polsce rozróżniamy co najmniej kilka podmiotów odpowiedzialnych za stan nawierzchni na drodze, bezpieczeństwo ruchu oraz rozmieszczenie poszczególnych oznaczeń drogowych, takich, jak: znaki poziome, znaki ostrzegawcze, znaki zakazu oraz sygnalizacja świetlna.

A zatem kto jest zarządcą drogi w zależności od jej rodzaju? Zobacz:

  • droga krajowa – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • droga wojewódzka – zarząd województwa,
  • droga powiatowa – zarząd powiatu,
  • droga gminna – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Kto może legalnie postawić znak drogowy? Zgodnie z powyższymi informacjami to przede wszystkim: prywatny właściciel drogi, zarządy gmin i województwa, prezydent, starosta, wójt, a także GDDKiA.

To prosty podział, który łatwo zapamiętać. Kiedy znamy zarządcę drogi, możemy w prosty sposób złożyć wniosek, np. o usunięcie znaku drogowego, o uszkodzeniu sygnalizacji świetlnej lub innych oznaczeń, a także o konieczności reorganizacji ruchu ze względu na bezpieczeństwo kierowców.

Zarządcy dróg – za co odpowiadają i jakie są ich obowiązki?

Zarządcy dróg odpowiadają za szereg ważnych zadań i obowiązków związanych z utrzymaniem i zarządzaniem drogami. Kluczowe obowiązki zarządców to:

  • rozwój infrastruktury drogowej,
  • koordynacja robót remontowych na drodze,
  • interwencje w razie nagłych opadów śniegu lub innych czynników oddziałujących na bezpieczeństwo na drodze,
  • utrzymywanie zieleni przydrożnej w należytym stanie,
  • dbanie o prawidłowe oznakowanie drogi oraz sygnalizacji świetlnej.

Warto też dodać, że na zarządcach dróg w Polsce ciąży też duża odpowiedzialność m.in. za szkody, które powstały u kierujących w wyniku rażących zaniedbań. Mówimy tu o konsekwencjach za takie sytuacje, jak:

  • zaniechanie naprawy dziury w drodze,
  • poślizgi pojazdów wynikające z nieprawidłowego utrzymania drogi, np. zimą,
  • brak odpowiednio ustawionego oznakowania i progów zwalniających.

Każdy zarządca drogi może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jeśli nie dopełni swoich obowiązków. Niektóre sprawy mogą skończyć się w sądzie, np. kiedy zarządca nie uznaje swojej winy i zaniecha wypłaty odszkodowania, np. dla kierującego uszkodzonym pojazdem.

Zobacz też: Jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego?

Kiedy warto określić zarządcę drogi?

Możemy rozróżnić kilka sytuacji, w których warto, a nawet trzeba ustalić zarządcę drogi. Niekiedy zdarza się, że podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo na danym odcinku drogi zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, np. za zły stan nawierzchni. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, w których warto wiedzieć, kto jest zarządcą drogi.

  1. Jeśli Twój pojazd zostanie uszkodzony z powodu dziury lub innego defektu nawierzchni drogowej, zarządca drogi może być odpowiedzialny za szkody. W takim przypadku należy zgłosić szkodę zarządcy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie drogi w dobrym stanie.
  2. Kiedy dojdzie do wypadku z powodu poślizgu na drodze, na przykład z powodu nieodśnieżenia lub nieposypania drogi solą w warunkach zimowych, zarządca drogi może być odpowiedzialny za niedopełnienie obowiązków związanych z utrzymaniem drogi w bezpiecznym stanie.
  3. W przypadkach, gdy kolizja jest wynikiem nieprawidłowego, mylącego lub brakującego oznakowania drogowego, zarządca drogi może być pociągnięty do odpowiedzialności za błędy w oznakowaniu.

Ustalenie tego, kto zarządza daną drogą, jest niezbędne, aby móc ubiegać się o ewentualne odszkodowane, jeśli nasz pojazd uległ uszkodzeniu. Wszelkie dziury w drodze, nieprawidłowe oznaczenia jezdni oraz śliska nawierzchnia to czynniki, które umożliwiają ubieganie się do zarządcy o zadośćuczynienie w wyniku powstałej szkody.

Znajomość zarządcy drogi jest również ważna, gdy chcesz zgłosić problem lub potencjalne niebezpieczeństwo, które może wpłynąć na bezpieczeństwo innych użytkowników drogi.

Odszkodowanie od zarządcy drogi – jak można je uzyskać?

Pierwszym krokiem umożliwiającym ubieganie się o odszkodowanie jest ustalenie tego, kto zarządza daną drogą. Posłużmy się przykładem uszkodzenia felgi w wyniku najechania na dziurę w drodze.

  1. Wzywamy Policję, spisujemy notatkę i robimy dokumentację zdjęciową.
  2. Prosimy funkcjonariuszy o poinformowanie, kto zarządza drogą.
  3. Przygotowujemy wniosek do zarządcy o wypłatę odszkodowania wraz z załączeniem dokumentacji ze zdarzenia.

Sprawa może zostać rozwiązana na trzy sposoby: zarządca wypłaca odszkodowanie bezpośrednio po otrzymaniu pisma, zadośćuczynienie jest wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe zarządcy lub sprawa zostanie skierowana do sądu. Niemniej jednak, niezależnie od sytuacji zawsze kluczowe jest ustalenie zarządcy drogi, na której doszło do zdarzenia.

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium