ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Jak postawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji?

0
Jak postawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji?

Kto może postawić lustro drogowe na wyjeździe z posesji?

Zgodnie z aktualnymi przepisami ruchu drogowego oraz innymi aktami prawnymi przygotowanymi przez Ministra Infrastruktury ustawienie lustra drogowego przez prywatnego właściciela posesji jest w 100% legalne.

Oczywiście nie obyłoby się bez dodatkowych regulacji, które wskazują:

 • osoba chcąca ustawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji powinna uzyskać zgodę zarządcę drogi publicznej, na którą prowadzi wyjazd,
 • zakup lustra drogowego pozostaje po stronie prywatnego właściciela, ale element infrastruktury powinien być certyfikowany (sprawdzone znaki drogowe możesz zamówić przez internet, także z opcją montażu).

Jeśli chodzi o lustro drogowe, przepisy jasno wskazują, że postawienie takiego akcesorium w przestrzeni drogowej zazwyczaj ma miejsce na poboczu drogi publicznej. To oznacza, że każdorazowo niezbędny jest kontakt z zarządcą, celem przeprowadzenia prac montażowych.

Lustro stawiamy samodzielnie, ale nigdy bez zgody podmiotu zarządzającego drogą. Szczegółowe regulacje dotyczące tego, na jakiej wysokości oraz w jakiej odległości od pasów ruchu powinno zostać umieszczone lustro drogowe, znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

Jak zamontować lustro drogowe? Krok po kroku

Lustro drogowe jest istotnym narzędziem poprawiającym bezpieczeństwo, szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności. Montaż takiego elementu w infrastrukturze drogowej w pobliżu wyjazdu z prywatnej posesji może realnie wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu, nie tylko osób wyjeżdżających z prywatnej posesji.

Zobacz instrukcję krok po kroku, jak powinien przebiegać montaż lustra drogowego:

 1. Przede wszystkim należy wybrać lustro o odpowiednich wymiarach i kształcie. Zaleca się używanie luster wypukłych, które poszerzają pole widzenia.
 2. Lustro powinno być umieszczone w taki sposób, aby zapewniać maksymalną widoczność na drogę, z której będziemy wjeżdżać lub na którą będziemy wyjeżdżać. Ważne, aby nie umieszczać lustra na prywatnej własności bez zgody właściciela.
 3. Lustro należy zamontować na odpowiedniej wysokości – zwykle około 2-2,5 metra nad poziomem gruntu. Ważne, aby było ono stabilne i odporne na warunki atmosferyczne.
 4. Po zamontowaniu lustra drogowego, należy je odpowiednio ustawić tak, aby kierowca miał jak najlepszy widok na drogę. Może to wymagać kilku regulacji, aby uzyskać optymalny kąt widzenia.

Pamiętaj, że regularne czyszczenie i kontrola stanu lustra jest kluczowa dla zapewnienia jego skuteczności. Sprawdzaj też, czy lustro nie zostało przestawione przez silny wiatr lub innych użytkowników. W ten sposób zyskasz pewność, że ustawienie lustra drogowego jest prawidłowe i przyczyni się do poprawy widoczności podczas wyjeżdżania z prywatnej posesji na drogę publiczną.

Podsumowując, instalacja lustra drogowego przy wyjeździe z posesji wymaga starannego planowania i wykonania. To inwestycja w bezpieczeństwo zarówno własne, jak i innych użytkowników drogi. Przestrzeganie powyższych kroków pomoże Ci w efektywnym i bezpiecznym zamontowaniu lustra drogowego tuż obok wjazdu na prywatną posesję.

Gdzie można bezpiecznie postawić lustro drogowe?

Zgodnie z regulacjami prawnymi wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i innych aktów prawnych ustawienie lustra drogowego jest legalne w takich miejscach, jak:

 • parkingi,
 • skrzyżowania,
 • wnętrza sklepów i hal magazynowych,
 • pobocza dróg publicznych przy wyjazdach z prywatnych posesji.

Aby lustro drogowe zostało postawione na drodze publicznej, konieczne jest złożenie stosownego wniosku do zarządcy drogi, czyli np. do Prezydenta Miasta, Burmistrza, Wójta czy nawet Starostwa Powiatowego. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie wraz ze wskazaniem miejsca, w którym powinno stanąć nowe lustro drogowe.

Jakie lustro drogowe postawić przy wyjeździe z prywatnej posesji?

Niestety, ale standardowe znaki poziome i znaki pionowe nie ochronią nas w 100% przed zagrożeniami wynikającymi z niedostatecznej widoczności podczas wyjazdu z prywatnej posesji.

W miejscach wyjątkowo niebezpiecznych oraz tam, gdzie prowadzone są remonty nawierzchni drogi, stosuje się pachołki drogowe – te niestety także nie zabezpieczą kierujących podczas wyjeżdżania z prywatnej posesji na drogę publiczną.

Zamierzasz zamontować dodatkowe lustro tuż przy wyjeździe ze swojej posesji? Zobacz nasz poradnik: Jak wybrać lustro drogowe? Najpopularniejsze odmiany luster stosowanych w infrastrukturze dróg publicznych to:

Te dwie najpowszechniej stosowane odmiany luster. Pierwsze wyróżnia się znacznie większym kątem widzenia, które zwiększa się proporcjonalnie do średnicy lustra. Im większa, tym większe kąty widzenia i na odwrót.

Prostokątne lustra drogowe są nieco precyzyjniejsze, a więc doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie występują naprawdę wąskie przejazdy. To także dobry wybór do montażu tuż przy budynkach, które np. zasłaniają wyjazd z prywatnej posesji na drogę publiczną.

Jak dopasować rodzaj lustra drogowego do miejsca montażu?

Po montażu odpowiednio dopasowanego lustra drogowego wyjazd z posesji jest nie tylko łatwiejszy, ale i bezpieczniejszy. Zanim zdecydujesz się na zakup jakichkolwiek oznaczeń i akcesoriów drogowych np. znaki zakazu, znaki ostrzegawcze oraz lustra drogowe, weź pod uwagę:

 • średnicę znaku lub lustra,
 • widoczność w danym punkcie drogi,
 • natężenie ruchu,
 • warunki drogowe występujące w najbliższej okolicy,
 • czynniki atmosferyczne, które mogą wpływać na widoczność.

Najlepsze i certyfikowane lustra drogowe, a także profesjonalne sygnalizatory świetlne znajdziesz w ofercie sklepu drogowego. Kupując online, możesz zamówić też usługę profesjonalnego montażu (tylko na terenie Warszawy). Dodatkowo zyskujesz w ten sposób:

 • gwarancję wyrazistego obrazu niezależnie od warunków pogodowych,
 • brak zniekształceń,
 • odporność na uszkodzenia mechaniczne,
 • bezpieczny i szybki montaż – także we własnym zakresie.

Jeśli wyjazd z Twojej posesji wybiega wprost na drogę publiczną, koniecznie dowiedz się, jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego. To przydatna wiedza, która pomoże Ci dopełnić niezbędnych formalności i legalnie postawić lustro na drodze publicznej, które pozwoli na bezpieczniejsze włączenie się do ruchu.

Przeczytaj także: Jak powinien być oznaczony teren prywatny?

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium