Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jak powinien być oznaczony teren prywatny?

0
Jak powinien być oznaczony teren prywatny?

Oznakowanie terenu prywatnego wymaga przede wszystkim znajomości aktualnych przepisów ruchu drogowego oraz znaczenia poszczególnych znaków drogowych. Przepisy regulujące kwestie dotyczące tego, jak powinien być oznaczony teren prywatny, przedstawia Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Oznaczenie terenu prywatnego – jakich znaków można użyć?

Własny teren prywatny, np. wokół posesji można legalnie oznakować tylko z wykorzystaniem odpowiednich znaków drogowych spełniające normy wynikające z Rozporządzeń Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 22 stycznia 2019 roku[1]. Aby poinformować osoby trzecie o tym, że znajdują się na terenie prywatnym, warto kupić tabliczkę „Teren prywatny” – nie parkować.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że tabliczki PCV nie są znakami drogowymi. Nie można ich zamontować na słupku, ponieważ są wykonane z miękkiego tworzywa stosowanego zazwyczaj w pomieszczeniach zamkniętych bądź osłoniętych od warunków atmosferycznych. Mają słabszą wytrzymałość niż blacha. Dlatego częściej możesz je spotkać nie w formie znaku, a tabliczki naklejonej np. na drzwi garażu znajdującego się na zewnątrz.

Na terenie prywatnym można postawić takie znaki, jak:

Warto dodać, że pełne prawo do oznakowania posesji ma wyłączny właściciel nieruchomości oraz drogi dojazdowej. W innych przypadkach konieczne będzie uzyskanie dodatkowego zezwolenia na montaż znaków drogowych. Przykładowo: jeśli droga prywatna jest połączona z publiczną, trzeba złożyć wniosek do prezydenta miasta lub starosty o wydanie pozwolenia na postawienie oznakowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dopełnić formalności związanych z oznakowaniem prywatnej posesji? Sprawdź: Co zrobić, żeby postawić znak drogowy?

Jak ustawić znaki – teren prywatny na swojej posesji?

Oznakowanie terenu prywatnego będzie legalnie wykonane tylko wtedy, kiedy zastosujesz się do przepisów wynikających z Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym[2]. Zgodnie z ustawą dla terenów prywatnych, których zarządcą jest właściciel wybranego obszaru, to on ustala wszelkie kwestie związane z ustawianiem oznakowania drogowego, np. zakazu parkowania. Oznakowanie terenu prywatnego musi być jednak zgodne z przepisami ruchu drogowego – w przeciwnym razie zamontowane drogowskazy i tabliczki nie będą mieć mocy prawnej.

Teren prywatny – definicja

Przed rozpoczęciem prac związanych z oznakowaniem tereny prywatnego warto poznać urzędową definicję takiego obszaru. Przepisy wynikające z ustaw nie określają jednoznacznie tego, czym jest teren prywatny. To obszar lub przestrzeń, która została oddana do użytkowania konkretnym osobom na mocy umowy najmu lub aktu notarialnego potwierdzającego własność. Za teren prywatny uznajemy mieszkania, lokale użytkowe, a także tereny wokół nieruchomości.

Bezprawne wtargnięcie na teren prywatny jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Aby móc udowodnić osobie trzeciej wtargnięcie na posesję prywatną, warto zadbać o dobre ogrodzenie terenu oraz oznakowanie. W tym przypadku przydatne są znaki – teren prywatny, które informują osoby trzecie o tym, że znajdują się na prywatnej posesji.

Jak powinien być oznaczony teren prywatny? Droga wewnętrzna a przepisy

Zgodnie z prawem droga wewnętrzna nie musi być oznakowana, gdyż jest jezdnią niepubliczną. Kodeks ruchu drogowego przewiduje jednak stosowne oznakowanie dla takiego typu dróg. W celu oznaczenia wewnętrznej jezdni trzeba wykorzystać znaki drogowe D-46 – droga wewnętrzna i D-47. Te znaki drogowe mogą oznaczać zamkniętą lub otwartą drogę osiedlową i taką wokół terenu prywatnego.

Oznaczenie terenu prywatnego znakami i tablicami leży w interesie właściciela posesji oraz terenu dojazdowego. Kierowcy powinni w każdym przypadku respektować oznakowanie, które zostało legalnie umieszczone na wewnętrznych drogach. Co więcej, wyjazd z drogi wewnętrznej powoduje, że należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim kierującym na publicznej jezdni, rowerzystom oraz pieszym poruszającym się po chodnikach.

Przeczytaj także: Jak postawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji?

Kto zajmuje się oznakowaniem terenu prywatnego?

Oznakowaniem terenu prywatnego zajmują się przede wszystkim zarządcy i właściciele danych posesji. Podmioty odpowiedzialne za ustalenie zasad poruszania się i porządku na wewnętrznych drogach mogą:

  • ustalać organizację ruchu, np. ograniczenia prędkości, wyznaczanie miejsc postojowych, zmiana zasad pierwszeństwa,
  • stawiać nowe znaki drogowe,
  • nanosić znaki poziome na jezdni.

W naszym artykule blogowym znajdziesz więcej informacji o legalnym ustanawianiu znaków na drodze. Przeczytaj poradnik: Kto może postawić znak drogowy?

Oznakowanie terenów prywatnych i dróg wewnętrznych – podsumowanie

To, jak powinien być oznaczony teren prywatny regulują ustawy i rozporządzenia ministrów odnoszące się do przepisów ruchu drogowego oraz wymogów technicznych dla znaków drogowych. Oczywiście na drogach wewnętrznych i wokół posesji właściciele mają większą swobodę oznakowania niż zarządcy dróg publicznych. To wcale nie oznacza, że na prywatnych posesjach nie obowiązują przepisy odnoszące się do poprawnego ustawiania znaków drogowych.

A może często wjeżdżasz na prywatne posesje i nie masz pewności, do jakich zasad ruchu się zastosować? Nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości. Przeczytaj, jak sprawdzić, czy znak drogowy jest postawiony legalnie i czy oznaczenie terenu prywatnego zawsze trzeba respektować zgodnie z wytycznymi właściciela posesji.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000454

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970980602

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium