Samodzielne postawienie znaku drogowego jest legalne, ale tylko na prywatnej posesji. W przypadku dróg publicznych musisz skierować stosowny wniosek do zarządcy danej drogi. Chcesz dowiedzieć się, jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego? Do kogo się zgłosić z taką prośbą? Przejrzyj nasz poradnik i dowiedz się więcej, jak legalnie postawić znak drogowy w konkretnym miejscu na drodze.
Postawienie znaku drogowego – kto może się tym zająć?
W Polsce za legalne postawienie znaku drogowego odpowiadają zarządcy dróg. W przypadku dróg powiatowych i krajowych za ustawienie znaku na drodze odpowiedzialne są takie podmioty, jak np.:
- burmistrz miasta,
- prezydent miasta,
- starosta,
- zarządca prywatnej drogi,
- GDDKiA.
Podmioty, które odpowiadają za drogi publiczne (ich stan oraz rozmieszczenie znaków drogowych) powinny znać dokładnie przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]
To zbiór regulacji, które wskazują, na jakich konstrukcjach wsporczych, w jakich odległościach oraz wysokościach rozmieszczać znaki drogowe. Zgodnie z aktualnymi przepisami to zarządca drogi odpowiada za legalne i prawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych. Dotyczy to także dbania o to, aby ustawione wcześniej drogowskazy nie zostały uszkodzone i były dobrze widoczne dla uczestników ruchu drogowego.
Zastanawiasz się, ile kosztują znaki drogowe dla zarządców? Zależnie od skali zamówienia, to koszt na poziomie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku czasowego ustawienia drogowskazu możesz zdecydować się na wynajem znaków drogowych. To atrakcyjniejsza opcja pod względem finansowym niż zakup znaków na własność.
Wniosek o postawienie znaku drogowego – krok po kroku
Uzupełnienie i wysłanie wniosku o postawienie znaku drogowego do zarządcy nie jest skomplikowane. Wystarczy, że przygotujesz dokument, w którym zamieścisz takie informacje, jak:
- dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego, adres),
- data przygotowania wniosku o postawienie znaku drogowego,
- okoliczności i miejsce ustawienia znaku,
- powody, dla których znak powinien stanąć w konkretnym miejscu.
Więcej informacji o tym, jak montować znaki drogowe znajdziesz na naszym firmowym blogu.
Nie możesz zapomnieć o szczegółowym opisie problemu, który jest generowany przez brak znaku drogowego, np. warto wskazać tu informacje o tym, że kierowcy na danym odcinku są mocno narażeni na kolizje i wypadki drogowe.
Wniosek o postawienie znaku drogowego – wzór
Poniżej przygotowaliśmy wzór wniosku o postawienie znaku drogowego. Uzupełnij go swoimi danymi osobowymi oraz indywidualnym opisem sytuacji, a następnie wyślij gotowy wniosek do zarządcy wybranej drogi.
[Miejscowość, data] Do: Urząd Miasta [Nazwa Miasta] Wydział Komunikacji i Dróg [Adres urzędu] Od: [Imię i Nazwisko wnioskodawcy] [Adres zamieszkania] [Telefon kontaktowy] [Adres e-mail] Dotyczy: Wniosek o postawienie znaku drogowego Szanowni Państwo, W związku z obserwowanymi przeze mnie niebezpiecznymi sytuacjami drogowymi, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie możliwości postawienia znaku drogowego przy ulicy [Nazwa ulicy] w [Nazwa miejscowości]. Lokalizacja, którą mam na myśli, to odcinek drogi w pobliżu skrzyżowania z ulicą [Nazwa drugiej ulicy]. Na tym odcinku często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji związanych z [opis problemu, np. nadmierną prędkością, nieprawidłowym parkowaniem]. Uważam, że postawienie znaku [rodzaj znaku, np. „Zakaz zatrzymywania się” przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców korzystających z tej części drogi. Załączam dokumentację fotograficzną, ilustrującą opisany problem oraz mapkę z zaznaczoną proponowaną lokalizacją znaku. Z góry dziękuję za rozpatrzenie mojego wniosku i pozostaję do Państwa dyspozycji w przypadku potrzeby udzielenia dodatkowych informacji. Z poważaniem, [Podpis] [Imię i Nazwisko wnioskodawcy] |
To oczywiście tylko przykładowy wzór wniosku o postawienie znaku drogowego na drodze publicznej. Możesz przerobić go tak, aby był dopasowany do konkretnej sytuacji. Taki dokument przekazany do zarządcy prawdopodobnie zostanie rozpatrzony, a o decyzji dowiesz się bezzwłocznie po zakończeniu weryfikacji złożonego wniosku przez dany podmiot zarządzający drogą.
Postawienie znaku drogowego na własną rękę – czy to możliwe?
Nikt nie powinien podejmować się samodzielnego postawienia znaku drogowego na drodze publicznej. Takie działania są zagrożone karą grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności. Jeśli chcesz mieć pewność, że postawiony znak wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – skontaktuj się z zarządcą drogi.
Na własną rękę możesz postawić znak tylko na drodze prywatnej i to takiej, która nie łączy się z drogą publiczną. W przeciwnym razie narażasz się na konsekwencje prawne, finansowe, a dodatkowo możesz negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Jeśli interesuje Cię więcej informacji o tym, co zrobić, żeby postawić znak drogowy, koniecznie poznaj też nasze inne wpisy blogowe.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181
Napisz komentarz