Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jak wybrać lustro drogowe?

0
Jak wybrać lustro drogowe?

Lustro na drodze – jaką pełni funkcje?

Wszelkiego rodzaju lustra znajdujące się na drogach, a także na parkingach podziemnych pełnią jedną, kluczową funkcję: eliminują martwe punkty, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego.

Jeśli chodzi o lustra drogowe, warto mieć na uwadze, że dokładne przepisy dotyczące rozmieszczenia takich urządzeń w infrastrukturze drogowej są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]

Zgodnie z przepisami lustra drogowe wypukłe o oznaczeniu U-18 stosuje się w miejscach, gdzie infrastruktura drogowa generuje liczne niebezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego, np. w miejscach, gdzie występują warunki ograniczonej widoczności. Analizując zastosowanie lustra drogowego, przepisy jasno wskazują, że stosuje się je na:

 • skrzyżowaniach i ulicach osiedlowych,
 • wyjazdach z posesji i parkingów podziemnych,
 • przystankach komunikacji miejskiej, które są położone w pobliżu torowisk i ruchliwych ulic,
 • drogach wewnętrznych przynależnych do zakładów produkcyjnych.

Odnosząc się jeszcze raz do przepisów obowiązujących w Polsce, warto dodać, że zakup lustra drogowego na własny użytek jest możliwy, ale jego ustawienie na własną rękę już niekoniecznie. Tym powinny zajmować się wyłącznie podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu na drogach, czyli zarządcy i właściciele posesji.

Jakie lustro drogowe wybrać? Rodzaje luster drogowych

Odpowiadasz za utrzymanie drogi i zapewnienie uczestnikom ruchu drogowego maksymalnego bezpieczeństwa? Zatem powinieneś wiedzieć, jakie wybrać lustra drogowe – okrągłe czy prostokątne? Na ten moment wyróżniamy dwa rodzaje luster:

 • lustro drogowe okrągłe o oznaczeniu U-18a,
 • lustro drogowe prostokątne o oznaczeniu U-18b.

Niezależnie od wybranego rodzaju lustra drogowego warto wiedzieć, że zgodnie z aktualnymi wymogami technicznymi wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach minimalna wysokość lustra od poziomu chodnika lub pobocza to 2 metry.[2]

Poszczególne rodzaje luster drogowych warto też wykorzystać w strefach zamieszkania, np. na ciasnych parkingach z utrudnionym wyjazdem. To tak samo ważne, jak prawidłowe oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania, za co odpowiada zarządca drogi lub właściciel terenu.

Rodzaje luster drogowych a praktyczne zastosowanie – co warto wiedzieć?

Okrągłe lustra drogowe powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest dostrzeżenie niebezpieczeństwa na drodze nawet z większej odległości. Budowa takiego lustra sprawia, że na jego powierzchni widać znacznie większy obszar niż np. na lustrach kwadratowych.

Druga odmiana luster drogowych, czyli wersje w formie kwadratu lub prostokąta sprawdzają się lepiej tam, gdzie odległość obserwacji okolicy jest niewielka, np. na parkingach podziemnych. W trakcie dobierania lustra drogowego do konkretnej sytuacji w infrastrukturze drogowej należy brać pod uwagę przede wszystkim:

 • widoczność w danym punkcie drogi,
 • warunki drogowe w najbliższej okolicy,
 • natężenie ruchu,
 • czynniki atmosferyczne oddziałujące na lustro.

Wybór idealnego lustra drogowego nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Jeśli odpowiadasz za zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w konkretnych miejscach infrastruktury drogowej, koniecznie wybierz taki rodzaj lustra drogowego, który zapewni perfekcyjna widoczność w każdych warunkach.

A może sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji i montażu dodatkowych znaków drogowych lub luster? Znaki drogowe potrzebne od zaraz? Możesz je zamówić w sklepie internetowym z opcją dostawy pod wskazany adres lub z możliwością odbioru osobistego w siedzibie firmy znakidrogowe24.pl.

Lustra drogowe a bezpieczeństwo na parkingach

Lustra drogowe okrągłe i prostokątne są często stosowane w podziemnej infrastrukturze parkingowej. Dzięki temu kierujący pojazdami mogą łatwiej wyjeżdżać z problematycznych miejsc o ograniczonej widoczności. Klasyczne lustra drogowe poprawiające widoczność są stosowane przede wszystkim w garażach prywatnych, podziemnych, na osiedlowych parkingach oraz w galeriach handlowych.

Wszelkiego rodzaju lustra drogowe szerokokątne, podświetlane czy nawet wersje na wysięgniku można z powodzeniem stosować w parkingach podziemnych w takich miejscach, jak:

 • punkty z ograniczoną widocznością, np. na zakrętach i za słupami konstrukcyjnymi,
 • wzdłuż ścian w wąskich alejkach parkingowych.

Jeśli chodzi o lustra drogowe, przepisy nie określają dokładnie tego, ile powinno ich być w parkingach podziemnych oraz na osiedlach z utrudnionym wyjazdem. Warto jednak zadbać o to, aby co najmniej jedno lustro znajdowało się przy wyjeździe z parkingu podziemnego na drogę główną. W takich warunkach samochody często „nagle” pojawiają się zza zakrętu lub ściany, a kierujący przez brak odpowiednio szybkiej reakcji powodują liczne kolizje.

A może chcesz dowiedzieć się, jak oznaczyć garaż podziemny wielopoziomowy? Na naszym blogu znajdziesz wiele praktycznych porad, dzięki którym zaopatrzysz się we wszystkie znaki niezbędne do oznakowania terenu parkingu podziemnego i wielopoziomowego.

Rodzaje luster stosowanych w garażach podziemnych i innych miejscach o ograniczonej widoczności to przede wszystkim zwierciadła w kształcie wycinka kuli (½, ¼, ⅛). Panoramiczne lustra również dobrze sprawdzają się na parkingach, podobnie jak w magazynach i halach produkcyjnych gdzie odbywa się ciągły ruch wózków widłowych.

Jak wybrać idealne lustro drogowe?

Najlepsze lustro drogowe to takie, które spełnia wymogi techniczne wynikające z przepisów. Warto też wybierać urządzenia bezpieczeństwa drogowego, które:

 • gwarantują wyrazisty obraz w każdych warunkach na zewnątrz,
 • nie zniekształcają widocznego obrazu i pozwalają na szybką ocenę odległości,
 • umożliwiają bezpieczny montaż,
 • są odporne na uszkodzenia i zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Wybierając lustro drogowe, trzeba brać pod uwagę: materiał wykonania, powierzchnię lustra, sposób montażu oraz kształt zwierciadła. Na podstawie takich parametrów będziesz w stanie wybrać lustro drogowe, które pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu – nie tylko przy wyjazdach z posesji lub innych budynków, lecz także wewnątrz parkingów podziemnych i wielopoziomowych.

 

[1] https://dziennikustaw.gov.pl/du/2003/s/220/2181

[2]https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2003.220.0002181,rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-szczegolowych-warunkow-technicznych-dla-znakow-i-sygnalow-drogowych-oraz-urzadzen-bezpieczenstwa-ruchu-drogowego-i-warunkow-ich-umieszczania-na-drogach.html

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium