Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Gdzie i jak stosować taśmy ostrzegawcze? Rodzaje i zastosowanie

0
Gdzie i jak stosować taśmy ostrzegawcze? Rodzaje i zastosowanie

Widoczne oznakowanie miejsc niebezpiecznych jest niezbędne. Tylko wtedy zarządcy dróg i terenów mogą zapewnić uczestnikom ruchu drogowego maksymalne bezpieczeństwo. Do oznaczania miejsc remontów, uszkodzeń nawierzchni lub obszaru wyłączonego z ruchu można wykorzystywać taśmy ostrzegawcze. Przepisy drogowe i BHP umożliwiają legalne stosowanie takich oznaczeń zarówno na drogach publicznych, jak i na terenie zakładów przemysłowych.

Co to są i jak wyglądają taśmy ostrzegawcze?

Taśmy ostrzegawcze są materiałem używanym do wizualnego oznaczania miejsc potencjalnie niebezpiecznych. Takie oznakowanie BHP jest wykorzystywane głównie w magazynach, zakładach przemysłowych, a także w publicznej przestrzeni drogowej.

Specjalistyczne taśmy ostrzegawcze są wykonywane z polietylenu lub polipropylenu o podwyższonej trwałości. Dzięki temu są wytrzymałe i odporne na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Najpopularniejsze rodzaje taśm ostrzegawczych

W przypadku powszechnie stosowanych taśm ostrzegawczych najczęściej spotykane kombinacje kolorystyczne to:

  • biało-czerwone – stosowane do ogólnego oznaczania miejsc niebezpiecznych, takich jak place budowy czy miejsca awarii;
  • żółto-czarne – używane do oznaczania przeszkód, różnic poziomów czy miejsc, gdzie istnieje ryzyko potknięcia się lub upadku.

Taśma w kolorze biało-czerwonym jest najczęściej jednostronna i nadaje się do znakowania terenu, który stanowi potencjalne zagrożenie dla ludzi, np. plac budowy lub remontowany obszar drogi. W przypadku taśmy ostrzegawczej żółto-czarnej materiał jest nieco trwalszy i pozwala na wykorzystywanie oznaczenia na powierzchniach płaskich, np. posadzkach w przestrzeni magazynowej.

Ostrzegawcze taśmy w powyższych kolorach to tylko niektóre rodzaje znaków BHP. Standardowo zarządcy dróg, terenów oraz właściciele zakładów przemysłowych mogą korzystać ze znaków zakazu, nakazu, ostrzegawczych i informacyjnych. Takie oznaczenia ułatwiają organizowanie przestrzeni budynków, dróg dojazdowych i miejsc ewakuacji.

Do czego służy taśma ostrzegawcza? Najczęstsze zastosowania

Jeśli chodzi o taśmy ostrzegawcze, przepisy w Polsce nakazują na stosowanie taśm zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, miejsca w zakładzie pracy, w których występują zagrożenia dla pracowników. To oznacza, że miejsca niebezpieczne powinny być oznakowane widocznymi barwami lub znakami bezpieczeństwa. 

W praktyce taśmy ostrzegawcze znajdują zastosowanie w następujących dziedzinach:

  • budownictwo – oznaczanie placów budowy, wykopów czy miejsc prowadzonych prac remontowych;
  • przemysł – wydzielanie stref niebezpiecznych w halach produkcyjnych. Szerokie zastosowanie to także oznakowanie magazynów – nie tylko w kwestii wydzielania stref, ale także oznaczania miejsc, do których nie można wchodzić;
  • służby ratunkowe – zabezpieczanie miejsc wypadków, awarii czy katastrof;
  • imprezy masowe – wyznaczanie stref dla uczestników, dróg ewakuacyjnych czy miejsc niedostępnych dla publiczności;
  • awaryjne zamknięcia dróg i chodników – taśmy ostrzegawcze w czerwono-białej barwie pozwalają szybko i skutecznie zablokować dostęp do miejsc, gdzie występuje zagrożenie, np. osunięcia gruntu, zerwanej nawierzchni czy awarii infrastruktury.

A zatem podstawowe rodzaje taśm zabezpieczających są niezbędne w oznakowaniu miejsc potencjalnie niebezpiecznych – zarówno w infrastrukturze drogowej, przemyśle, jak i w budynkach użytku publicznego.

Jak prawidłowo używać taśm ostrzegawczych?

Stosowanie taśm ostrzegawczych ma sens tylko wtedy, kiedy są odpowiednio użyte. Zarządcy dróg, terenów oraz osoby odpowiedzialne za zabezpieczanie miejsc będących potencjalnym zagrożeniem powinni:

  • dopasowywać kolorystykę taśm do specyfiki zagrożeń i miejsca użycia, np. taśmy biało-czerwone stosuje się do oznaczania obszarów niebezpiecznych lub miejsc, gdzie odbywają się działania nietypowe dla danego miejsca, natomiast taśmy żółto-czarne służą do oznaczania przeszkód architektonicznych, takich jak niskie stopnie czy progi między pomieszczeniami;
  • odpowiednio przygotować powierzchnię – przed przyklejeniem taśmy, np. na posadzce należy ją odtłuścić, aby klej mocno trzymał.

Należy też dobrać rodzaj taśmy ostrzegawczej do warunków środowiskowych. Wysokiej jakości produkty powinny być odporne na czynniki atmosferyczne, szczególnie jeśli taśma będzie używana na zewnątrz.

Gdzie kupić taśmę ostrzegawczą?

Wysokiej jakości taśmy ostrzegawcze i znaki BHP możesz kupić w naszym sklepie internetowym ZnakiDrogowe24. Proponujemy wysokiej jakości taśmy zabezpieczające w podstawowych wersjach kolorystycznych: biało-czerwonej i czarno-żółtej. 

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium