Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jakie znaki są niezbędne w magazynie?

0
Jakie znaki są niezbędne w magazynie?

Znaki w magazynie – co mówią przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Dokładne przepisy odnoszące się do oznakowania przestrzeni magazynowej są ustalone w ramach Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.[1] W praktyce oznakowanie magazynu powinno być rozmieszczone tak, aby pracownicy danego zakładu mogli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, jak np. poślizgnięcia, potknięcia lub upadku z wysokości.

Aktualne przepisy określają, jakie ryzyka występują dla potencjalnych pracowników przestrzeni magazynowej, a także, w jaki sposób można im zapobiegać poprzez poprawne oznakowanie. Do podstawowych zagrożeń pracowników w przestrzeni magazynowej zaliczamy:

 • upadek ładunku z wysokości w strefie ruchu lub w obszarze roboczym w magazynie,
 • ugięcie się belek nośnych konstrukcji wsporczych do przechowywania palet z towarem,
 • uderzenia pojazdów i urządzeń w regały lub potrącenia operatorów,
 • zderzenia pojazdów ze sobą, szczególnie w miejscach o ograniczonej przestrzeni do manewrowania.

Prawidłowe oznakowanie magazynu jest kluczowe, chociażby przez wzgląd na powyższe sytuacje. Brak oznakowania korytarzy jezdnych i skrzyżowań lub niezapewnienie dostatecznej widoczności w ruchu może być przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji. Z tego względu warto stosować w przestrzeni magazynowej lustra drogowe, a także inne oznakowanie, które pomoże w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy.

Normy Unii Europejskiej a BHP w magazynie – jakie warunki trzeba spełnić?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby prawidłowo oznakować cały zakład pracy, ze szczególnym naciskiem na drogi transportowe oraz komunikacyjne. Dodatkowym dokumentem, który określa szczegółowe warunki stosowania oznakowania w magazynie, jest Dyrektywa Rady Europejskiej 92/58/EWG.[2]

Zgodnie z normami europejskimi regały magazynowe powinny być oznakowane tabliczkami znamionowymi, które określają ich parametry, cechy oraz warunki bezpiecznego użytkowania. Dyrektywa wskazuje też na zbiór oznaczeń, które są odczytywane przez operatorów pojazdów magazynowych przy pomocy zmysłu wzroku i słuchu. W przestrzeni magazynowej stosuje się oznaczenia z wykorzystaniem systemu:

 • kolorów,
 • piktogramów,
 • paneli świetlnych,
 • sygnałów dźwiękowych.

Jeśli chodzi o przepisy związane z oznakowaniem magazynu, warto też wiedzieć, że Unijna dyrektywa podkreśla ważność cyklicznych szkoleń pracowników, które pomagają w poprawnej interpretacji zastosowanego oznakowania.

Oznaczenia w magazynie – co znaczy kolorystyka poszczególnych znaków?

Dyrektywa unijna dotyczy też bezpośrednio kolorystyki znaków, które są stosowane w przestrzeni magazynowej. W poniższej tabeli znajdziesz znaczenie poszczególnych barw.

Kolor

Znaczenie

Czerwony

znaki zakazu, alarmy o niebezpieczeństwach, urządzenia przeciwpożarowe

Żółty lub bursztynowy

znaki ostrzegawcze, miejsca, w których trzeba zachować szczególną ostrożność

Niebieski

znaki nakazu, miejsca, gdzie wymuszone są określone działania, środki ochrony indywidualnej

Zielony

wyjścia ewakuacyjne, znaki pierwszej pomocy, miejsca, w których nie ma żadnego niebezpieczeństwa

Jakie znaki w magazynie są stosowane najczęściej? Praktyczne przykłady

Aby mieć pewność, że magazyn jest dobrze oznakowany, a praca w nim w 100% bezpieczna, warto zainwestować w sprawdzone znaki drogowe. Zajmujesz się organizacją przestrzeni magazynowej i potrzebujesz znaki drogowe dostępne od zaraz? Możesz je zamówić w sklepie internetowym Znakidrogowe24 z opcją odbioru osobistego w siedzibie firmy lub z dostawą przez firmę kurierską pod wskazany adres.

Znaki wykorzystywane w przestrzeni magazynowej powinny być przede wszystkim odporne na uderzenia, odpowiednio duże, aby każdy mógł dostrzec je z daleka oraz czytelne. Niezbędna jest też prawidłowa kolorystyka. Jeśli chodzi o tablice oznaczone w Unijnej dyrektywie, wyróżniamy:

 1. Znaki zakazu – to okrągłe oznakowanie z czarnym piktogramem na białym tle. Znaki tego typu powinny ukośny pas  w czerwonym kolorze od lewej do prawej strony, który przecina piktogram.
 2. Znaki ostrzegawcze – najczęściej występują w formie trójkąta z piktogramem w kolorze czarnym na żółtym tle.
 3. Znaki nakazu – okrągłe oznakowanie z białymi piktogramami na niebieskim tle.
 4. Znaki wyjścia ewakuacyjnego – występują w formie prostokąta lub kwadratu z białym piktogramem na zielonym tle.
 5. Znaki przeciwpożarowe – prostokątne lub kwadratowe z białymi piktogramami na czerwonym tle.

Warto zaznaczyć, że Unijna dyrektywa opisuje też kilka sytuacji, w których stosuje się konkretne typy oznakowania w magazynie. Posadzka w magazynie powinna być oznakowana specjalnymi powłokami malarskimi lub taśmami antypoślizgowymi o barwie białej albo żółtej.

Taśmy ostrzegawcze są niezbędne, aby wyznaczyć trasy przejazdu lub miejsca niebezpieczne, w których pracownicy powinni zachować szczególną ostrożność. Znaki w magazynie to także pachołki drogowe, taśmy antypoślizgowe, a także stojaki i łańcuchy.

A może chcesz poznać zasady rozmieszczania znaków ewakuacyjnych? Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat, dzięki czemu przygotowanie przestrzeni magazynowej i dostosowanie jej do unijnych przepisów będzie o wiele łatwiejsze.

Znaki magazynowe – dlaczego są tak ważne w zakładach pracy?

Ogólnokrajowa Norma PN-M-78010:1968 wskazuje na kilka praktycznych kwestii związanych z przygotowywaniem przestrzeni magazynu do bezpiecznej pracy. Jeśli chodzi o drogi przejazdowe, minimalna szerokość na ruchu dwukierunkowym powinna wynosić nie mniej niż 180 cm lub 200 cm, jeśli poruszają się po niej pojazdy silnikowe.

Oznaczenia w magazynie to podstawowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo pracy wszystkich pracowników magazynowych. Pracodawcy i zarządcy przestrzeni magazynowych muszą dbać o to, aby wszystkie niebezpieczne miejsca, a także tereny zbiórki oraz wyjścia ewakuacyjne były odpowiednio oznakowane. Brak dostosowania się do unijnych norm mogłoby skutkować występowaniem wielu niebezpiecznych sytuacji.

Oprócz znaków magazynowych istotne są też szkolenia pracownicze, dzięki którym można zapobiec konsekwencją wypadków, a także zminimalizować zagrożenia występujące po stronie personelu.

Przeczytaj także: Oznaczenia na hali produkcyjnej – przepisy i lista znaków

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19971290844

[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:31992L0058&from=ES

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium