Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Rodzaje znaków BHP – co trzeba o nich wiedzieć?

0
Rodzaje znaków BHP – co trzeba o nich wiedzieć?

Znaki BHP dzielimy przede wszystkim na znaki ewakuacyjne, BHP, instrukcje, ochrony przeciwpożarowej oraz wszelkiego rodzaju piktogramy. To jednak nie wszystkie odmiany znaków bezpieczeństwa. Podstawowe oznakowanie w miejscach pracy, np. zakładach produkcyjnych, informuje też o niebezpiecznych strefach zagrożonych wybuchem i promieniowaniem. Sprawdźmy zatem, jakie są najpowszechniej stosowane znaki BHP.

Do czego służą znaki bezpieczeństwa w zakładach pracy?

Znaki bezpieczeństwa BHP w zakładach pracy występują w różnej formie, uzależnionej od charakteru przekazywanej informacji. W praktyce oznakowanie BHP wykorzystujemy do udzielania pracownikom wskazówek na temat postępowania w razie wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia w zakładzie pracy.

Nie jest to jednak jedyne zastosowanie znaków uwzględnionych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy1. Oznaczenia miejsc niebezpiecznych, dróg ewakuacji i inne znaki BHP znajdują też zastosowanie w takich miejscach, jak:

  • szkoły i uczelnie wyższe,
  • budynki instytucji publicznych,
  • hale sportowe,
  • obiekty przemysłowo-handlowe,
  • przestrzenie biurowe.

Praktycznie wszędzie tam, gdzie liczy się skuteczna eliminacja zagrożeń i niebezpiecznych zachowań, koniecznie jest zastosowanie znaków BHP. Rodzaje takich oznaczeń są podzielone na kilka kategorii zależnie od charakteru niebezpieczeństwa. Kluczowe są też zasady rozmieszczania znaków ewakuacyjnych. O prawidłowe rozmieszczenie takich oznaczeń powinien zadbać zarządca budynku, terenu lub prywatny właściciel obiektu.

Jakie są podstawowe rodzaje znaków BHP?

Znaki bezpieczeństwa dzielimy podobnie jak klasyczne znaki drogowe stosowane w przestrzeni publicznej. A zatem rozróżniamy znaki: zakazu, nakazu, ostrzegawcze i informacyjne.

Znaki zakazu

W tym przypadku mówimy o białych kołach z czerwoną obwódką i czarnym piktogramem. Takie oznaczenia dotyczą głównie zakazu przejścia w danym miejscu, zakazu gaszenia wodą w razie pożaru, a także zakazu fotografowania np. w miejscach publicznych.

Znaki nakazu

Ten rodzaj znaków BHP dotyczy wykonywania określonych czynności przez osoby przebywające np. w zagrożonym budynku. To głównie niebieskie koła z białymi piktogramami wskazujące na określone zachowania i działania, jakie należy podejmować w razie zagrożenia np. pożaru.

Znaki ostrzegawcze

To rodzaj oznaczeń w formie żółtych trójkątów z czerwoną obwódką. Informują o potencjalnych zagrożeniach i występują w miejscach, gdzie powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Znaki informacyjne

Ostatnia kategoria znaków bezpieczeństwa BHP, które najczęściej mają postać zielonego kwadratu z białą obwódką i piktogramem w tej samej barwie. Najpopularniejsze znaki w tej kategorii to: strzałki kierunkowe, oznaczenia wyjść ewakuacyjnych, apteczek i defibrylatora.

Jeśli chodzi o znaki ewakuacyjne, powinniśmy wiedzieć, że to nie jedyne oznaczenia na hali produkcyjnej, które powinny znaleźć się w takim zakładzie pracy. W takich miejscach konieczne są też oznaczenia miejsc niebezpiecznych, apteczek i miejsc pracy.

To oczywiście mocno uproszczony podział, gdyż w praktyce możemy też rozdzielić oznaczenia bezpieczeństwa na: ewakuacyjne, standardowe BHP, instrukcje, ochrony przeciwpożarowej, CLP i GHS, zagrożenia wybuchem, dotyczące promieniowania oraz etykiety chemiczne.

Specjalistyczne znaki BHP – rodzaje stosowane w praktyce

Wszystkie znaki bezpieczeństwa BHP zaliczamy do specjalistycznych oznaczeń, które powinny być wyprodukowane z zachowaniem zgodności z normami PN-93/N-01256/03. Takie znaki stosujemy m.in. w galeriach handlowych, szkołach, urzędach i halach magazynowych. W tym przypadku najczęściej wykorzystywane oznaczenia to:

  1. Znak BAF001 – dotyczy oznaczenia miejsca, w którym znajduje się gaśnica przeciwpożarowa.
  2. Znak BAF005 – oznaczenie miejsca alarmu przeciwpożarowego.
  3. Znak AA001 – oznaczenie wyjścia ewakuacyjnego.
  4. Znak AAE107 – informuje o kierunku wyjścia ewakuacyjnego.
  5. Znak GDW012 – ostrzega o ryzyku porażenia prądem elektrycznym.
  6. Znak GL056 – informuje, że w danym miejscu należy chronić oczy niemowlęcia. To znak nakazujący.

W praktyce stosujemy wiele innych znaków BHP, które przekładają się na utrzymanie optymalnego poziomu bezpieczeństwa np. w miejscach pracy. W odniesieniu do rodzajów znaków BHP powinniśmy też dokładnie wiedzieć, jakie znaki są niezbędne w magazynie. W takich przestrzeniach sprawdzą się zarówno specjalistyczne znaki bezpieczeństwa, jak i standardowe znaki drogowe np. informujące o pierwszeństwie przejazdu pojazdów.

Dlaczego stosowanie znaków BHP jest konieczne?

Celem praktycznego ustawiania znaków BHP w przestrzeniach publicznych i miejscach o podwyższonym ryzyku wystąpienia zagrożenia np. pożarowego jest utrzymanie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dodatkowo prawidłowo ustawione znaki tego typu redukują ryzyko wystąpienia chaosu i ogólnej paniki np. podczas ewakuacji osób z zagrożonego budynku.

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19971290844

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium