ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Jaką wybrać długość słupka do znaku drogowego?

0
Jaką wybrać długość słupka do znaku drogowego?

W Polsce dokładne przepisy odnoszące się do tego, jakie jest zastosowanie konkretnych znaków drogowych, można znaleźć przede wszystkim w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 styczna 2019 r[1]. Jeśli jednak chodzi o długość słupka do znaku, tę kwestię determinują odrębne ustawy. Z tego artykułu dowiesz się, jaka długość słupka do znaku jest odpowiednia i dlaczego.

 

Długość słupków znaków drogowych – rozporządzenia i zasady

Jaka długość słupka do znaku będzie odpowiednia? Poszukując odpowiedzi na to pytanie, warto przejrzeć dokładne zapiski dokumentu, jakim jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[2].

Wyróżniamy kilka podstawowych zasad odnoszących się do umieszczania znaków drogowych w stosunku do innych elementów infrastruktury drogowej, a także podłoża. Znaki na drogach z poboczem należy umieszczać w taki sposób, aby odległość znaku od krawędzi korony drogi była nie mniejsza niż 0,5 m. Co ciekawe, w przypadku szerokiego nasypu można legalnie umieścić znaki w koronie drogi, ale w odległości nie większej niż 5 m od krawędzi jezdni.

 

Długość słupka do znaku – ile powinna wynosić na poszczególnych drogach?

Drogi rowerowe powinny być oznaczone znakami, które znajdują się w nie większej odległości od krawędzi drogi, jak 50 cm. Znaki umieszczane nad drogą dla rowerów powinny mieć wysokość nie mniejszą niż 2,5 m. Oczywiście dopuszczalne jest zastosowanie niższych znaków na drogach dla rowerów w wysokości nie mniejszej niż 1 m, natomiast dla dróg z ruchem pieszym wysokość znaku to co najmniej 2,2 m. To podstawowe dane odnośnie do tego, jaka powinna być długość słupka do znaku na ścieżkach rowerowych. Standardowo wartość nie powinna być mniejsza niż 2,5 m, natomiast w skrajnych przypadkach dopuszczalne są mniejsze odległości.

Na ogół wysokość umieszczenia znaku powinna być dopasowana do rodzaju drogi (ulicy) i konkretnych miejsc w infrastrukturze drogowej. Istotne kwestie, które muszą zostać uwzględnione podczas doboru długości słupka do znaku, to: ruch pieszych i rowerzystów w danym miejscu, przeszkody znajdujące się wzdłuż drogi, rodzaj pojazdów, które poruszają się po drodze.

 Zobacz również: Jak zamontować znak drogowy?

Długość słupka do znaku a kategorie znaków drogowych – co warto wiedzieć na ten temat?

W Polsce obowiązują zasady, które jasno określają, jaka długość słupka do znaku będzie odpowiednia i zapewni dobrą widoczność drogowskazu dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oto podstawowy podział znaków i długość słupka do znaku, jaką powinno się stosować podczas znakowania dróg w Polsce.

  • Kategoria A, B, C, D, F, G na drogach – min. 2 m długości słupka do znaku.
  • Znak E-13 oraz od E-15 do E-21 na drogach – min. 2 m długości słupka do znaku.
  • Znak E-1, E-2, E-14 na drogach innych niż ulice – min. 1 m długości słupka od znaku.
  • Znak E-3 na drogach – min. 2 m długości słupka od znaku.
  • Znak G-1 na drogach – min. 0,5 m długości słupka od znaku.
  • Znaki za urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego – od 0,9 do 1,2 m długości słupka od znaku.
  • Dwa znaki na jednym słupku na drogach innych niż ulice – min. 2 m długości słupka od znaku.

Co ciekawe, umiejscowienie znaku A, B, C, D, F, G na chodnikach w obszarach zabudowanych wymaga, aby długość słupka do znaku wynosiła min. 2,2 m.

Warto też wiedzieć, jaka długość słupka od znaku powinna znaleźć się nad jezdnią. Tutaj umiejscowienie znaków drogowych powinno odbywać się w odległości min. 5 m. Drogowskazy w kształcie strzałek, należące do kategorii dużych drogowskazów, powinny być umiejscowione na wysokości min. 0,7 m.

 

Źródło zdjęć: DzU 2003 r., nr 220, poz. 2181, link: https://dziennikustaw.gov.pl/D2003220218102.pdf 

 

Sprawdź ofertę naszego sklepu:

[product id="1603, 1604, 1605, 1610"]

Długość słupka do znaku – podsumowanie

Firmy zajmujące się znakowaniem dróg, przedsiębiorstwa budowlane, a nawet zarządcy dróg powinni stosować się do ogólnych zasad rozmieszczania znaków drogowych w kwestii długości słupka od znaku. To zapewnia właściwą widoczność oznakowania oraz redukuje ryzyko, że jakikolwiek uczestnik ruchu drogowego uderzy w znak. Najwyżej położone są znaki kierunku i miejscowości nad drogami, które muszą być umiejscowione na wysokości co najmniej 5 m.

Warto dodać, że każda droga dojazdowa powinna zostać odpowiednio oznaczona – zgodnie z przepisami odnoszącymi się do rodzaju zastosowanego znaku, jego wielkości, kolorystyki, odblaskowości oraz wysokości słupka od znaku.

Przeczytaj także: Jak głęboko wkopać znak drogowy - zasady ustawiania znaków

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000454/O/D20190454.pdf  

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium