ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Ile kosztuje znak drogowy, gdzie kupić? 0
Ile kosztuje znak drogowy, gdzie kupić?

Ile kosztuje znak drogowy, gdzie kupić?

Znaki drogowe w Polsce może kupić praktycznie każdy, choć kwestie ich montażu są dokładnie regulowane przez Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31 lipca 2002 roku w sprawie znaków i sygnałów drogowych wraz z nowelizacjami ustawy. Firmy budowlane, przedsiębiorstwa utrzymania dróg czy nawet instytucje publiczne mogą kupić znaki w razie zapotrzebowania – warto to jednak zrobić u sprawdzonego dostawcy.

 

Ceny znaków drogowych

To, ile kosztują znaki drogowe, zależy nie tylko od producenta, lecz także od rodzaju znaku. Im większe oznakowanie pionowe dróg, tym wyższa cena i odwrotnie. Średnia cena znaków drogowych praktycznie w każdej kategorii oscyluje w granicy 100-150 złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę fakt, że na niektórych odcinkach jezdni w promieniu kilkunastu kilometrów może znaleźć się nawet do kilkudziesięciu znaków – to spora inwestycja.

W Polsce znaki drogowe można kupić przede wszystkim w sprawdzonych sklepach internetowych, gdzie producenci oferują swoje wyroby zgodne z parametrami technicznymi wynikającymi z Obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku[1].

Przepisy ogólne określają to, jaką barwę i odblaskowość powinny mieć stosowane znaki, a także jaka będzie ich konstrukcja, liternictwo oraz wielkości i dostępne rozmiary. Kupując znaki przez internet, można zdobyć praktycznie wszystkie rodzaje oznaczenia we wszystkich standardowych rozmiarach. Zamówienie online to spora wygoda, gdyż znaki zostaną dostarczone w dowolnie wybrane miejsce bez ryzyka ich uszkodzenia.

 

Gdzie kupić znaki drogowe?

Odpowiadając na pytanie, gdzie kupić znaki drogowe, można powiedzieć, że najlepiej przez internet, bezpośrednio u producenta. To gwarancja wysokiej jakości oraz zgodności parametrów technicznych znaków z przepisami, które aktualnie obowiązują w Polsce. Dzięki temu można mieć pewność, zakupione znaki będą idealnie nadawać się do legalnego i prawidłowego oznaczenia drogi – zarówno prywatnej, jak i publicznej. Przed zakupem znaków warto też sprawdzić całą ofertę sklepu internetowego. Najpopularniejsze kategorie oznakowania drogowego to:

Oczywiście w sprzedaży dostępne jest też wiele innych rodzajów oznaczenia, jak np. znaki kolejowe, tablice tekstowe, znaki na drogi zewnętrzne oraz dla kierujących tramwajami. Oznakowanie drogowe musi spełniać określone normy i wytyczne – głównie odnoszące się do kształtu, rozmiaru oraz odblaskowości. Aby mieć pewność, że znak będzie nadawać się do legalnego stosowania na drodze, warto zapoznać się z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[2].

Producenci znaków muszą stosować się do wszystkich wytycznych wynikających z Obwieszczenia, dlatego oznakowanie sprzedawane online spełnia wszelkie normy w Polsce. Wiedząc już, gdzie kupić znaki drogowe, można zająć się oznakowaniem dróg publicznych lub prywatnych – w zależności od zapotrzebowania.

 

Jaka jest cena znaków drogowych? Przykłady

Cena znaków drogowych uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaki jest finalny rozmiar znaku. W Polsce wyróżniamy kilka wersji rozmiarowych, które są ustalone zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[3]. Znaki drogowe dzielimy na:

  • wielkie,
  • duże,
  • średnie,
  • małe,

Jeśli chodzi o to, ile kosztują znaki drogowe, najlepiej zobrazować to na przykładach. W kategorii znaków ostrzegawczych warto zaznaczyć, że Znak A-3- I generacja, 1050mm- (D) Duży to wydatek na poziomie niecałych 170 złotych, natomiast Znak A-10- II generacja, 1200mm- (W) Wielki to już koszt ponad 300 złotych za sztukę. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku wielkość znaku – im większy, tym oczywiście wyższa cena.

Zastanawiając się, gdzie kupić znaki drogowe, warto też wcześniej poznać ich ceny, aby móc realnie oszacować wydatki związane z inwestycją w znaki drogowe. W sprawdzonym sklepie internetowym można też kupić Znak B-2 - II Generacja 600mm- (M) Mały w cenie ok. 145 złotych, Znak D-2 - II Generacja 600x600mm- (S / M) Średni / Mały w cenie ok. 166 złotych i wiele innych modeli, które są podstawą do prawidłowego oznakowania dróg w Polsce – zarówno tych prywatnych, jak i publicznych.

 

Kto ponosi koszty oznakowania dróg?

W Polsce dokładne przepisy odnoszące się do tego, w jaki sposób oznakowanie pionowe powinno być rozmieszczone na drodze zawiera Obwieszenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku. Za organizację ruchu na drogach publicznych odpowiada przede wszystkim zarządca drogi, a więc i za odpowiednie ustawienie oznakowania. Jeżeli chodzi o drogi prywatne – w tym przypadku za ustawienie znaków drogowych odpowiada w pełni właściciel drogi lub jej zarządca, który ustala zasady ruchu.

Legalny montaż znaków na drodze może odbywać się tylko wtedy, kiedy te spełniają wszelkie normy wynikające z Rozporządzenia, a także są montowane za zgodą przyznaną przez konkretny urząd działający na danym terenie. Przepisy jasno określają też, że wszelkie koszty oznakowania ponosi zarządca. Oznacza to, że cena znaków drogowych powinna interesować przede wszystkim instytucje lub osoby, które zajmują się oznakowaniem dróg publicznych oraz prywatnych.

Sprawdź naszą ofertę:

[product id="1769, 1316, 2334, 2757"]

Jak cena znaków drogowych wpływa na koszt budowy drogi?

Koszty wynikające z budowy dróg oraz stworzenia całej infrastruktury drogowej wraz z oznakowaniem budzą wiele kontrowersji, szczególnie z tego względu, że całkowite koszty przedsięwzięć drogowych mogą sięgać nawet setek milionów złotych. Gigantyczne koszty generuje stworzenie funkcjonalnej i bezpiecznej sygnalizacji świetlnej na drogach czy nawet montaż barierek zabezpieczających na ścieżkach rowerowych, gdzie jeden element może kosztować nawet kilkaset złotych.

Dobrym przykładem jest budowa skrzyżowania, gdzie znajduje się co najmniej kilkanaście znaków drogowych. Biorąc pod uwagę średnią cenę na poziomie 150 złotych, można już śmiało powiedzieć, że sama cena znaków drogowych będzie oscylować w granicy kilku tysięcy złotych. Podsumowując: zakup znaków drogowych to obowiązek każdego zarządcy drogi. Warto jednak zapoznać się z tym, ile kosztują znaki drogowe, aby już na etapie projektowania jezdni uwzględnić koszty związane z oznakowaniem oraz ich legalnym montażem.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z oferta naszego sklepu drogowego ZnakiDrogowe24.pl. Jesteśmy dostępni również pod numerem +48 695 500 540.

 

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002311

[3] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium