W publicznej infrastrukturze drogowej występuje wiele terenów, gdzie obowiązują odrębne przepisy ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko stref zamieszkania, ale także strefy ruchu, które są prawidłowo oznakowane na wjeździe i wyjeździe. Każdy kierowca w Polsce powinien wiedzieć, co to jest strefa ruchu. Chociażby po to, aby nie mylić jej z równie znaną strefą zamieszkania. Chcesz dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w strefie ruchu? Przejdź dalej i dowiedz się więcej z naszego poradnika!
Co to jest strefa ruchu i jak jest oznaczona?
Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym strefa ruchu to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi1. Do oznaczenia strefy ruchu wykorzystuje się znaki informacyjne. Podstawowe oznaczenia stosowane w tym przypadku to:
Podczas poruszania się taką drogą obowiązują standardowe zasady ruchu drogowego – identyczne jak w przestrzeni publicznej. Pomiędzy strefą ruchu a strefą zamieszkania są też pewne prawne różnice. Przepisy w strefie zamieszkania obejmują pierwszeństwo pieszych, gdzie w strefie ruchu kierowcy nie zawsze muszą przepuścić pieszego.
Najważniejsze zasady i przepisy obowiązujące w strefie ruchu
Po wjechaniu w strefę ruchu nie musisz martwić się o nagłą zmianę sposobu poruszania się po jezdni – zastosowanie znajdują tu standardowe przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym nadzór nad zarządzaniem ruchem pojazdów w strefach ruchu sprawuje wojewoda, natomiast w przypadku innych dróg publicznych konkretny zarządca lub podmiot odpowiedzialny za utrzymanie bezpieczeństwa.
Kluczowe przepisy obowiązujące w strefie ruchu to:
- ograniczenie prędkości do 50 km/h,
- na terenie strefy ruchu może interweniować policja lub straż miejska,
- podczas wyjazdu ze strefy ruchu musisz ustąpić pierwszeństwa przejazdu wszystkim innym pojazdom.
W strefie ruchu konieczne jest też zachowanie szczególnej ostrożności. Ograniczone zaufanie do innych uczestników, rowerzystów i pojazdów mechanicznych powoduje, że maleje ryzyko wypadku lub kolizji z udziałem samochodu.
Kto ma pierwszeństwo w strefie ruchu?
Nawet jeśli już wiesz, co to jest strefa ruchu i jak powinno przebiegać oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania, możesz też pozyskać informacje na temat tego, kto ma pierwszeństwo na takim obszarze. Jako że w strefie ruchu obowiązują identyczne przepisy jak na drogach publicznych, przy wjeździe konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustąpienie pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.
Co ważne, w strefie ruchu nie zawsze stosuje się znaki drogowe wskazujące jednoznacznie, kto ma pierwszeństwo w danej sytuacji. W przypadku braku oznaczeń pionowych i poziomych kierowcy muszą stosować się do reguły prawej ręki, czyli przepuścić wszystkie pojazdy nadjeżdżające z prawej strony.
Z jaką prędkością można jechać w strefie ruchu?
W strefie ruchu maksymalna prędkość pojazdu nie jest ograniczona do 20 km/h tak jak w przypadku strefy zamieszkania. Tutaj zarządca samodzielnie ustala prędkość maksymalną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na terenie obiektu, choć zwykle limit jest standardowy i wynosi 50 km/h.
Strefa ruchu a strefa zamieszkania – czym się różnią?
Pomiędzy strefą ruchu a strefą zamieszkania jest dość cienka granica, którą warto wyjaśnić. Czym różnią się obie strefy?
Strefa ruchu:
- dotyczy dróg wewnętrznych, np. osiedlowych,
- obowiązują przepisy ruchu drogowego,
- można parkować na chodnikach,
- brak bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych.
Strefa zamieszkania:
- obejmuje drogi publiczne,
- piesi mają bezwzględne pierwszeństwo,
- ograniczenie prędkości do 20 km/h,
- parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach.
Podsumowując: w obu strefach obowiązują inne zasady, które wpływają na sposób poruszania się zarówno pieszych, jak i kierowców. W strefie zamieszkania większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo pieszych, podczas gdy w strefie ruchu przepisy są bardziej zbliżone do ogólnych zasad ruchu drogowego i wymuszają na kierowcach głównie wzmożoną ostrożność.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Napisz komentarz