ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Co zrobić, żeby postawić znak drogowy? 0
Co zrobić, żeby postawić znak drogowy?

Aby legalnie umieścić znak drogowy na drodze publicznej lub prywatnej, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku oraz uzyskanie pozwolenia na umiejscowienie znaku – oczywiście zgodnie z przepisami technicznymi.

Jak postawić znak drogowy?

Zanim dowiesz się, co należy zrobić i jak postawić znak drogowy, koniecznie zapoznaj się z dokładnymi regulacjami, które znajdują się w dwóch dokumentach.

  • Obwieszczenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 stycznia 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw wewnętrznych i administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

To dwa podstawowe dokumenty, które informują o tym, gdzie postawić znak drogowy zgodnie z prawem, a także jakie warunki techniczne powinny spełniać znaki ostrzegawcze (A), znaki zakazu (B) i wszystkie inne typy oznakowania drogowego występujące w kraju.

 

Znalezienie firmy produkującej i sprzedającej znaki drogowe wcale nie jest trudne, a samego zakupu znaku może dokonać praktycznie każdy – nawet osoba prywatna. Istotne jest jednak to, że nawet po zakupie oznakowania, jego legalne ustawienie na drodze już nie jest tak prostym zadaniem. Zgodnie z prawem – stawianie znaków drogowych musi być zgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a także normami dot. specyfikacji technicznej odnoszącymi się do wysokości i odległości położenia znaków od jezdni.

Kto odpowiada za znaki na drogach?

Zgodnie z aktualnymi przepisami ruchu drogowego, zarządzaniem drogami powiatowymi oraz gminnymi zajmuje się starosta. Można powiedzieć, że każdy zarządca wybranego rodzaju drogi odpowiada nie tylko za jej stan, lecz także legalne i prawidłowe rozmieszczenie oznakowania pionowego, poziomego, a nawet świetlnego. Oczywiście wniosek o ustawienie znaku w danym miejscu może złożyć każdy, natomiast ostateczna decyzja pozostaje po stronie organu zarządzającego drogą. Warto mieć na uwadze, że ustanowienie znaku możliwe jest tylko wtedy, kiedy spełnia on normy techniczne wynikające z rozporządzenia Ministra Infrastruktury, a także będzie ustawiony zgodnie z aktualnymi przepisami ruchu drogowego. Te kwestie dotyczą zarówno dróg publicznych, jak i prywatnych.

Jak postawić znak drogowy? Wniosek – krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się, jak postawić znak drogowy? Nie możesz tego zrobić w dowolnie wybranym miejscu, bez zgody zarządcy drogi, a także uzyskania odpowiedniego pozwolenia, szczególnie jeśli chodzi o drogi publiczne. Aby w pełni legalnie postawić znak na drodze, należy złożyć stosowny wniosek do zarządcy drogi, np. do GDDKiA. Procedura w tym przypadku nie jest wyjątkowo skomplikowana i ogranicza się do umieszczenia kilku informacji we wniosku (składanym zarówno osobiście, jak i online):

  • dane wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL, adres),
  • data sporządzenia wniosku,
  • okoliczności ustawienia znaku,
  • lokalizacja,
  • powód, dla którego znak powinien stanąć w konkretnym miejscu,
  • opis problemu, który występuje na drodze w wyniku braku oznakowania.

Po złożeniu wniosku do zarządcy, np. GDDKiA, ten musi zająć się zgłoszoną sprawą, analizując dokładnie wszystkie przesłanki, które mogłyby stanowić za tym, że w wybranym miejscu powinien stanąć konkretny znak drogowy, np. znak nakazu (C).

Jak postawić znak drogowy na terenie prywatnym?

Ustawienie znaku drogowego na terenie prywatnym wygląda nieco inaczej, aniżeli w odniesieniu do drogi publicznej. Musisz wiedzieć, że za organizację ruchu na takiej jezdni w pełni odpowiada właściciel lub zarządca, co jednak nie oznacza, że znak może być ustawiony niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, aby korzystać z takich samych oznakowań, jak na drogach publicznych. Warto tym celu zaopatrzyć się w znaki w sprawdzonym sklepie internetowym, gdzie bez problemu kupisz oznakowanie pionowe i poziome.

Ustawienie znaku drogowego na pograniczu terenu prywatnego i gminnego lub miejskiego wymaga złożenia odpowiedniego wniosku, np. do starostwa, celem wydania pozwolenia na umieszczenie konkretnego rodzaju oznakowania. Z ciekawostek warto dodać, że dla dróg wewnętrznych oznaczonych znakiem D-52 oraz D-40 obowiązują w pełni przepisy ruchu drogowego.

 

Jak postawić znak drogowy i dlaczego lepiej nie robić tego na własną rękę?

Głównym powodem, dla którego nie warto podejmować ryzyka ustawienia nowego lub zmiany położenia znaku drogowego na publicznych drogach jest fakt, że takie działania są uznawane za wykroczenia, które zgodnie z Art. 85 Kodeksu wykroczeń podlegają karze aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny. Te przepisy odnoszą się także do znaków turystycznych. W razie ewentualnego popełnienia wykroczenia, sąd może orzec wobec delikwenta obowiązek zapłaty równowartości zniszczonego lub uszkodzonego oznakowania, lub zobowiązać go do przywrócenia stanu sprzed zdarzenia.

 

W kwestii podsumowania tego, jak postawić znak drogowy, warto pamiętać o tym, aby dokładnie zaznajomić się z regulacjami dotyczącymi technicznych warunków umieszczania znaków na drogach, a także obowiązków koniecznych do spełnienia, aby w pełni legalnie postawić znak zarówno na drogach publicznych, jak i prywatnych.

 

Sprawdź ofertę naszego sklepu:

 [product id="3724, 3719, 3722, 3727"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium