Odpowiednio oznaczone ciągi komunikacyjne w przestrzeni magazynowej to podstawa bezpieczeństwa pracy. Do prawidłowego oznaczenia dróg transportowych w magazynach trzeba wykorzystywać specjalne znaki BHP, a także taśmy ostrzegawcze podłogowe. A zatem jak sprawnie wyznaczać ciągi komunikacyjne w magazynie? Poznaj kilka wskazówek!
Czym są drogi transportowe? Definicja
Drogi transportowe w magazynie to trasy (ciągi komunikacyjne), które są wyznaczane przy stosowaniu odpowiednich oznaczeń poziomych i pionowych. Tutaj kluczową rolę odgrywa oznakowanie BHP, czyli znaki informacyjne, ostrzegawcze, nakazu, zakazu oraz taśmy ostrzegawcze w kolorze biało-czerwonym i czarno-żółtym.
Celem stosowania jasno wyznaczonych tras komunikacyjnych w magazynach jest zapewnienie bezpiecznego i efektywnego transportu wewnętrznego, uwzględniającego ruch pieszych i maszyn.
W praktyce drogi transportowe w magazynie powinny być przystosowane do następujących warunków:
- nachylenie powierzchni nie może być większe niż 5% w stosunku do podłoża;
- powierzchnia dróg w magazynie musi być odpowiednio utwardzona i równa;
- podłoże musi być odporne na odkształcenia pod naporem dużej wagi.
Dodatkowo ciągi komunikacyjne oprócz niezbędnych oznaczeń muszą być łatwe w utrzymaniu czystości.
Przepisy dotyczące dróg transportowych w magazynie
Zasady oznakowania dróg transportowych w magazynach wynikają z trzech aktów prawnych:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. – nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia na terenie zakładu pracy dróg komunikacyjnych i transportowych, dróg dla pieszych oraz dojazdów pożarowych, wykonanych i oznakowanych zgodnie z Polskimi Normami.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. – wskazuje na warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w tym wymagania dotyczące dróg ewakuacyjnych i komunikacyjnych.
- Polska Norma PN-M-78010:1968P – zawiera wytyczne dotyczące projektowania dróg transportowych i otworów drzwiowych w transporcie wewnętrznym. Określa minimalne szerokości dróg i przejść w zależności od rodzaju ruchu oraz stosowanych środków transportu.
Zgodnie z przepisami na drogach transportowych oraz magazynowych nie powinny występować progi, stopnie, ani uskoki. Jeśli już takowe występują, muszą koniecznie zostać oznaczone z użyciem taśm zabezpieczających np. w kolorze czarno-żółtym do znakowania stopni.
Jak prawidłowo wyznaczyć ciągi komunikacyjne w magazynie?
Do prawidłowego oznaczenia dróg transportowych w magazynie potrzebujesz różne rodzaje znaków BHP i taśm ostrzegawczych. Najważniejsze są zasady dotyczące szerokości drogi transportowej.
Rozróżniamy kilka zasad dotyczących ustalania szerokości ciągów logistycznych w magazynach. W poszczególnych sytuacjach stosujemy wzory:
- Dla pieszych (a to potencjalna szerokość ładunku):
- dla ruchu jednokierunkowego: a + 30 cm,
- dla ruchu dwukierunkowego: 2a + 60 cm.
- Dla pojazdów (a to szerokość pojazdu z ładunkiem):
- dla ruchu jednokierunkowego: a + 60 cm,
- dla ruchu dwukierunkowego: 2a + 90 cm.
W przypadku ciągów komunikacyjnych przystosowanych dla ruchu pieszych i pojazdów w magazynie konieczne jest zastosowanie większych szerokości.
Przykładowo: dla ruchu jednokierunkowego pojazdów silnikowych i pieszych to szerokość pojazdu z ładunkiem powiększona o 100 cm. W przypadku ruchu dwukierunkowego wartość ta wzrasta do 180 cm.
Oznakowanie dróg transportowych w magazynie
Ciągi komunikacyjne w magazynie muszą być oznakowane zgodnie z Polską Normą. To oznacza, że do wyznaczania dróg zarządca terenu powinien stosować np. farby nawierzchniowe o niezmywalnych właściwościach.
Niezbędne są też znaki w magazynie, które informują, np. o przebiegu dróg ewakuacyjnych. Do znakowania dróg transportowych w magazynie można używać znaków i farb w kolorze: czerwonym (zakazy), żółtym (znaki ostrzegawcze), niebieskim (nakazy) i zielonym (znaki oznaczające wyjścia ewakuacyjne i podobne).
Napisz komentarz