Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Parking przy szkole – przepisy i prawidłowe oznakowanie

0
Parking przy szkole – przepisy i prawidłowe oznakowanie

Oznakowanie parkingu pod szkołą musi spełniać określone kryteria, które umożliwiają legalne korzystanie z wyznaczonych miejsc postojowych np. dla pracowników szkoły. Podczas przyjazdu na teren szkoły możemy pozostawić samochód wyłącznie w miejscach, które zostały do tego wyznaczone – zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym. A zatem jak powinien być oznaczony parking przy szkole? Sprawdzamy aktualne przepisy i wyjaśniamy, jakie znaki drogowe są niezbędne do wykonania oznaczenia parkingu pod szkołą.

Jakie są wymagania ustawowe dotyczące parkingu przy szkole?

W Polsce zgodnie z przepisami budowlanymi działka powinna być zagospodarowana tak, aby znalazły się na niej wydzielone miejsca na zabudowę, a także stanowiska postojowe stałe i tymczasowe. Sposób zabudowy i liczba miejsc postojowych pod szkołą będzie uzależniona od warunków zabudowy terenu w danym miejscu. To dokument, który dotyczy:

  • sposobu usytuowania obiektu budowlanego względem granic działki,
  • przebieg linii zabudowy,
  • powierzchni istotnych elementów z punktu widzenia urbanistyki i estetyki.

Pamiętajmy też, że do oznaczenia miejsc parkingowych pod szkołą potrzebne są odpowiednie znaki drogowe pionowe. W przypadku poziomych oznaczeń powinniśmy najpierw ustalić, jak wybrać farbę do znakowania na gruncie. To niezbędne, aby wyznaczone miejsca postojowe były widoczne na powierzchni asfaltowej przez długi czas.

Co decyduje o miejscu powstawania parkingu przy szkole? Przepisy

W Polsce rozróżniamy cztery podstawowe zasady wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie1.

3 najistotniejsze regulacje dotyczące powstawania parkingów na terenie szkoły to:

  1. wymogi techniczne dotyczące decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  2. rozmieszczenie obiektów należących do szkoły na terenie działki, czyli: budynki, plac zabaw, boisko, tereny zielone i parkingu. Co najmniej 25% działki musi stanowić teren biologicznie czynny;
  3. ochrona przeciwpożarowa na terenie całego obiektu. Istotne jest oznakowanie dróg pożarowych i zapewnienie odpowiedniego przepływu podczas ewakuacji.

Powyższe regulacje wynikają z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Niemniej jednak to od regulacji znajdujących się w dokumentach dotyczących zabudowy danego terenu znajdziemy informacje o tym, ile miejsc postojowych może powstać w danym miejscu.

Jakie są prawidłowe odległości miejsc postojowych od innych elementów infrastruktury pod szkołą?

Zgodnie z aktualnymi przepisami zarządca przygotowujący miejsca postojowe dla uczniów i pracowników szkoły musi zadbać o spełnienie określonych wymagań dotyczących odległości parkingu od konkretnych miejsc pod szkołą.

Tabela 1: Minimalne odległości miejsc postojowych od innych elementów szkolnej infrastruktury

Liczba stanowisk postojowych 

na auta osobowe

Odległość od placu zabaw,

boiska i okien budynku

do 10 włącznie

7 m

od 11 do 60 włącznie

10 m

powyżej 60

20 m

Oprócz powyższych miejsca postojowe pod szkołą powinny mieć z góry ustalone wymiary. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury parking dla aut osobowych pod szkołą powinien mieć 2,5 metra szerokości i 5 metrów długości.

Jeśli dbasz o przygotowanie terenu pod szkołą i miejsc postojowych, przeczytaj też nasz poradnik: Jak wybrać odpowiednie progi zwalniające? To element infrastruktury drogowej, który rzutuje bezpośrednio na bezpieczeństwo pieszych i kierowców samochodów.

Jakie znaki powinny stanąć przy miejscach postojowych pod szkołą?

Parking przy szkole powinien być oznaczony znakiem informacyjnym D-18, o ile miejsca postojowe są blisko chodnika, na którym został dopuszczony postój pojazdów. Dodatkowo na znaku D-18 możemy zastosować tabliczkę uzupełniającą, która informuje o właściwym sposobie parkowania. 

Na terenie szkół potrzebne są też stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych. Te powinny być oznaczone znakiem poziomym namalowanym farbą nawierzchniową w formie prostokąta z przekreśleniami poprzecznymi. Uzupełnieniem takiego miejsca może być znak P-20 uzupełniony o symbol P-24, czyli piktogram z wózkiem inwalidzkim.

W tym przypadku znajdują zastosowanie podstawowe generacje znaków drogowych. Nie stosujemy żadnych specjalistycznych oznaczeń dla miejsc postojowych na terenie szkoły.

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020750690

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium