Znaki drogowe stosowane w polskiej infrastrukturze drogowej muszą spełniać określone wymogi techniczne dotyczące procesu produkcyjnego oznaczeń. W praktyce oznacza to, że wszystkie znaki umieszczane legalnie na drogach muszą mieć określone parametry techniczne. Tylko wtedy znak spełni swoją funkcję i będzie realnie wpływał na poprawę poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. A zatem jakie są warunki techniczne znaków drogowych? Przyjrzyjmy się nieco szerzej, co na ten temat mówi nam polskie ustawodawstwo.
Gdzie znaleźć informacje o warunkach technicznych dla znaków drogowych?
Aktualnie najważniejszym dokumentem wskazującym na wszystkie istotne warunki techniczne znaków drogowych jest Obwieszczenie Ministra Infrastruktury w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach1.
To ponad 500-stronicowy dokument, w którym znajdziemy wszystkie istotne informacje dotyczące budowy, rozmiarów, typografii, a nawet kolorystyki i wymaganej odblaskowości materiałów, z których produkowane są znaki drogowe.
Informacje zawarte w rozporządzeniu są cennym źródłem informacji dla zarządców i podmiotów wyznaczonych do legalnego ustawiania znaków drogowych w przestrzeni publicznej. Dokument to skarbnica wiedzy nie tylko o warunkach technicznych znaków drogowych, ale także odpowiednich metod ich rozmieszczania wzdłuż dróg.
Każdy zarządca powinien też wiedzieć, jak dobrać uchwyty do montażu znaku drogowego. Po skrupulatnej analizie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury pozyskamy niezbędne informacje na ten temat. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy też wpis blogowy na ten temat, aby ujednolicić najważniejsze informacje.
Jakie są główne wymagania techniczne dla znaków drogowych?
Techniczne wymogi dla znaków drogowych obejmują nawet kilkanaście kryteriów, na podstawie których produkowane są oznaczenia. Niektóre parametry rzutują też bezpośrednio na sposoby montażu znaków, a to istotna informacja dla zarządców i innych podmiotów odpowiedzialnych za legalne ustawianie znaków w infrastrukturze drogowej.
Oto 7 najważniejszych technicznych wymogów dla znaków drogowych.
1. Materiał wykonania
Znaki drogowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Optymalnym materiałem, który spełnia warunki techniczne znaków drogowych, jest ocynkowana stal. To surowiec, który nie ulega korozji i jest w stanie wytrzymać wiele lat nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu zarządcy nie muszą często wymieniać raz zakupionych znaków drogowych na nowe.
2. Rozmiar i kształt
To podstawowe warunki techniczne odgórnie ustalone przez Ustawy dla wszystkich znaków drogowych. W Polsce rozróżniamy znaki drogowe okrągłe, kwadratowe, trójkątne i prostokątne. Dodatkowo spotykamy się ze znakami w różnych rozmiarach, które są przeznaczone do montażu w konkretnych miejscach np. mniejsze na parkingach podziemnych, a większe na drogach szybkiego ruchu.
Pod względem wielkości warunki techniczne znaków drogowych określają pięć wartości: mini, małe, średnie, duże i wielkie2.
3. Kolorystyka i liternictwo
Lica znaków drogowych muszą spełniać jasno określone wymogi techniczne. Wszystkie znaki stosowane zgodnie z przepisami mogą występować w kolorze: białym, żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym, pomarańczowym, brązowym i szarym.
Drugi czynnik wpływający na widoczność znaków to liternictwo. Wszystkie napisy na znakach i tabliczkach muszą być wykonane cyframi i literami zgodnymi z ustawowym wzorem. Warunki techniczne znaków drogowych określają dokładnie odległości liter i cyfr od siebie oraz ich wielkości dla poszczególnych typów znaków drogowych.
4. Odblaskowość
Tutaj warto wspomnieć, że mamy dwie generacje znaków drogowych. Pierwsza to folia odblaskowa do zastosowania na ścieżkach rowerowych i drogach gminnych oraz powiatowych. Druga generacja znaków ma folię odblaskową do wykorzystania np. na autostradach i tablicach informacyjnych.
5. Czytelność
Na czytelność wpływa wskaźnik odległości umożliwiający odczytanie przekazu na znaku przez kierującego pojazdem. W tym przypadku zastosowanie znajdują różne typy folii odblaskowej. Ustawa dopuszcza stosowanie folii odblaskowo-fluorescencyjnej do wykonywania lic znaków odblaskowych A-10, A-14, A-17 oraz A-30.
6. Jednoznaczność
Znaki drogowe muszą mieć jednoznaczny przekaz. W praktyce oznacza to, że żaden ze znaków umieszczonych na drodze nie może się wzajemnie wykluczać na tym samym obszarze. Producent znaków powinien też zadbać o to, aby liternictwo, odblaskowość i kolorystyka jasno wskazywały na konkretny przekaz np. zakaz wjazdu. Kierujący pojazdami muszą od razu rozpoznawać ustawione znaku przez wgląd na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
7. Sposób montażu
Znaki mocuje się na bezpiecznych konstrukcjach wsporczych, z materiałów trwałych. Nie używa się betonu dla części, które wychodzą ponad grunt więcej niż 0,15 m. Konstrukcje wsporcze muszą mieć aprobaty i certyfikaty zgodne z normami bezpieczeństwa.
Można też używać znaków z wykorzystaniem słupów linii telekomunikacyjnych i latarń. Dozwolone jest umieszczanie znaków na słupach trakcyjnych i masztach sygnalizatorów. Znaki mogą być także na ścianach budynków i elementach konstrukcyjnych obiektów inżynierskich.
Zobacz także: Lepiej wypożyczyć czy kupić znaki drogowe? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla zarządców, aby wskazać na korzyści związane z wypożyczeniem znaków drogowych.
1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf
2 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf, str. 7
Napisz komentarz