Czym jest droga dojazdowa do posesji i jakie przepisy to regulują?
Droga jako dojazd do posesji jest nazywana drogą dojazdową w kategorii D. To droga publiczna lub prywatna, która ułatwia dostęp do określonego terenu, budynku lub obiektu wymagającego bezpośredniego połączenia z drogą główną np. krajową i wojewódzką.
Głównym celem stworzenia drogi do posesji jest zapewnienie dostępu pojazdom mechanicznym do różnych miejsc, np. działek rolnych lub prywatnych posesji. Pamiętaj jednak, że taki rodzaj dróg nie pełni funkcji tranzytowej.
W przypadku dróg klasy D dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 30 km/h, natomiast poza terenem zabudowanym, zależnie od warunków 30 lub 40 km/h.
Ustawa z dnia 21 marca 1985 roku oo drogach publicznych przewiduje, że drogi dojazdowe to jeden z typów szos zaliczanych do dróg krajowych.
Dowiedz się nieco więcej o tym, jak powinien być realizowany montaż, nanoszenie oznaczeń i organizacja ruchu drogowego. Przydatne informacje na temat inżynierii drogowej znajdziesz na naszym blogu, gdzie stworzyliśmy kompletny poradnik dotyczący działań związanych z zarządzaniem drogami.
Jak szeroki powinien być dojazd do posesji? Przepisy
W Polsce wszelkie regulacje dotyczące szerokości dróg dojazdowych do działek lub budynków znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Szerokość dojazdu do posesji, terenu budowy lub jakiegokolwiek innego terenu jest uzależniona od konkretnych sytuacji, a mianowicie:
- Dojazd do posesji o szerokości nie mniejszej niż 5 metrów jest konieczny w przypadku dojazdu do działek budowlanych w ramach ciągu pieszo-jezdnego.
- Dojazd do posesji o szerokości nie mniejszej niż 4,5 metra w przypadku budynków i urządzeń z nim związanych, które wymagają dojazdu.
Dodatkowo dojazd i dojścia do budynków (z wyjątkiem wielorodzinnych) powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, które poprawia poziom bezpieczeństwa użytkowania drogi po zmroku.
Po przygotowaniu takiego odcinka drogi dojazdowej niezbędne jest także określenie zarządcy drogi, który będzie odpowiadał za jej utwardzenie oraz utrzymywanie w należytym stanie. Na naszym blogu mamy też poradnik: Jak określić zarządcę drogi?
Budowa drogi dojazdowej do posesji – czy konieczne jest pozwolenie?
W przypadku chęci przygotowania legalnego dojazdu do posesji niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę drogi dojazdowej. Jako właściciel działki jesteś zobligowany do urzędowego dopełnienia tej formalności.
Dodatkowo droga do posesji z drogi gminnej lub jakiejkolwiek innej drogi publicznej powinna być dobrze utwardzona i wykonana z odpowiedniego typu nawierzchni. Szczegółowe wymogi dotyczące wymagań stosowanej nawierzchni znajdziesz zawsze w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Kiedy droga dojazdowa łączy się z drogą publiczną, wtedy prywatny właściciel nie może samodzielnie postawić znaku drogowego w dowolnie wybrany sposób. Konieczna będzie interwencja zarządcy odpowiadającego za pobliską drogę publiczną.
Przeczytaj też poradnik: Jak złożyć wniosek o postawienie znaku drogowego?
Kto odpowiada za utrzymanie drogi dojazdowej do posesji?
Ustawa o drogach publicznych przewiduje, że to właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymywania dróg dojazdowych w należytym stanie. Podstawowe działania wpisane w obowiązki prywatnych właścicieli takich dróg to:
- remont nawierzchni,
- odśnieżanie w sezonie zimowym,
- zapewnianie bezpieczeństwa ruchu wszystkich uczestników,
- utrzymywanie odpowiedniego i legalnego oznakowania.
Jeśli właściciel dojazdu do posesji, czyli drogi dojazdowej nie wywiąże się z obowiązków drożnych, wtedy naraża się na konsekwencje finansowe. Kary grzywien wynoszą od 5000 do 10 000 złotych, zależnie od popełnionego odstępstwa od obowiązków.
Przykładowo: za brak organizacji remontu dróg zapłacisz do 5000 złotych, natomiast za prowadzenie prac remontowych bez zezwolenia nawet do 10 000 złotych.
Na koniec dowiedz się też: Czy tabliczka zakaz parkowania ma moc prawną? W praktyce tak, ale tylko wtedy, kiedy zostanie ustawiona zgodnie z wymogami technicznymi dotyczącymi znaków drogowych w Polsce.
Napisz komentarz