Gdzie zgłosić niszczenie drogi? Akty wandalizmu w praktyce
Jeśli jesteś świadkiem aktu niszczenia nawierzchni drogi publicznej, znaków drogowych lub innych elementów tej infrastruktury, możesz zgłosić ten fakt na policję. To najszybszy sposób, aby poinformować organy ścigania, a następnie zarządcę o zaistniałej sytuacji.
Często zdarza się, że za zniszczenie dróg publicznych odpowiadają kierujący lub osoby, które dopuszczają się popełnienia przestępstwa, czyli niszczenia mienia publicznego. Zgodnie z Art. 288 Kodeksu Karnego „Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”.
Gdzie zgłosić zły stan drogi powiatowej, gminnej i krajowej?
W praktyce zgłoszenia związane z nieodpowiednim stanem nawierzchni lub brakach w oznakowaniu można dokonywać przez internet np. na adres e-mail lub pocztowy zarządców odpowiedzialnych za konkretne odcinki dróg.
W Polsce regulacje dotyczące obowiązków za utrzymywanie dróg w należytym stanie znajdziesz w Ustawie o drogach publicznych, która dzieli zarządców na cztery grupy:
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – obejmuje drogi krajowe, autostrady i drogi szybkiego ruchu.
- Zarząd Województwa – w przypadku wszelkiego rodzaju dróg wojewódzkich.
- Zarząd Powiatu – odpowiada za drogi powiatowe.
- Gmina (a także burmistrz i prezydent miasta) – obejmuje działalnością zarządcy drogi gminne.
W przypadku dróg wewnętrznych np. osiedlowych za stan nawierzchni zawsze odpowiada wyznaczony zarządca, prywatny właściciel lub spółdzielnia mieszkania. A zatem gdzie zgłosić zły stan drogi? Do jednego z wyżej wymienionych podmiotów, zależnie od drogi, która wymaga interwencji zarządczej.
Zanim zdecydujesz się na zgłoszenie, dowiedz się też: Jak sprawdzić rodzaj drogi? To przydatna umiejętność, dzięki której szybciej i precyzyjniej określisz podmiot zarządzający danym odcinkiem drogi publicznej.
Jak skutecznie zgłosić do zarządcy zły stan drogi i dziury w jezdni?
Wbrew pozorom to od kierowców zależy to, w jaki sposób zarządcy będą wykonywać swoje obowiązki. Kiedy zauważysz dziurę w jedni i inne uszkodzenia wpływające na bezpieczeństwo lub płynność w ruchu drogowym:
- Zrób dokładne zdjęcia uszkodzonego miejsca.
- Zapisz lokalizację, w której występuje uszkodzenie np. miejscowość, ulicę oraz numer pachołka drogowego.
- Przygotuj gotowy wniosek zgłoszeniowy do zarządcy.
- Wyślij komplet dokumentów i opis miejsca uszkodzenia drogi e-mailowo do zarządcy lub na adres wskazanego urzędu.
Kiedy prośby kierowane do zarządców nie przynoszą efektów, możesz wybrać alternatywne metody działania. Kilka skutecznych opcji, kiedy standardowa procedura zgłaszania zniszczenia drogi nie działa to:
- nagłośnienie sprawy uszkodzenia drogi w mediach,
- angażowanie lokalnej społeczności w wysyłanie hurtowych próśb o utrzymanie drogi w lepszym stanie.
Zły stan drogi zawsze powinien być zapalnikiem, który powoduje, że zgłaszasz taką informację do zarządcy. W przeciwnym razie uszkodzenia nawierzchni mogą się pogłębiać, a zarządca przez swoją niewiedzę nie będzie w stanie podjąć odpowiednich kroków.
Przejrzyj więcej poradnikowych informacji. Sprawdź: Gdzie zgłosić niedziałającą sygnalizację świetlną? Sprawna sygnalizacja i oznakowanie drogi jest niemalże równie ważne, jak dobry stan nawierzchni asfaltowej i chodnika.
Kiedy warto zgłosić do zarządcy nieprawidłowości na drogach publicznych?
Uszkodzenia jezdni, skradzione lub zniszczone znaki drogowe, a także niewidoczne pasy ruchu malowane farbą nawierzchniową… w takich sytuacjach zawsze warto zgłosić ten fakt bezpośrednio do zarządcy zajmującego się danym typem drogi.
Przeczytaj też: Czy można przesunąć znak drogowy? Nawet jeśli wiesz, że znak jest ustawiony nieprawidłowo, nigdy nie decyduj się na samodzielne działania. Narażasz się w ten sposób na konsekwencje prawne za ingerowanie we własność publiczną i naruszanie porządku na drodze.
Wystarczy, że wiesz, jak i gdzie zgłosić zły stan drogi powiatowej, gminnej lub krajowej, a bez problemu zachowasz się jak odpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego, zgłaszając ewentualne uszkodzenia jezdni do podmiotu odpowiedzialnego za remonty drogi i kontrolowanie jej stanu.
Dowiedz się też więcej na temat inżynierii dróg. Zobacz na naszym blogu: Jak powinien być realizowany montaż, nanoszenie oznaczeń i organizacja ruchu drogowego?
Napisz komentarz