Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jak rozpoznać drogę wewnętrzną?

0
Jak rozpoznać drogę wewnętrzną?

Co oznacza droga wewnętrzna w świetle aktualnych przepisów?

Zgodnie z aktualnymi przepisami drogi wewnętrzne to przestrzeń, która jest przeznaczona wyłącznie do ruchu:

  • osób poruszających się przy pomocy rowerów, hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego,
  • pojazdów mechanicznych, które są przystosowane do legalnego poruszania się po drogach i nie łamią przepisów obowiązujących na drodze wewnętrznej.

A zatem mianem drogi wewnętrznej nazywamy wszelkie parkingi, place przeznaczone do ruchu pojazdów i inne drogi niezaliczane do powszechnie stosowanej kategoryzacji dróg publicznych.

Dowiedz się także: Jak powinien być oznaczony teren prywatny?

Co to jest droga wewnętrzna?

Najważniejsze regulacje dotyczące dróg wewnętrznych znajdziemy w Ustawie o drogach publicznych[1]. To akt prawny, który zgodnie z Art. 8 wskazuje, że:

Drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi.

W praktyce droga wewnętrzna to taka, która jest ogólnodostępna dla ruchu pieszych i pojazdów mechanicznych. Pamiętajmy o tym, że na drogach wewnętrznych obowiązują wszystkie przepisy zgodne z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, a także inne ograniczenia stosowane przez zarządców danego terenu.

Jak rozpoznać oznaczenie drogi wewnętrznej?

Jeśli droga wewnętrzna nie jest drogą publiczną, to jak w takim razie możemy ją rozpoznać? W praktyce to dość proste. Zwracajmy uwagi na znaki poziome i pionowe, które zostały przygotowane i rozmieszczone przez zarządcę.

Podstawowe oznaczenia drogowe stosowane w takich miejscach to:

  • Znak D-46 „Droga wewnętrzna”.
  • Znak D-47 „Koniec drogi wewnętrznej”. Tutaj może pojawiać się informacja o wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu ze strefy ruchu.

Pamiętajmy, że podczas wyjeżdżania z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włączamy się do ruchu. To oznacza, że musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się po drodze publicznej.

W kwestii pierwszeństwa, warto zapoznać się z tematem: Jak postawić lustro drogowe przy wyjeździe z posesji?

Niestety inne oznaczenia nie pomogą nam w kwestii tego, jak rozpoznać rodzaj drogi. Zarządcy dróg wewnętrznych standardowo stosują także znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, a także sygnalizatory świetlne – szczególnie w miejscach o sporym natężeniu ruchu pojazdów mechanicznych lub przy wyjazdach z parkingów podziemnych.

Strefa ruchu a droga wewnętrzna

Pomiędzy strefą ruchu a drogą wewnętrzną są pewne elementarne różnice. Strefa ruchu jest obszarem obejmującym minimum jedną drogę wewnętrzną. W praktyce oznacza to, że wjazd za znak D-52 „Strefa ruchu” oznacza, że na 100% znajdujemy się tym samym na drodze wewnętrznej.

Uwaga! W strefie ruchu obowiązują wszystkie przepisy wynikające z Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Poruszając się po takiej infrastrukturze drogowej, musimy respektować wszystkie przepisy obowiązujące na drogach publicznych, a także inne, wynikające ze znaków rozmieszczonych przez zarządcę.

Co więcej, wjazd do strefy ruchu na drogę wewnętrzną bez zachowania należytej ostrożności może skutkować nałożeniem kary grzywny.

Wynika to z Art. 98 Kodeksu Wykroczeń[2]: „Kto, prowadząc pojazd poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub strefą ruchu, nie zachowuje należytej ostrożności, czym zagraża bezpieczeństwu innej osoby, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

Kto odpowiada za prawidłowe oznaczenie dróg wewnętrznych?

Aby dowiedzieć się, kto odpowiada za oznaczenie drogi wewnętrznej, powinniśmy pozyskać wiedzę, jak sprawdzić zarządcę drogi. Na naszym blogu mamy poradnik na ten temat. Zapoznaj się z nim, a z łatwością ustalisz też, jak rozpoznać drogę wewnętrzną wyłącznie po weryfikacji podmiotu zarządzającego.

Za prawidłowe ustawienie znaków drogowych poziomych, pionowych, a nawet pachołków drogowych w razie prac remontowych odpowiada zarządca prywatny lub inny podmiot, który otrzymał uprawnienia zarządcy.

W przypadku dróg wewnętrznych i stref ruchu zarządcą może być: spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, zewnętrzny zarządca terenu, właściciel prywatny, urząd miasta lub gminy (ale tylko wtedy, kiedy drogi wewnętrzne znajdują się w przestrzeni publicznej).

Wszystkim zarządcom odpowiadającym za utrzymanie drogi wewnętrznej w należytym stanie i rozmieszczenie oznaczeń drogowych polecamy ofertę sklepu drogowego. Przez internet można zamówić certyfikowane znaki drogowe ze wszystkich kategorii – z dostawą pod wskazany adres lub z opcją odbioru w siedzibie naszej firmy.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19850140060/U/D19850060Lj.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium