Jak sprawdzić numer drogi gminnej i zweryfikować zarządcę? Krok po kroku
Wszystkie drogi publiczne w Polsce są oznaczone konkretnymi numerami. Dzięki temu łatwiej można zidentyfikować oznaczenie dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Aby dowiedzieć się, kto odpowiada za stan drogi gminnej i jaki jest jej numer, musisz wykonać kilka kroków.
- Spróbuj uzyskać dostęp do uchwał gminnych lub miejskich, które dotyczą kategorii dróg na danym terenie. W dokumentacji urzędowej znajdziesz informacje o numerach i zarządcach odpowiedzialnych za dany teren.
- Wyślij pismo do urzędu gminy lub miasta, w którym poprosisz o udostępnienie informacji na temat danej drogi. To najskuteczniejszy sposób, jak sprawdzić, czy droga jest gminna.
Alternatywna opcja to telefoniczne zapytanie do zarządcy danej drogi. W celu uzyskania numeru drogi gminnej skontaktuj się z Wójtem, Urzędem Gminy lub Urzędem Miasta na danym terenie. Przez telefon bez problemu uzyskasz informację o numerze drogi.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji na temat danego odcinka drogi i dodatkowo nie znasz podmiotu odpowiedzialnego za jej utrzymanie, musisz też dowiedzieć się, jak określić zarządcę drogi. Na naszym blogu znajdziesz poradnik na ten temat. Przejrzyj go, a wtedy bez problemu ustalisz zarządcę drogi, która Cię interesuje.
Jakie są rodzaje dróg w Polsce?
Zgodnie z najnowszymi regulacjami Ministerstwa Infrastruktury drogi w Polsce dzielimy na:
- gminne,
- powiatowe,
- wojewódzkie,
W infrastrukturze publicznej występują też drogi wewnętrzne oraz prywatne, których zarządzaniem zajmują się odrębne podmioty np. prywatni właściciele posesji.
Dowiedz się także: Jak powinien być oznaczony teren prywatny?
Aby sprawdzić, czy droga jest gminna lub powiatowa, warto przejrzeć mapy geodezyjne danego terenu, wyniki wyszukiwania w nawigacjach, a także zasięgnąć wiedzy bezpośrednio w urzędzie lub u zarządcy.
Jakie są obowiązki zarządcy na drodze gminnej?
Zarządcy dróg gminnych, np. Wójt, są odpowiedzialni przede wszystkim za prawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych poziomych i pionowych, a także za opracowywanie planów rozwoju infrastruktury drogowej na danym obszarze.
Dodatkowe obowiązki zarządcy na jezdniach oznaczonych jako drogi gminne to:
- utrzymanie stanu nawierzchni w jak najlepszej kondycji,
- cykliczne przeprowadzanie prac remontowych,
- modernizacja drogi w razie konieczności rozbudowy lub zmiany organizacji ruchu,
- wydawanie zezwoleń,
- przeprowadzanie okresowych kontroli stanu dróg i innych obiektów drogowych np. sygnalizacji świetlnej, znaków poziomych, znaków ostrzegawczych czy nawet znaków zakazu.
Jeśli zauważysz uszkodzenie nawierzchni jezdni, koniecznie zgłoś to do zarządcy drogi. W tym celu musisz znać oznaczenia dróg i wiedzieć, kto odpowiada za stan drogi gminnej. To podstawa, aby skutecznie zgłosić ewentualne uszkodzenia asfaltu do odpowiedniego podmiotu zarządzającego.
Zarządcy i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego muszą znać też zagadnienia inżynierii drogowej w praktyce. To elementarna wiedza z zakresu montażu, nanoszenia oznaczeń oraz organizacji ruchu drogowego.
A zatem utrzymanie drogi gminnej leży w obowiązkach zarządcy, czyli Wójta, Burmistrza, Urzędu Gminy lub alternatywnie Urzędu Miasta. Kluczowe zagadnienia w tym przypadku to: przygotowanie oznakowania poziomego i pionowego (znaki do kupienia w naszym sklepie drogowym) oznakowanie filarów, a także dostosowanie pasów ruchu do przepustowości pojazdów na danym terenie.
Jakie przepisy obowiązują na drogach gminnych?
Zarówno na drogach oznaczonych jako gminne, jak i innych drogach publicznych w Polsce obowiązują zasady zgodne z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym[1]. To oznacza, że kierowcy są zobligowani do respektowania zasad wynikających z umieszczonych znaków drogowych pionowych i poziomych wzdłuż pasów ruchu.
Zarządcy dróg gminnych nie mogą narzucać na kierowców odrębnych przepisów korzystania z dróg tego typu niż te, które wynikają z aktów prawnych.
Komu zgłosić wypadek na drodze gminnej?
Jeśli na oznaczonej drodze gminnej dojdzie do wypadku, w wyniku którego zostanie uszkodzona nawierzchnia asfaltowa, wtedy konieczne jest poinformowanie zarządcy o zaistniałej sytuacji.
Podmiot odpowiedzialny za utrzymanie ruchu na danym terenie musi bezzwłocznie usunąć uszkodzenia, aby zapewnić swobodny przepływ pojazdów przez dany pas ruchu. Oczywiście oprócz zgłoszenia uszkodzeń infrastruktury drogowej do zarządcy drogi gminnej trzeba też w razie potrzeby poinformować: straż pożarną, policję i pogotowie ratunkowe.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
Napisz komentarz