Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jak ustawiać znaki ostrzegawcze?

0
Jak ustawiać znaki ostrzegawcze?

Ustawienie znaków ostrzegawczych – jakie wymiary znaków są zgodne z prawem?

Zgodnie z Rozporządzeniem  Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wielkość pola znaku ostrzegawczego musi być dopasowana do rodzaju drogi.

W praktyce Ustawodawca wskazuje na trzy rodzaje dróg: miejskie z ograniczeniem prędkości do 60 km/h, miejskie z ograniczeniem prędkości powyżej 60 km/h, a także pozostałe drogi pozamiejskie.

Na naszym blogu znajdziesz też inne wpisy poradnikowe. Możesz dowiedzieć się: Kto może postawić znak drogowy?

Tabela 1: Wymiary i pola powierzchni znaków ostrzegawczych stosowane na różnych rodzajach dróg publicznych.

Typ drogi

Trójkątne znaki ostrzegawcze

Drogi miejskie do 60 km/h

podstawa = 1,4 m

wysokość = 2,5 m

powierzchnia = 1,75 m2

Drogi miejskie powyżej 60 km/h

podstawa = 1,6 m

wysokość = 3,2 m

powierzchnia = 2,56 m2

Drogi pozamiejskie

podstawa = 1,7 m

wysokość = 5,1 m

powierzchnia = 4,34 m2

Zarządca drogi publicznej powinien dokładnie wiedzieć, jakiej wielkości znaki ostrzegawcze mogą znaleźć się w konkretnym miejscu. Co ciekawe, w Polsce obowiązują nie tylko klasyczne znaki drogowe ostrzegawcze, ale także sygnalizatory świetlne informujące o ewentualnych zagrożeniach.

Ustawienie znaków ostrzegawczych – w jakim celu i jak je rozmieszczać w przestrzeni drogowej?

Standardowe znaki ostrzegawcze, podobnie jak znaki zakazu, stosuje się w ściśle określonych punktach infrastruktury miejskiej. Wszędzie tam, gdzie występuje regularne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego (pieszych oraz pojazdów) należy umiejscowić znak ostrzegawczy w odpowiednim rozmiarze.

Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wskazuje:

Znaki ostrzegawcze stosuje się w celu uprzedzenia o takich miejscach na drodze, w których

kierujący powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące lub mogące

występować w tych miejscach niebezpieczeństwo.

Główna zasada jest taka, że znaki ostrzegawcze umieszcza się wierzchołkiem do góry. Jedynym wyjątkiem jest znak A-7, którego wierzchołek jest skierowany do ziemi.

Odległość znaku ostrzegawczego od miejsc niebezpiecznych 

Zgodnie z przepisami odległość umieszczania znaków drogowych ostrzegawczych od miejsca niebezpiecznego musi wynosić:

  • 150-300 metrów na drogach o prędkości powyżej 60 km/h,
  • do 100 m na drogach pozostałych, ale z wyjątkiem znaku A-7.

Warto też wskazać, że dopuszczalne jest stosowanie dodatkowych znaków ostrzegawczych z Tabliczką T-1. Wtedy odległości większe niż wyżej podane muszą być uzasadnione warunkami bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zobacz też: Jaką wybrać długość słupka do znaku drogowego?

Szczegółowe instrukcje umieszczania znaków ostrzegawczych – przykłady

Pamiętaj, że wszystkie znaki drogowe i inne elementy wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego muszą być umieszczane zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Przykładowo:

  1. Znak A-1 „niebezpieczny zakręt w prawo” stosuje się do zakrętów, gdzie kąt zwrotu łuku jest większy niż 5 stopni.
  2. Znak A-3 „dwa niebezpieczne zakręty – pierwszy w prawo”. Ten znak stosuje się wtedy, kiedy odległość do końca pierwszego łuku do początku drugiego jest mniejsza niż 300 m.
  3. Znak A-5 „skrzyżowanie dróg” to znak drogowy stosowany w przypadku skrzyżowania dróg, gdzie nie zostały nadane żadne prawa pierwszeństwa ruchu. Warto dodać, że ten znak znajduje zastosowanie też na drogach gruntowych, które umożliwiają poruszanie się pojazdów z prędkością większą niż 30-40 km/h.

To tylko kilka przykładów praktycznych wymogów dotyczących umieszczenia znaków ostrzegawczych w infrastrukturze drogowej. Więcej o warunkach technicznych dotyczących montażu znaków drogowych ostrzegawczych znajdziesz w naszym innym wpisie blogowym: Jak głęboko wkopać znak drogowy i inne zasady ustawiania znaków.

Dlaczego prawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych ostrzegawczych jest ważne?

W Polsce każdy znak drogowy musi zostać ustawiony zgodnie z wymogami Ustawodawstwa. Błędnie umiejscowione znaki drogowe ostrzegające o zagrożeniach mogłyby doprowadzić do występowania sytuacji niebezpiecznych na drodze – zarówno w ruchu pojazdów mechanicznych, jak i ruchu pieszych.

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium