Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Czy żółte znaki poziome są ważniejsze od białych?

0
Czy żółte znaki poziome są ważniejsze od białych?

Białe i żółte znaki drogowe a przepisy w Polsce

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1] białe i żółte znaki poziome na drogach są podstawowymi elementami służącymi do znakowania jezdni.

Mimo szerokiego zastosowania klasycznych znaków pionowych takich, jak np. znaki zakazu lub znaki ostrzegawcze warto mieć na uwadze, że niekiedy uzupełniające znaki poziome w postaci białych lub żółtych pasów mogą mocno rzutować na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zgodnie z Art. 85 Ust. 3 wymienionego aktu prawnego „Jeżeli na drodze są umieszczone znaki barwy białej i żółtej wskazujące różny sposób zachowania, to kierujący jest obowiązany stosować się do znaków barwy żółtej”.

Powyższa zasada dotyczy zarówno linii w tych dwóch kolorach, jak i strzałek, napisów oraz symboli używanych jako standardowe oznakowanie poziome drogi. Przykładowo: żółte linie mogą wyznaczać: pasy ruchu, pasy skrętu. Dodatkowo mogą informować o buspasach.

To warto wiedzieć: Różnice między znakami tymczasowymi a stałymi – co musisz wiedzieć?

Kiedy stosuje się żółte znaki poziome na drogach?

W praktyce zarządcy i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu i oznakowanie dróg mogą wykorzystywać żółte znaki poziome tylko w konkretnych sytuacjach i przez określony czas np. w trakcie prowadzenia remontu odcinka jezdni.

Żółte znaki poziome nigdy nie mogą zastępować białych oznaczeń na drodze na stałe. Dodatkowo stanowią podstawę bezpieczeństwa w miejscach, gdzie ustawione zostały też pachołki drogowe.

Standardowo żółte oznaczenia na asfalcie są ważne tak długo, aż nie zostaną zlikwidowane przez drogowców.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z Ustawowymi warunkami technicznymi dla znaków drogowych poziomych i warunków ich umieszczania na drogach, tego typu oznaczenia stosuje się wyłącznie w celu czasowej zmiany organizacji ruchu, o ile na jezdni jednocześnie pozostaje oznakowanie barwy białej.

Dodatkowo np. linie w białym kolorze, które nie obowiązują w strefie zmienionej organizacji ruchu, muszą być przekreślone kreskami barwy żółtej, których szerokość nie będzie mniejsza niż 12 centymetrów.

Zobacz także: Czy można przesunąć znak drogowy? Ten temat szeroko omówiliśmy w naszym innym wpisie blogowym.

Z czego powinny być wykonane poziome oznaczenia drogi w żółtej barwie?

Na drogach publicznych powinny zawsze znajdować się wyłącznie certyfikowane znaki drogowe. W przeciwnym razie zarządcy mogliby narażać uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwa i podwyższone ryzyko kolizji oraz wypadków.

Żółte oznaczenia poziome na drogach powinny być przede wszystkim:

  • widoczne nawet w trudnych warunkach drogowych,
  • odblaskowe,
  • wykonane tak, aby po zakończeniu np. prac remontowych można było je łatwo usunąć.

Sprawdzone materiały do wykonywania oznaczeń poziomych w żółtej barwie możesz zamówić u nas online. Proponujemy nie tylko szablony i farby drogowe, ale także dedykowane taśmy, które ułatwiają nanoszenie żółtych oznaczeń.

Przeczytaj więcej na temat znakowania dróg i inżynierii w tym zakresie: Inżynieria drogowa w praktyce – jak powinien być realizowany montaż, nanoszenie oznaczeń i organizacja ruchu drogowego?

Żółty kolor oznakowania poziomego na drogach – dlaczego jest ważniejszy od białego?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce żółte oznakowania drogowe w poziomie są ważniejsze niż te standardowe – białe. Kiedy z uwagi na prace remontowe lub inne zagrożenia na danym odcinku jezdni zarządca zastosował żółte znaki poziome – wtedy musimy je respektować przed białymi oznaczeniami.

Żółty to kolor ostrzegawczy, dlatego jest traktowany jako priorytetowy w miejscach, gdzie zachodzi konieczność tymczasowej reorganizacji ruchu pojazdów i pieszych. Aby jednak poziome znaki w tej barwie spełniały Ustawowe warunki, muszą: być widoczne dla uczestników ruchu drogowego, namalowane z użyciem farb drogowych łatwych do usunięcia.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20032202181

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium