Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Rodzaje szablonów do znaków poziomych

0
Rodzaje szablonów do znaków poziomych

Szablony na znaki drogowe poziome – jakie są najpopularniejsze?

Podstawowy podział symboli do oznakowania poziomego to: znaki alfanumeryczne, piktogramy, gotowe wyrażenia, kody lub inne, dedykowane szablony przygotowywane na zamówienie.

Najpopularniejsze znaki poziome to przede wszystkim symbole, linie ciągłe i przerywane oraz klasyczne poziome znaki drogowe wykonane w graficznej formie np. na asfalcie. Zarządcy i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego i zapewnienie porządku na drodze mogą wykorzystywać dedykowane szablony dla poziomych znaków.

Do najpopularniejszych odmian szablonów na poziome znaki drogowe zaliczamy:

  1. Linie krawędziowe – występują w wersji ciągłej lub przerywanej i wyznaczają pasy ruchu lub krawędzie jezdni tuż przy poboczu.
  2. Strzałki kierunkowe i naprowadzające – szablony poziomych znaków to także wszelkiego rodzaju strzałki informujące kierowców o zmianie pasa ruchu.
  3. Znaki nakazu, zakazu i informacyjne – poszczególne szablony dla zarządców są też przeznaczone do wykonania znaków drogowych poziomych, które będą odpowiednikami tych pionowych.
  4. Oznaczenia przystanków i stanowisk postojowych – poprzez poziome oznakowania wykonywane na szablonach można oznaczyć miejsca do parkowania, przystanki autobusowe oraz przestrzeń przygotowaną dla osób niepełnosprawnych.

Ostatni rodzaj szablonów na poziome znaki drogowe to te, które informują o niebezpieczeństwach lub np. o progach zwalniających. Takie akcesoria są niezbędne, jeśli mamy mieć pewność, że wykonane oznakowanie jest zgodne z aktualnymi przepisami.

Z naszego bloga dowiesz się też, jak wybrać farbę do znakowania. W przypadku znaków poziomych to bardzo ważna informacja, chociażby z punktu widzenia ich trwałości.

Czym są gotowe szablony do wykonania znaków drogowych?

Szablony przeznaczone do znakowania poziomego dróg i infrastruktury publicznej to produkty, które ułatwiają wykonywanie konkretnych wzorów wskazujących na przepisy obowiązujące w danym miejscu.

Gotowe szablony to inaczej wzorniki, z których mogą korzystać zarządcy lub podmioty odpowiedzialne za znakowanie jezdni, parkingów, miejsc niebezpiecznych, a nawet hal magazynowych.

Miejmy też na uwadze, że znaki poziome wykonane na podstawie szablonów muszą być zgodne z wymogami technicznymi wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

Zobacz także: Lepiej wypożyczyć czy kupić znaki drogowe?

W przeciwnym razie przygotowane oznakowanie nie miałoby praktycznego zastosowania na co dzień ze względu na brak zgodności z przepisami. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pachołki drogowe oraz znaki ostrzegawcze.

Z jakich materiałów wykonuje się szablony do znaków poziomych?

Wzorniki do malowania poziomych oznaczeń drogowych występują w różnych konfiguracjach. Szablony muszą być na tyle trwałe, aby nadawały się do wielokrotnego użytku podczas malowania poziomych znaków na jezdni.

Materiały, z których wytwarza się symbole do oznakowania poziomego to:

  • Folia poliestrowa – doskonały wybór na płaskie powierzchnie z gwarancją wysokiej jakości i czytelności znaku. Kolejny materiał na szablony do zastosowania wewnętrznego.
  • Ocynkowana blacha – to strzał w dziesiątkę, jeśli potrzebujemy szablonów wielokrotnego użytku. Jednorazowa inwestycja jest szczególnie opłacalna, jeśli zajmujemy się cyklicznym wykonywaniem poziomych oznaczeń na drogach.
  • Tworzywo PCV – to kolejny materiał wielokrotnego użytku, ale nieco lżejszy niż blacha ocynkowana oraz łatwiejszy w praktycznym wykorzystaniu. Sprawdza się na zewnętrznych powierzchniach – zarówno tych gładkich, jak i chropowatych.

Dowiedz się więcej: Jak dzielimy znaki drogowe? Nasz wpis blogowy to kompleksowy przewodnik po znakach drogowych.

Jak wybrać odpowiednie szablony do oznakowania poziomego? Krok po kroku

Zanim zdecydujemy się wybrać konkretny rodzaj szablonów do stworzenia znaków poziomych, musimy ustalić kilka kwestii. Na początek wybierzmy sklep drogowy, gdzie kupimy wszystkie niezbędne akcesoria, symbole i dedykowane znaki potrzebne do utrzymania bezpieczeństwa na drodze.

Inne aspekty, które warto przeanalizować przed złożeniem zamówienia na szablony do poziomych znaków drogowych i innych oznaczeń to:

  • materiał wykonania – powinien być dopasowany do rodzaju nawierzchni, na której zostaną przygotowane poziome znaki z szablonu,
  • wielkość,
  • metoda nanoszenia na powierzchnię – niektóre symbole nanosimy na warstwie klejącej, a inne wykonujemy farbą drogową właśnie na podstawie wcześniej przygotowanego szablonu.

Kupując szablony do znaków poziomych, nie kierujmy się wyłącznie ceną. To drugorzędna kwestia. Najważniejsze jest to, aby szablony były wytrzymałe, zgodne z wymogami technicznymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, a także łatwe w użyciu.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20032202181

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium