Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej?

0
Gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej?

Oświetlenie na drogach publicznych, prywatnych, a nawet na chodnikach stanowi podstawowy element wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Załóżmy, że na przejściu dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej nie działa oświetlenie. Wtedy piesi są mocno narażeni na potrącenie przez kierowcę samochodu, który nie utrzyma należytej uwagi podczas jazdy. Zobaczmy, gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej i kto powinien zająć się naprawą takiej usterki.

Awaria lampy ulicznej w praktyce – kto powiada za stan techniczny oświetlenia drogowego?

Za utrzymanie latarni oświetlających drogi odpowiadają przede wszystkim zarządcy dróg. Takie podmioty są też odpowiedzialne za ustawienie pachołków drogowych, znaków poziomych, znaków ostrzegawczych, a nawet sygnalizacji świetlnej.

A zatem kto odpowiada za usunięcie usterki lampy drogowej, kiedy ta z pewnych powodów przestanie prawidłowo oświetlać pasy ruchu, przejścia dla pieszych lub inne niebezpieczne miejsca w infrastrukturze drogowej?

Zobacz także: Oznakowanie przejścia dla pieszych – przepisy.

W Polsce za ustawienie znaków drogowych oraz utrzymanie prawidłowego stanu technicznego oświetlenia odpowiadają:

 • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – dla dróg krajowych.
 • Zarząd województwa – dla dróg wojewódzkich.
 • Zarząd powiatu – dla dróg powiatowych.
 • Wójt, burmistrz lub prezydent miasta – dla dróg gminnych.

W przypadku dróg prywatnych lub wewnętrznych np. na osiedlach mieszkaniowych za naprawę awarii lampy ulicznej odpowiada prywatny właściciel, spółdzielnia mieszkaniowa lub samorządy mieszkaniowe.

Jak i gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Zgłoszenie awarii lampy ulicznej albo sygnalizatora świetlnego możemy wykonać telefonicznie, osobiście w urzędzie lub pisemnie listem tradycyjnym, lub na adres e-mail zarządcy. Standardowo awarie oświetlenia drogowego zgłaszamy do:

 • Urzędu miasta lub gminy: Wiele miast i gmin ma dedykowane numery telefonów lub formularze internetowe do zgłaszania awarii oświetlenia ulicznego.
 • Spółdzielni mieszkaniowych: W przypadku terenów zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, zgłoszenia można dokonywać bezpośrednio do nich.
 • Pogotowia energetycznego: Jeśli awaria jest spowodowana problemami z zasilaniem, warto skontaktować się z lokalną firmą elektroenergetyczną.
 • Podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie drogi – mowa oczywiście o zarządcach dróg, którzy są zobligowani do utrzymania całej infrastruktury drogowej w należytym stanie technicznym.

Dobrym przykładem zarządcy odpowiedzialnego za naprawy np. oświetlenia w przestrzeni miejskiej jest firma: ENEA Oświetlenie albo TAURON.

Zgłoszenie awarii lampy ulicznej jest dość proste. Wystarczy, że przejdziemy kilka kroków i przygotujemy najważniejsze informacje do przekazania w ręce zarządcy odpowiedzialnego za naprawę usterki.

 1. Zapisujemy lokalizację, w której doszło do awarii lampy. Możemy też zapisać numer seryjny urządzenia, dzięki czemu zarządca łatwiej zlokalizuje uszkodzenie.
 2. Kontaktujemy się z podmiotem odpowiedzialnym za obsługę zgłoszeń awarii oświetlenia drogowego – telefonicznie, osobiście w placówce urzędu, e-mailowo lub pocztą tradycyjną.
 3. Zgłaszamy usterkę wraz ze wskazaniem miejsca i czasu, kiedy zaobserwowaliśmy niedziałającą latarnię.
 4. Podajemy swoje dane kontaktowe w razie konieczności złożenia dodatkowych wyjaśnień.

Zgłaszając awarię, bądźmy jak najbardziej precyzyjni. To ułatwi lokalizację problemu i przyspieszy naprawę realizowaną przez zarządcę lub inny podmiot odpowiedzialny za organizację ruchu drogowego i utrzymanie bezpieczeństwa.

Sprawdź także, gdzie zgłosić niedziałającą sygnalizację świetlną. Na naszym blogu znajdziesz kompleksowy poradnik na ten temat.

Kto odpowiada za oświetlenie dróg w miastach?

Za oświetlenie dróg na terenie miast odpowiada zarząd dróg miejskich lub spółdzielnie mieszkaniowe, ale tylko wtedy kiedy latarnie oświetleniowe znajdują się na terenie zamkniętych osiedli. W tym przypadku powinniśmy skontaktować się przede wszystkim z urzędem miasta, w celu zgłoszenia usterki oświetlenia.

Kto odpowiada za oświetlenie na wsi?

Na terenach wiejskich za oświetlenie dróg odpowiadają gminne samorządy lub wójt. To podmioty odpowiedzialne za szybkie usuwanie awarii oświetlenia ulicznego, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort życia wszystkim mieszkańcom danego terenu.

Kto odpowiada za oświetlenie dróg gminnych?

Drogi gminne występują zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Warto dodać, że w takich miejscach za usuwanie usterek latarni ulicznych odpowiada: wójt, burmistrz, samorządy publiczne, a także prezydent miasta lub inne podmioty wyznaczone do utrzymania bezpieczeństwa w infrastrukturze drogowej.

Co powoduje awarie oświetlenia drogowego? Podsumowanie

Jest wiele czynników, które mogą powodować awarie oświetlenia drogowego zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i wiejskiej. Do najczęstszych powodów generujących problemy z oświetleniem w infrastrukturze miejskiej zaliczamy:

 • brak ciągłości w dostawach prądu,
 • uszkodzenie fizyczne lampy np. w wyniku uderzenia w nią samochodu,
 • przepalenie żarówki w lampie,
 • załamania pogody i wyładowania elektryczne, które powodują uszkodzenia fizyczne lamp.

Zobacz też nasz artykuł blogowy: Inżynieria drogowa w praktyce – jak powinien być realizowany montaż, nanoszenie oznaczeń i organizacja ruchu drogowego?

Konsekwencją uszkodzenia oświetlenia drogowego jest pogorszenie bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego (znaki zakazu mogą być wtedy niewidoczne) oraz gorsza widoczność, co utrudnia poruszanie się pojazdami nie tylko po przestrzeni zabudowanej, ale i niezabudowanej. Głównie dlatego powinniśmy wiedzieć, jak i gdzie zgłosić awarię lampy ulicznej, aby usterka została naprawiona jak najszybciej.

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium