Podział znaków drogowych – jakie kategorie są najpopularniejsze?
W Polsce obowiązuje kilka kategorii znaków drogowych, które stosuje się w przestrzeni publicznej oraz na drogach prywatnych. Standardowy podział znaków obejmuje generacje przez wzgląd na zastosowaną folię odblaskową. W sprzedaży rozróżniamy dwie kategorie odblaskowości:
- I generacja folii odblaskowej – stosuje się ją na znakach drogowych, które służą do oznakowania dróg powiatowych i gminnych, a także wojewódzkich i jednojezdniowych innych niż autostrady i drogi ekspresowe. Folię pierwszej generacji stosuje się też na znakach stosowanych na ścieżkach rowerowych oraz tam, gdzie odbywa się ruch pojazdów wojskowych.
- II generacja folii odblaskowej – tę odmianę stosuje się na pozostałych drogach publicznych, a w tym na autostradach i tablicach informacyjnych. Folię typu drugiego najczęściej można spotkać na znakach: A-7, B-2, B-20, D-6 i kilku innych.
Zanim wybierzesz znak drogowy, koniecznie zapoznaj się z Załącznikiem do dziennika Ustaw nr 220 poz. 2181 z dnia 23 grudnia 2003 roku – szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach.[1]
Jak dzielimy znaki drogowe? Wielkość i kategoria
Dodatkowy podział znaków drogowych to ze względu na rozmiary oraz kategorie. Popularne wersje drogowskazów ze względu na rozmiar to:
- mini – najczęściej stosowane na słupkach przeszkodowych oraz tablicach kierujących w miejscach, gdzie nie ma możliwości umieszczenia innego znaku, np. w wąskich uliczkach zabytkowych miast,
- małe – widoczne są głównie na drogach gminnych,
- średnie – występują głównie na łączeniach autostrad, dróg ekspresowych oraz na jednojezdniowych drogach krajowych oraz wojewódzkich,
- duże – umieszczane przy głównych jezdniach i na drogach ekspresowych, gdzie minimalna prędkość to 60 km/h,
- wielkie – stosowane wyłącznie na autostradach oraz głównych jezdniach, a także w przestrzeni miejskiej w celu poprawienia widoczności oznaczeń.
Zobacz też: Jaki rozmiar znaków drogowych wybrać?
Klasyfikacja znaków drogowych dzieli je także na kategorie względem przeznaczenia, czyli: A, B, C, D, G oraz tabliczki do znaków drogowych. Standardem w naszej ofercie online i w stacjonarnym punkcie sprzedaży są znaki: znaki zakazu, nakazu, informacyjne, ostrzegawcze.
Znaki drogowe a generacje – czy wszystkie można zamówić przez internet?
Na ten moment oferta naszego sklepu internetowego obejmuje wszystkie generacje, kategorie oraz wielkości znaków drogowych. To oznacza, że u nas złożysz kompleksowe zamówienie na drogowskazy w takich typach, jakie tylko potrzebujesz do oznakowania konkretnej drogi publicznej lub prywatnej.
A może zamawiasz znaki drogowe online? Jeśli zdecydujesz się na zakupy w naszym sklepie internetowym Znakidrogowe24, zyskasz wiele korzyści jako podmiot odpowiedzialny za zarządzenie drogami publicznymi. Współpracując z nami, możesz liczyć na:
- profesjonalną obsługę niezależnie od pory dnia,
- możliwość zamówienia certyfikowanych znaków drogowych z usługą montażu,
- opcję wynajmu krótkoterminowego znaków, np. na potrzeby czasowej reorganizacji ruchu na drodze,
- gwarancję najwyższej jakości znaków drogowych, które są produkowane od 35 lat przez sprawdzone przedsiębiorstwo,
- wiele wariantów znaków do wyboru,
- kompleksowe doradztwo w zakresie dopasowania znaków,
- odbiór osobisty towaru w Warszawie.
Jak widzisz, jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na współpracę z naszą firmą w zakresie zamawiania znaków drogowych przez internet. Produkujemy znaki drogowe nawet po godzinach w liczbach sięgających do setek sztuk w ciągu doby. Dbamy o to, aby zadowolić każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta – zarządcę lub inwestora prywatnego.
Czy pierwsza generacja znaków jest lepsza od drugiej?
Biorąc pod uwagę aspekty techniczne, generacja znaku drogowego ma ogromne znaczenie. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach mówi wprost, że użycie folii typu I lub II jest uzależnione od warunków drogowych i miejsca ustawienia znaku.
W szczególnych sytuacjach zarządca musi użyć folii wyższej klasy w celu zapewnienia lepszej widoczności oznakowania na drodze publicznej. Oczywiście folia drogowa odblaskowa II generacji nie zastępuje całkowicie pierwszego typu. Te stosuje się zamiennie, zależnie od wymaganych współczynników widoczności. Nowością w sprzedaży są też znaki wykonane z użyciem folii mikropryzmatycznej, która zastępuje tradycyjną technologię mikrokulkową.
Przeczytaj także: Jak dzielimy znaki drogowe?
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181
Napisz komentarz