ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Jak dobrać uchwyty do montażu znaku drogowego? 0
Jak dobrać uchwyty do montażu znaku drogowego?

Montaż znaków drogowych na uchwytach – co mówią przepisy?

W Polsce obowiązuje kilka aktów prawnych, które dotyczą bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz sposobów rozmieszczenia znaków drogowych w przestrzeni publicznej i prywatnej. Najważniejszym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]

Dodatkowo warto przeanalizować Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku, które jest aktualizacją powyższych przepisów.[2] Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie znaki drogowe muszą być umieszczone na odpowiednich konstrukcjach wsporczych, czyli:

 • dedykowanych słupach do znaków drogowych,
 • słupach wysokiego napięcia i telekomunikacyjnych,
 • ścianach budynków znajdujących się tuż przy drogach,
 • na konstrukcjach wsporczych wraz z sygnalizacją świetlną.

Niezależnie od wybranego sposobu montażu oznaczeń na drodze, zawsze niezbędne jest wykorzystanie dedykowanych uchwytów.

Czym są uchwyty na znaki drogowe?

Konstrukcje wsporcze do znaków drogowych mogą stabilnie utrzymywać znaki tylko wtedy, kiedy te zostaną przymocowane z użyciem dedykowanych uchwytów. Czym tak właściwie są te elementy? To przede wszystkim konstrukcje, które są wykonane z wytrzymałej stali lub aluminium. Służą do mocowania znaków drogowych na słupach i innych elementach, na których legalnie można umieścić znaki, np. kratownice, słupki, bramy, wysięgniki).

Dobrze dopasowane uchwyty do znaków drogowych powinny przenosić zmienne obciążenia na konstrukcję wsporczą tak, aby te nie naruszały stabilności ustawionego oznakowania na drodze. Stabilne mocowanie znaku drogowego powinno być wykonane z jak najtrwalszych materiałów, aby nawet po dłuższym czasie znak drogowy pozostawał stabilnie ustawiony w infrastrukturze drogowej bez konieczności poprawy mocowania.

Jak wybrać odpowiedni uchwyt do montażu znaku drogowego?

Każdy zarządca powinien mieć świadomość tego, jak wybrać idealne uchwyty do tablic i znaków drogowych. Takie elementy wsporcze powinny być przede wszystkim: wytrzymałe, łatwe w użyciu, stabilne oraz dopasowane do stosowanej konstrukcji. Kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przed złożeniem zamówienia na uchwyt do znaków to:

 • zastosowanie – niektóre wersje uchwytów są przeznaczone do montażu na słupach, inne do ścian, a jeszcze inne do bram,
 • wymiary uchwytu – to ważne, aby dopasować wielkość uchwytu do średnicy słupa, na którym zostanie zamontowany znak drogowy,
 • materiał wykonania – uchwyty do oznaczeń drogowych są najczęściej wykonane z różnych stopów metali, np. aluminium.

Oprócz standardowych uchwytów do tabliczek i znaków drogowych można też wybrać zapinki do taśmy wraz z taśmą do montażu oznaczeń. To często stosowane rozwiązanie, szczególnie w miejscach, gdzie przeprowadzane są tylko czasowe remonty i zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Jak powinien przebiegać montaż znaków drogowych na uchwytach?

Procedury montażowe dla znaków drogowych nie są skomplikowane. Po zakupie certyfikowanych znaków, tabliczek i elementów montażowych można przystąpić do umiejscowienia oznaczenia zgodnie z wytycznymi zarządcy drogi i aktualnymi przepisami. Kilka kroków, które trzeba wykonać w celu montażu znaku na uchwycie to:

 1. Pierwszy krok to poluzowanie śrub montażowych na uchwycie łączącym obejmę z konstrukcją.
 2. Następnie w powstałą szczelinę trzeba wcisnąć profil usztywniający znaku drogowego.
 3. Kolejny krok to przykręcenie do oporu śrub mocujących obejmę wraz ze znakiem drogowym. Ważne jest to, aby zacząć od pionowej osi znaku drogowego.
 4. Na koniec trzeba przymocować obejmę zamykającą – tę można umiejscowić przy pomocy śrub montażowych lub alternatywnie opaską zaciskową dedykowaną do znaków drogowych.

Zarządcy dróg oraz podmioty odpowiedzialne za umiejscowienie znaków drogowych powinni wiedzieć, jak prawidłowo zamontować znak drogowy lub tablice informacyjne na uchwytach. To niezbędne, aby znaki drogowe spełniały swoją funkcję i przyczyniały się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ile kosztują uchwyty do znaków na drodze? Podsumowanie

Koszty ponoszone przez zarządców związane z zakupem uchwytów do tablic i znaków drogowych nie są wysokie. Pojedynczy uchwyt to wydatek rzędu do kilkudziesięciu złotych. Jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych generuje tylko przyrząd do napinania taśmy. To oznacza, że elementy montażowe do znaków drogowych nie są drogie. Co ciekawe, opaska do mocowania znaków może być nawet kilkanaście złotych droższa niż para uchwytów do znaków.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20032202181/O/D20032181.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium