Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jaki rozmiar znaków drogowych wybrać?

0
Jaki rozmiar znaków drogowych wybrać?

Przed zakupem znaków drogowych warto poznać ich dokładne przeznaczenie, możliwe zastosowanie oraz wymiary, które są jasno określone Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji[1]. Zanim zdecydujesz się na zakup, koniecznie sprawdź, jakie powinny być właściwe rozmiary znaków drogowych i na jakie kategorie dzieli się popularne znaki drogowe.

 

Jaki rozmiar znaków drogowych wybrać?

Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy mogą legalnie kupić znaki drogowe. Istotny jest jednak sposób ich wykorzystania. Bez stosownego zezwolenia nie można legalnie ustawić żadnego kupionego znaku drogowego wzdłuż drogi. Zgodnie z art. 19 ustawy o drogach publicznych[2]za organizację ruchu na drogach tego typu oraz ustawienie znaków drogowych odpowiada przede wszystkim zarządca drogi. Dla dróg prywatnych to właściciel jest odpowiedzialny za oznakowanie ścieżki.

Co jednak warto wiedzieć, jeśli chodzi o to, jaki rozmiar znaków drogowych należy wybrać? Tuż przed złożeniem zamówienia na znaki warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rozmiary znaków drogowych, klasa techniczna i administracyjna oraz określić miejsce ich docelowego montażu. Wbrew pozorom, odpowiednia wielkość znaku drogowego, kolorystyka i poziom odblaskowości to najważniejsze kwestie przekładające się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu – zarówno kierowców, jak i pieszych. Zgodnie z aktualnymi przepisami wyróżniamy 5 podstawowych grup znaków drogowych z podziałem na rozmiary:

  • wielkie (W) – te umieszczane są najczęściej na autostradach oraz przy głównych jezdniach;
  • duże (D) – pojawiają się na drogach ekspresowych, umieszczane przy jezdniach głównych, na drogach dwujezdniowych poza obszarem zabudowanym, na drogach dwujezdniowych w obszarze zabudowanych, na którym dopuszczalna prędkość jest większa niż 60km/h;
  • średnie (S) – występują na łączeniach autostrad i dróg ekspresowych, a także jednojezdniowych drogach krajowych oraz wojewódzkich, na drogach powiatowych z wyjątkiem drogowskazów tablicowych;
  • małe (M) – te zauważysz na pewno na drogach gminnych i powiatowych;
  • mini (MI) – występują raczej na słupkach przeszkodowych, tablicach kierujących oraz drogach w obszarze zabudowanym, jeśli warunki nie pozwalają na zastosowanie większych drogowskazów.

Sprawdź: Jak dzielimy znaki drogowe?

 

Jaki rozmiar znaków drogowych wybrać? Czy typ znaku ma znaczenie?

Na tę chwilę przepisy ruchu drogowego określają cztery podstawowe rodzaje znaków drogowych: znaki informacyjne, znaki ostrzegawcze, znaki nakazu i znaki zakazu. Każde z nich wyróżniają się odmienną kolorystyką, ale nie tylko. Rozmiary znaków drogowych w przypadku tych informacyjnych to: 1200 mm, 900 mm, 600 mm (średnie i małe), 400 mm. Warto też wiedzieć, jakie rozmiary znaków drogowych obowiązują w przypadku innych typów drogowskazów:

  • Znaki zakazu – 1000 mm, 900 mm, 800 mm, 600 mm, 400 mm.
  • Znaki nakazu – 1000 mm, 900 mm, 800 mm, 600 mm, 400 mm.
  • Znaki ostrzegawcze – 1200 mm, 1050 mm, 900 mm, 750 mm, 600 mm.

W sklepie internetowym z oznaczeniami drogowymi, można kupić różne rozmiary znaków drogowych, np. Znak B-1 - I Generacja 600mm - (M) Mały lub Znak C-2 - I Generacja 800mm - (S) Średni, który nakazuje skręt w lewo za znakiem. Określenie tego, jaki rozmiar znaków drogowych jest odpowiednie, znajduje się w obwieszczeniu ministra infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku[3].

 

Rozmiary znaków drogowych – czy wielkość drogowskazów ma znaczenie?

Chcesz oznaczyć swoją prywatną drogę dojazdową na posesję? A może prowadzisz działalność budowlaną i potrzebujesz znaków, które posłużą do oznaczenia miejsca budowy? W takim razie musisz dowiedzieć się, jakie rozmiary znaków drogowych będą odpowiednie i gdzie je zamontować, aby ich umiejscowienie było zgodne z przepisami. Szczegółowe informacje na temat sposobu rozmieszczenia znaków drogowych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[4]. To samo rozporządzenie wraz z załącznikami odnosi się do rozmiarów konkretnych typów znaków drogowych w Polsce.

 

Jakie normy muszą spełniać znaki drogowe?

Wiesz już mniej więcej, jaki rozmiar znaków drogowych powinien znajdować się na określonych drogach, ale czy wiesz, jakie przepisy określają główne rozmiary znaków drogowych? Liczne rozporządzenia Ministra Infrastruktury decydują o tym, jakie są konkretne wymogi odnoszące się do produkcji znaków na drodze, które są sprzedawane przez producentów. W rozporządzeniach można znaleźć dokładne wymiary znaków drogowych, wielkość liter i cyfr, kolorystykę oraz poziom wymaganej odblaskowości. Te kwestie mocno wpływają na widoczność znaków na drodze, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.

Warto też dodać, że znaki drogowe powinny być odporne na korozję i akty wandalizmu, aby nie było konieczności ich szybkiej wymiany na nowe. Dobre oznakowanie drogi znakami zgodnie z przepisami to podstawa bezpieczeństwa, dlatego warto inwestować tylko we właściwe rozmiary znaków drogowych oraz montować je wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.

Przeczytaj także: Generacje znaków drogowych – różnice i zastosowanie

 

[1] https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000045401.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19850140060

[3] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf

[4] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

 

Polecane produkty:

[product id="2499, 1759, 1447"]

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium