Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Rodzaje tabliczek do znaków drogowych

0
Rodzaje tabliczek do znaków drogowych

Jakie są rodzaje tabliczek do znaków drogowych? Najważniejsze informacje w pigułce

Powszechnie stosowane tabliczki do znaków dzielą się praktycznie tak samo, jak znaki drogowe w Polsce, czyli na tablice nakazu, zakazu, ostrzegawcze i informacyjne. Można zatem powiedzieć, że ich znaczenie jest tożsame ze znakiem pionowym, pod którym zostaną umieszczone.

Czy ich stosowanie jest niezbędne?

Dokładne regulacje w kwestii rozmieszczania znaków drogowych oraz stosowania tablic informacyjnych znajdują się w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych.[1]

To zbiór podstawowych informacji, które wskazują na funkcję, jaką pełnią tabliczki do znaków drogowych. W infrastrukturze drogowej liczy się nie tylko prawidłowe rozmieszczenie znaków drogowych pionowych, ale także dopasowanie oznaczeń dodatkowych w formie tabliczek informacyjnych.

Główne zadanie tablic informacyjnych do znaków drogowych to budowanie zrozumiałego przekazu, który będą w stanie przyswoić wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo ruchu drogowego, wtedy niezbędne jest stosowanie tablic informacyjnych tuż pod znakami pionowymi.

Jakie tablice do znaków są popularne?

W Polsce rozróżniamy wiele odmian tabliczek informacyjnych, które stosuje się wraz ze znakami ostrzegawczymi, znakami zakazu, znakami nakazu oraz znakami informacyjnymi. Tabliczki najczęściej dotyczą czasu lub miejsca obowiązywania konkretnego oznakowania pionowego. Dodatkowo mogą też informować o strukturze zmian w organizacji ruchu drogowego, a nawet przekazywać odpowiednio wcześnie informacje o utrudnieniach na drodze.

Powszechnie stosowane tablice to:

  • Znak T-1 – informuje o odległości umieszczenia znaku ostrzegawczego od miejsca, w którym występuje, np. niebezpieczeństwo na drodze.
  • Znak T-5 – oznacza drogę krętą i może być ustawiony wraz ze znakiem informacyjnym, który wskazuje na odległość odcinka z takimi utrudnieniami.
  • Znak T-10 – to tabliczka, która informuje o przecięciu drogi z przejazdem kolejowym.
  • Znak T-13– ten typ tabliczki wskazuje na koleiny występujące na konkretnym odcinku jezdni.
  • Znak T-14 – tabliczka informuje o miejscu, gdzie często występują wypadki i potrącenia z udziałem pieszych.
  • Znak T-18A – informuje o nieoczekiwanej zmianie kierunku ruchu o przebiegu w prawo, a potem w lewo.

Oczywiście lista jest znacznie obszerniejsza. Niemniej jednak takie oznaczenia są często widoczne w publicznej infrastrukturze drogowej, a szczególnie w miejscach o podwyższonym ryzyku występowania kolizji i wypadków.

Tabliczki a parkingi

Warto dodać, że tabliczki do oznaczeń drogowych występują też na parkingach publicznych, np. w centrum miasta. Poszczególne oznaczenia w formie tabliczek wskazują na sposób parkowania pojazdów w konkretnych miejscach. Przykładowo: Znak T-30A to tabliczka, która wskazuje na postój całego pojazdu na chodniku, równolegle do krawężnika, natomiast Znak T-30G może dotyczyć postoju całego pojazdu na jezdni skośnie do krawężnika. Oznaczeń drogowych w formie tabliczek jest naprawdę mnóstwo. W przypadku parkingów często spotykana jest też tabliczka T-29, która informuje o miejscach postojowych przeznaczonych dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Oprócz znajomości tabliczek warto też poznać rodzaje i zastosowanie pachołków. To przydatne informacje, nie tylko dla kierujących pojazdami mechanicznymi, ale także dla zarządców i podmiotów realizujących prace remontowe w infrastrukturze drogowej.

Tabliczki informacyjne do znaków drogowych – jak wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego?

Ich stosowanie jest niezbędne, aby utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa infrastruktury drogowej. Za prawidłowe ustawienie znaków oraz tabliczek odpowiadają zarządcy dróg, np. GDDKiA, Prezydent Miasta, Wójt, Burmistrz lub inny podmiot wyznaczony do zarządzania drogą.

Dodatkowo na bezpieczeństwo ruchu drogowego wpływa też znajomość zarządców w kwestii Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[2]

To podstawowy dokument, który określa warunki prawidłowego rozmieszczenia znaków drogowych oraz tabliczek informacyjnych. Istotna informacja to także ta dotycząca tego, jak głęboko wkopać znak drogowy. To ważne, aby oznaczenia umieszczone przy drodze były stabilne i nie zagrażały uczestnikom ruchu drogowego.

Jakie normy powinny spełniać? Podsumowanie

Oznakowanie drogowe w postaci tabliczek jest niezbędne do tego, aby kierowcy mogli prawidłowo interpretować zakazy, nakazy, ostrzeżenia i informacje o niebezpieczeństwach lub zmianach w organizacji ruchu drogowego. W infrastrukturze drogowej powinny jednak znajdować się tylko takie tablice, które będą zgodne z normą PN-EN-12899-1 oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

 

[1] https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000045401.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20032202181/O/D20032181.pdf

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium