Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jaka jest kara za kradzież znaku drogowego?

0
Jaka jest kara za kradzież znaku drogowego?

Kradzież znaku drogowego – co grozi złodziejom za takie działania?

Aby dokładnie odpowiedzieć, co grozi za kradzież znaku drogowego, trzeba sięgnąć do stosownych aktów prawnych. Mowa tu przede wszystkim o Ustawie z dnia 20 maja 1971 roku Kodeks wykroczeń.[1] Zgodnie z Art. 85 samowolne ustawienie, zniszczenie lub usunięcie znaku drogowego podlega karze:

  • aresztu,
  • ograniczenia wolności,
  • grzywny.

Co więcej, sąd może orzec obowiązek uiszczenia zapłaty na rzecz zarządcy i przywrócenia znaku drogowego na miejsce w kwocie będącej równowartością zniszczonego lub skradzionego znaku. Warto dodać, że jednostkowy koszt ponownego zakupu i ustawienia znaku drogowego to wydatek na średnim poziomie w okolicy 1000 złotych.

A może chcesz dowiedzieć się, czy znak drogowy jest legalnie postawiony w konkretnym miejscu na drodze? Zapoznaj się z innym wpisem blogowym, a zyskasz wiedzę, która ułatwi Ci weryfikację legalności ustawionych oznaczeń drogowych.

Co więcej, zgodnie z aktualnymi przepisami za kradzież znaku drogowego grożą znacznie poważniejsze konsekwencje. Jeśli uszkodzenie lub kradzież znaku drogowego spowodowało zagrożenie czy wypadek w ruchu drogowym, wtedy osoba odpowiedzialna musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do 3 lat. Gdyby w wyniku wypadku doszło do śmierci osoby poszkodowanej – wtedy kara za kradzież znaku drogowego to nawet do 8 lat więzienia lub więcej, zależnie od kwalifikacji czynu przez sąd.

Kara za kradzież znaku drogowego – kto wyznacza kary za takie przewinienia?

W Polsce kradzież znaku drogowego jest traktowana jako przestępstwo. To oznacza, że sprawa jest automatycznie kierowana do sądu, który wydaje orzeczenie odnośnie do tego, jakie będą konsekwencje dla osoby, która dopuściła się kradzieży znaku drogowego. Co grozi przestępcom? Przede wszystkim:

  • kara grzywny,
  • konieczność pokrycia kosztów przywrócenia znaku,
  • kara pozbawienia wolności,
  • ewentualnie prace społeczne.

Sąd ma wiele możliwości, aby ukarać osobę, która dopuściła się kradzieży znaku drogowego. Do takich sytuacji dochodzi niestety wyjątkowo często, a to generuje dodatkowe wydatki po stronie zarządców dróg. Na szczęście złoczyńcy są zobligowani do tego, by pokryć 100% kosztów przywrócenia drogowskazów na swoje miejsce – wraz z wynagrodzeniem zarządcy.

Aby kradzież znaku drogowego była odpowiednio ukarana, trzeba wiedzieć też, gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy. Zarządca odpowiedzialny za konkretną przestrzeń w infrastrukturze drogowej będzie zobligowany nie tylko do usunięcia usterki lub wymiany znaku, ale także podejmie działania wyjaśniające, w celu ustalenia sprawcy uszkodzenia.

Kradzież znaku drogowego na drogach publicznych – gdzie zgłosić taką sytuację?

Jeśli na drodze publicznej dojdzie do aktu wandalizmu ze skutkiem zniszczenia znaku drogowego lub nawet kradzieży, zawsze należy bezzwłocznie dokonać zgłoszenia do odpowiednich służb porządkowych.

Pierwszym krokiem będzie telefon na policję, celem zgłoszenia popełnienia przestępstwa. Warto też sprawdzić, kto zarządza konkretną drogą i poinformować o uszkodzeniu lub kradzieży znaku drogowego zarządcę. Podmiot zarządzający powinien bezzwłocznie zająć się przywróceniem znaku na miejsce, natomiast funkcjonariusze policji po sporządzeniu notatki muszą zająć się poszukiwaniami sprawcy.

Czy kradzież znaku drogowego to tylko przestępstwo?

Zgodnie z aktualnymi przepisami kara za kradzież znaku drogowego bywa wyjątkowo dotkliwa i nakładana przez sąd, gdyż taki czyn jest traktowany jako przestępstwo. Dodatkowo kradzież znaków drogowych jest także działaniem szkodliwym na rzecz społeczeństwa oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Sądy mogą zatem karać przestępców nie tylko za kradzież znaków z dróg, ale także za stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym, uszkodzenie mienia, a także narażanie na szwank ogólnego dobra społeczeństwa.

Kto kradnie znaki drogowe i dlaczego?

Niestety powody niszczenia mienia i kradzieży znaków drogowych nigdy nie są jasne. Osoby, które popełniają takie przestępstwa, najczęściej podejmują ryzyko ze względu na korzyści finansowe, np. ze sprzedaży skradzionych znaków jako złom. Są też sytuacje, w których kradzież znaków drogowych lub ich uszkodzenie jest zwykłym aktem wandalizmu, np. po alkoholu lub chęci zaimponowania rówieśnikom, co jest częstym zjawiskiem wśród młodych osób.

Niemniej jednak świadomość tego, co grozi za kradzież znaku drogowego, powinna zniechęcać potencjalnych przestępców do takich działań. Kary są nad wyraz dotkliwe – nie tylko te finansowe, ale także prawne związane z pozbawieniem lub ograniczeniem wolności.

Kradzież znaku drogowego a identyfikacja skradzionych oznaczeń

Zawsze wtedy, kiedy dochodzi do kradzieży znaków drogowych, najczęściej przestępcy próbują znaleźć potencjalny rynek zbytu na takie przedmioty. Złomowiska i skupy metali ciężkich powinny zwracać szczególną uwagę na oznaczenia znaków drogowych – te zawsze mają unikalne kody i numery identyfikacyjne.

Zobacz także: Czy można kupić znak drogowy na własny użytek?

W razie podejrzenia kradzieży znaku drogowego zawsze trzeba czym prędzej zawiadomić organy ścigania, które zajmą się zatrzymaniem sprawcy i doprowadzeniem go przed sąd w celu nałożenia kary.

Podsumowując: kara za kradzież znaku drogowego może być wyjątkowo dotkliwa, szczególnie jeśli przewinienie okaże się recydywą lub kradzież będzie znacznej wartości. Wtedy kary finansowe oraz prawne mogą wywołać spore problemy w życiu przestępcy.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19710120114/U/D19710114Lj.pdf

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium