ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Oznaczenia na hali produkcyjnej – przepisy i lista niezbędnych znaków 0
Oznaczenia na hali produkcyjnej – przepisy i lista niezbędnych znaków

Oznakowanie hal produkcyjnych – przepisy w Polsce

Poprawna organizacja ruchu wewnątrzzakładowego jest niezbędna do tego, aby zapewnić bezpieczny transport towarów oraz maszyn w hali produkcyjnej. Kluczowe w tym przypadku jest wyznaczenie ciągów komunikacyjnych oraz dróg dla osób poruszających się pieszo. Poprawnie oznakowane miejsca w hali produkcyjnej przekładają się na bezpieczeństwo i higienę pracy, a także:

  • minimalizują ryzyko wypadków,
  • usprawniają pracę pracowników produkcyjnych,
  • harmonizują przestrzeń zakładową,
  • optymalizują czas potrzebny na wykonywanie poszczególnych czynności w firmie produkcyjnej.

Dobrze przygotowane oznakowanie pionowe i poziome hali produkcyjnej gwarantuje też zgodność z przepisami BHP i innymi regulacjami obowiązującymi w Polsce. Dokumenty, w których można znaleźć najważniejsze wymogi odnośnie do bezpieczeństwa w zakładach pracy oraz halach produkcyjnych to:

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.[1]
  • DYREKTYWA RADY 92/58/EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących znaków bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.[2]

Prawidłowe oznakowanie hal magazynowych to obowiązek każdego pracodawcy. W myśl polskich przepisów pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zagwarantować pracownikom najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa podczas pracy w przestrzeni hali produkcyjnej lub jakimkolwiek innym zakładzie firmowym.

Jeśli chodzi o oznakowanie poziome hal produkcyjnych, przepisy wskazują, że takie znaki powinny być: widoczne z daleka, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odpowiedniej wielkości i kolorystyki.

Sprawdź znaki drogowe dostępne od zaraz! W sklepie online Znakidrogowe24 możesz zamówić większość oznaczeń do hali produkcyjnej praktycznie od ręki. Możesz złożyć zamówienie z opcją odbioru osobistego w siedzibie sklepu, a także z dostawą przez firmę kurierską pod wskazany adres.

Obowiązkowe oznaczenia na hali produkcyjnej – jakie trzeba wykorzystać?

Oznaczenia na hali produkcyjnej występują jako znaki pionowe oraz poziome. Do najpowszechniej stosowanych oznaczeń zaliczamy znaki przeciwpożarowe oraz znaki ewakuacyjne. Te pierwsze dotyczą przede wszystkim oznakowania miejsc, gdzie znajdują się gaśnice, np. znak BAF001 oraz koce gaśnicze – znak BAF016. Kluczowe jest także oznakowanie hydrantu gaśniczego na hali produkcyjnej, do czego używa się znaki wewnętrznego z białym piktogramem na czerwonym tle.

Pozostałe oznaczenia stosowane w halach produkcyjnych to:

  • Znaki ewakuacyjne – te ułatwiają poruszanie się pracowników hali produkcyjnej w razie wystąpienia niebezpieczeństwa. Niektóre oznaczenia mogą wskazywać na miejsca dostępu do sprzętu ewakuacyjnego i takiego do prowadzenia akcji ratunkowych. W tej kategorii znaków wyróżniamy oznaczenia kierunku do wyjścia ewakuacyjnego, sposobu otwierania drzwi, a także bezpośrednie oznakowania wyjść ewakuacyjnych – znak AA001.
  • Znaki drogowe – w przestrzeni hali produkcyjnej oraz na ciągach komunikacyjnych mogą zostać zastosowane znaki drogowe, np. o ograniczeniu prędkości, a także znaki zakazu poruszania się w konkretnych kierunkach lub zakazu ruchu pieszych.
  • Oznakowanie miejsc pracy i stref niebezpiecznych – te dotyczą miejsc, w których znajdują się narzędzia, maszyny oraz niebezpieczne elementy w hali produkcyjnej. Znaki BHP informujące o chemikaliach, konieczności stosowania ochrony głowy oraz informujące o urządzeniach elektrycznych to podstawa w dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w każdej hali produkcyjnej.
  • Oznakowanie apteczek – oznaczenia na hali produkcyjnej to także takie, które wskazują na miejsce składowania apteczek i innych elementów służących do udzielania pierwszej pomocy.

A może chcesz poznać zasady rozmieszczenia znaków ewakuacyjnych? Na naszym firmowym blogu znajdziesz ciekawy wpis na ten temat. Zapoznaj się z nim, szczególnie jeśli odpowiadasz za organizację przestrzeni w hali produkcyjnej i chcesz mieć pewność, że przestrzeń hali jest odpowiednio zabezpieczona, a ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji będzie praktycznie na zerowym poziomie.

W jaki sposób montować oznaczenia na hali produkcyjnej?

Prawidłowy montaż oznaczeń w przestrzeni magazynowej to podstawa, aby zagwarantować bezpieczeństwo pracy wszystkim pracownikom. Poszczególne znaki związane z organizacją ruchu na ciągach komunikacyjnych powinny być montowane na konstrukcjach wsporczych lub elementach infrastruktury hali produkcyjnej, gdzie tablice, znaki i inne oznaczenia bezpieczeństwa będą widoczne z daleka, niezależnie od warunków panujących w hali.

Podsumowując: oznakowanie na hali produkcyjnej to podstawa bezpieczeństwa pracy. W razie jakichkolwiek awarii sprzętu produkcyjnego czy nawet pożaru każdy z pracowników będzie wiedział, gdzie udać się, np. w celu ewakuacji, a to wszystko za sprawą prawidłowego oznakowania hali.

To samo tyczy się optymalizacji czasu pracy, komfortu działania oraz przyśpieszenia procesów produkcyjnych. Im lepiej oznaczone ciągi komunikacyjne i inne niebezpieczne miejsca, tym większa szansa, że praca przedsiębiorstwa będzie efektywniejsza i bezpieczniejsza.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19971290844

[2] http://orka.sejm.gov.pl/Drektywy.nsf/all/31992L0058/$File/31992L0058.pdf

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium