ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania – przepisy 0
Oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania – przepisy

Strefa zamieszkania – najważniejsze informacje

Szczegółowe informacje o oznakowaniu obszaru strefy zamieszkania i miejsc parkingowych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.[1] To jeden z najważniejszych dokumentów, na podstawie którego można rozpocząć prace związane z montażem znaków drogowych i innych oznaczeń w strefie ruchu.

Strefę zamieszkania można rozpoznać po tym, że na wjeździe na taki obszar będzie postawiony znak D-40 – Strefa zamieszkania. To niezbędny znak, który powinien znaleźć się tuż przy drodze wjazdowej. Sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o wyjazd ze strefy zamieszkania. Tutaj zastosowanie znajduje znak D-41 – Koniec strefy zamieszkania.

Tego typu strefy są wyznaczane na dużych osiedlach mieszkalnych oraz w rejonach, gdzie wybudowano wiele nieruchomości mieszkalnych wzdłuż jednej drogi. W ten sposób można ograniczyć niektóre prawa kierujących pojazdami mechanicznymi przy jednoczesnym rozszerzeniu przywilejów pieszych.

Przepisy w strefie zamieszkania – o czym trzeba pamiętać?

Strefa zamieszkania wyróżnia się dość specyficznym sposobem organizacji ruchu oraz respektowania przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi. Jeśli chodzi o najważniejsze przepisy w strefie zamieszkania, należy wspomnieć o takich, jak:

 • Pieszy nie musi korzystać z chodnika ani drogi dla rowerów. Ma pełne prawo do poruszania się całą szerokością drogi, a także ma pierwszeństwo przed przejeżdżającymi pojazdami.
 • W strefie zamieszkania skrzyżowania są równorzędne, a więc na każdym z nich obowiązuje zasada tzw. prawej ręki – trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z naszej prawej strony.
 • Wyjazd ze strefy zamieszkania jest traktowany jako włączanie się do ruchu, a więc należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego.
 • Dopuszczalna prędkość w strefie zamieszkania to 20 km/h.
 • W strefie zamieszkania nie można pozostawiać pojazdu w miejscach innych niż te wyznaczone.
 • Dziecko do 7 lat w strefie zamieszkania może korzystać z drogi bez opieki osoby dorosłej.

To tylko kilka podstawowych przepisów, do których muszą stosować się uczestnicy ruchu w strefie zamieszkania. W przeciwnym razie mogą narazić się na nałożenie mandatu karnego zgodnie z aktualnym taryfikatorem.

Więcej informacji na temat poruszania się po strefie zamieszkania można znaleźć w Ustawie Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku.[2]

Jak oznaczyć miejsca parkingowe w strefie zamieszkania?

Choć strefa zamieszkania rządzi się dość indywidualnymi przepisami to jednak te odnoszące się do oznakowania miejsc parkingowych są takie same, jak w innych punktach infrastruktury drogowej.

Już na etapie wprowadzania strefy zamieszkania na konkretnym obszarze trzeba dokładnie zaplanować, jak zostaną oznakowane i gdzie będą się znajdować miejsca postojowe dla samochodów. Te powinny być oznaczone znakami pionowymi i poziomymi. Jeśli chodzi o oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania, wykorzystujemy do tego takie znaki, jak:

 • Znak D-18 – Parking – ten służy do oznaczenia miejsca przeznaczonego do postoju pojazdów lub ich zespołów. Można go legalnie umieścić w strefie zamieszkania tuż przy miejscach, które zostały zaplanowane na postój pojazdów. Można go połączyć z tabliczką T-23e, dzięki której miejsce postojowe będzie przystosowane do legalnego postoju przyczep kempingowych.
 • Tabliczka T-30 – tabliczka tego typu wskazuje na sposób parkowania pojazdów w miejscach postojowych. Może dotyczyć metody parkowania równoległego, prostopadłego lub ukośnego, zależnie od przygotowanej infrastruktury drogowej.

Dowiedz się też, czy tabliczka zakaz parkowania ma moc prawną. W naszym wpisie blogowym znajdziesz kilka przydatnych informacji o praktycznym zastosowaniu tabliczek z zakazem parkowania oraz legalności ich wykorzystania w infrastrukturze drogowej.

Dodatkowo w miejscach postojowych trzeba zastosować linie P-18 lub P-19, które dotyczą sposobu parkowania w danym miejscu. Szczegółowe dane techniczne odnośnie do stosowanych tabliczek i oznaczeń drogowych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[3].

A może planujesz wyznaczyć miejsca parkingowe na prywatnej posesji? W takim razie sprawdź, jak powinien być oznaczony teren prywatny.

Oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania – krok po kroku

Parkowanie w strefie zamieszkania jest możliwe tylko w miejscach do tego wyznaczonych – o tym powinien wiedzieć każdy kierowca. Zarządcy dróg i stref zamieszkania powinni zadbać o to, by przygotować nie tylko standardowe miejsca parkingowe, ale także takie dla osób niepełnosprawnych. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie dodatkowego oznakowania w postaci, np. tabliczki P-24.

W praktyce prawidłowe oznakowanie miejsc parkingowych w strefie zamieszkania powinno przebiegać w następujących sposób:

 1. Zamówienie niezbędnego oznakowania drogowego, np. w sklepie Znakidrogowe24.
 2. Przygotowanie infrastruktury drogowej do postoju pojazdów.
 3. Namalowanie poziomego oznakowania miejsc parkingowych.
 4. Umieszczenie znaków informujących o parkingu oraz sposobie parkowania.

Warto mieć na uwadze, że tabliczki T-30 informujące o metodach parkowania trzeba umieszczać zgodnie z obowiązującymi zasadami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. Najważniejsze parametry odnośnie do tego typu oznaczeń to:

 • nie można wyznaczać parkingu na chodnikach z wysokim krawężnikiem,
 • nie można wyznaczać parkingu w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się,
 • parkowanie skośne można zalecać tylko wtedy, kiedy ze stanowiska można wyjechać z jednego kierunku,
 • w przypadku parkowania na chodniku z oznaczeniem tabliczką T-30 konieczne jest pozostawienie 1,5 m przestrzeni dla pieszych.

Jeśli miejsca parkingowe w strefie zamieszkania spełniają niezbędne wymogi prawne, mogą zostać legalnie oznakowane i użytkowane przez wszystkich uczestników ruchu.

Strefa zamieszkania – jak oznaczyć miejsca parkingowe? Podsumowanie

Odpowiednim oznakowaniem miejsc parkingowych w strefie zamieszkania powinien zająć się zarządca lub właściciel drogi. Podmiot odpowiedzialny powinien też znać aktualne przepisy odnośnie do rozmieszczenia znaków drogowych oraz parametrów technicznych, które powinny spełniać zamówione znaki.

Strefa zamieszkania jest specjalnym obszarem, na którym obowiązują specjalne zasady poruszania się (z naciskiem na przywileje pieszych). Niemniej jednak zasady oznakowania miejsc parkingowych pozostają bez zmian i są takie same jak dla innych obiektów w infrastrukturze drogowej przeznaczonych do parkowania pojazdów.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20021701393

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf

[3] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium