ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Rodzaje i zastosowanie pachołków drogowych 0
Rodzaje i zastosowanie pachołków drogowych

Bezpieczeństwo ruchu drogowego to jedna z najważniejszych kwestii, o jakich powinni pamiętać zarządcy i podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego na czas remontu jezdni. Chcesz dowiedzieć się, jakie jest zastosowanie pachołków drogowych i gdzie można je legalnie postawić? W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na ten temat.

Pachołki drogowe – co to takiego?

Pachołek drogowy jest elementem, który wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Wykorzystuje się go do oznakowania robót na konkretnych pasach jezdni lub w trakcie malowania pasów. Pachołki przydają się także do postawienia w miejscach szczególnie niebezpiecznych, np. tam, gdzie doszło do nagłego uszkodzenia nawierzchni drogi.

To elementy infrastruktury drogowej, które mogą być wykorzystywane przez zarządców oraz inne podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Jeśli chodzi o warunki techniczne, jakie powinny spełniać pachołki drogowe – dokładne wskazania można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]

Jeśli chodzi o pachołki drogowe – tutaj mają zastosowanie podobne przepisy jak w przypadku dodatkowej sygnalizacji świetlnej. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie blogowym o tym, kiedy może być stosowana sygnalizacja wahadłowa.

Rodzaje pachołków drogowych – jakie są najpopularniejsze?

Pachołki wykorzystywane na drogach występują w co najmniej kilku wersjach. Najczęściej mają formę stożków wykonanych z gumy lub trwałego tworzywa sztucznego, czyli PCV. Jeśli chodzi o kolorystykę – tutaj zastosowanie znajduje barwa biało-czerwona oraz biało-pomarańczowa. To poziome pasy, które powinny być widoczne z daleka i spełniać odpowiednie wymogi odnośnie do odblaskowości materiału.

W sprzedaży dostępne są także pachołki końcowe i początkowe, które powinny być wyposażone w światła ostrzegawcze. To oznacza, że górna część elementu powinna umożliwiać zamocowanie dodatkowego przedmiotu ostrzegawczego. Rodzaje pachołków drogowych to:

 • U-23a – ten pachołek ma 100 cm wysokości, a podstawa to kwadrat 50x50 cm.
 • U-23b – wysokość 75 cm i podstawa 40x40 cm.
 • U-23c – wysokość 50 cm i podstawa 30x30 cm.
 • U-23d – wysokość 30 cm i podstawa 20x20 cm.

Poszczególne rodzaje pachołków drogowych różnią się także szerokością pasa odblaskowego. Największe mają pasy o szerokości 20 cm, natomiast najmniejsze 7, 5 cm. Do stosowania na drogach szybkiego ruchu, autostradach i podobnych stosuje się pachołki drogowe nie mniejsze niż 75 cm – to wpływa na ich widoczność z dużej odległości przy znacznych prędkościach.

W dzisiejszych czasach specjalne podmioty odpowiadają za oznakowanie robót drogowych. Na blogu Znakidrogowe24 poznasz zasady prawidłowego oznakowania robót na drodze, a także miejsc, które są niebezpieczne dla innych uczestników ruchu.

Z czego wykonane są pachołki drogowe?

Najlepsze na rynku pachołki drogowe powinny spełniać wszelkie normy wynikające z aktualnych przepisów Ustawodawstwa w Polsce. Niemniej jednak stożki ostrzegawcze są najczęściej wykonane z takich materiałów, jak:

 • guma,
 • kauczuk,
 • tworzywa PCV,
 • tworzywa PE.

Dlaczego z takich surowców? Powód jest prosty – to praktyczne zastosowanie pachołków drogowych. Takie elementy oznakowania infrastruktury drogowej muszą być odporne na szkodliwe działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych: deszcz, śnieg, woda, brud i skrajnie zmienne temperatury.

Odpowiednia plastyczność też jest bardzo ważna, gdyż w razie uderzenia stożka przez samochód ten nie ulegnie uszkodzeniu i jednocześnie nie będzie stanowić zagrożenia dla żadnego z uczestników ruchu drogowego. Po najechaniu pojazdu na pachołek, ten powinien się przesunąć lub połamać w mgnieniu oka.

Zastosowanie pachołków drogowych – jak można je wykorzystać?

Pachołki drogowe znajdują zastosowanie przede wszystkim wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Zastosowanie pachołków drogowych to przede wszystkim:

 • rozdzielanie kilku kierunków jazdy,
 • wyznaczanie toru jazdy, np. w trakcie uszkodzenia nawierzchni na jednym z pasów drogi,
 • oznakowanie momentu zwężania się jezdni,
 • zabezpieczenie pasów, które zostały świeżo malowane,
 • oznakowanie zagrożeń pojawiających się na drodze, np. dziury, które nie zostały jeszcze naprawione,
 • zaznaczanie miejsc parkingowych,
 • określanie obszarów, które są chwilowo wyłączone z użytkowania.

Wszelkiego rodzaju pachołki drogowe służą przede wszystkim do tego, aby czasowo oznakować niebezpieczne miejsca lub przedmioty znajdujące się na drodze. Za ich prawidłowe ustawienie odpowiadają zarządcy dróg i podmioty wykonujące prace remontowo-budowlane w infrastrukturze drogowej.

Dodatkowo praktycznie wszystkie rodzaje pachołków drogowych można stosować w ściśle określonych miejscach. Kilka lokalizacji, gdzie najczęściej spotykamy stożki ostrzegawcze to:

 • place manewrowe szkół jazdy,
 • prywatne posesje, np. miejsca postojowe,
 • wjazdy do posesji, które znajdują się w niebezpiecznych miejscach infrastruktury drogowej,
 • tereny wokół obiektów przemysłowo-handlowych, gdzie występuje dużych ruch – także pojazdów specjalistycznych,
 • miejsce składowania towarów niebezpiecznych.

Wysokiej jakości pachołek drogowy odblaskowy 30 cm będzie dobry do oznakowania miejsc niebezpiecznych w miastach, na chodnikach oraz na prywatnych posesjach. Jeśli stożek ostrzegawczy ma być widoczny z daleka na drogach szybkiego ruchu, lepiej zakupić pachołek Melba 100 cm.

Co więcej, pachołki drogowe stanowią także dodatkowe wyposażenie stacji paliw. Dzięki nim można oznakować nieczynne stanowisko do tankowania lub strefę zagrożoną wybuchem. A może odpowiadasz za prace remontowe na drodze i potrzebujesz legalnego oznakowania? Trwałe pachołki i znaki drogowe potrzebne od zaraz możesz zamówić w naszym sklepie online – Znakidrogowe24.

Rodzaje i zastosowanie pachołków drogowych  – najważniejsze informacje w pigułce

Rodzajów pachołków drogowych jest tylko kilka, natomiast podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego powinny wiedzieć, kiedy zastosować konkretny rodzaj pachołka ostrzegawczego. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa na drodze, koniecznie trzeba stosować się do aktualnych wymogów oznakowania miejsc niebezpiecznych na drodze, a także stosować sprawdzone pachołki drogowe.

Podsumowując: zastosowanie pachołków drogowych jest naprawdę szerokie. Taki produkt czasem może przydać się także jako wyposażenie pojazdu firmowego lub prywatnego, szczególnie w awaryjnej sytuacji na drodze. To element, który poprawia bezpieczeństwo  na drodze, chociażby ze względu na możliwość jego zauważenia z dużej odległości.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium