ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kiedy wolno postawić blokadę parkingową? Jak to zrobić? 0
Kiedy wolno postawić blokadę parkingową? Jak to zrobić?

Postawienie blokady na parking to często stosowane rozwiązanie przez osoby, które mają wykupione prywatne miejsca postojowe na terenie dużych osiedli. Jeśli teren nie jest zamknięty, może się zdarzyć, że inny kierujący zajmie Twoje miejsce – nawet jeśli jest prywatne. Dowiedz się, jak zablokować miejsce parkingowe zgodnie z prawem.

Blokady na parking – co to takiego?

Zapora parkingowa to element infrastruktury drogowej, która służy do zabezpieczania konkretnych miejsc przed wjazdem nieuprawnionych pojazdów do danego miejsca. Urządzenia wykonane z profili metalowych to właśnie blokady parkingowe. Te powinny być trwałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz wykonane w takiej kolorystyce, aby dało się je zauważyć z daleka.

Dobrym przykładem jest blokada parkingowa B-05 na wkładkę. To model blokady odporny na rdzę i uszkodzenia mechaniczne. Zamykanie blokady odbywa się na kluczyk, dzięki czemu właściciele miejsc postojowych mogą w dowolnym momencie je zablokować.

Zabezpieczenie miejsca postojowego – jaką formę blokady można wybrać?

Przed podjęciem decyzji o montażu blokady na parking, warto poznać wszystkie dostępne opcje zabezpieczenia miejsca postojowego przed niechcianymi pojazdami. Kilka konstrukcji, które są dostępne do wyboru wskazujemy poniżej.

 • Blokady składane – najpopularniejsze w formie słupka, motyla lub choinki. Najczęściej blokowane na kłódkę lub zamek z kluczykiem.
 • Automatyczne blokady – takie rozwiązania są nieco droższe i wymagają sporej ingerencji w strukturę miejsca postojowego. Mogą być chowane i wysuwane elektronicznie przez właściciela posesji.
 • Odbojnice – takie zapory parkingowe montuje się na stałe. Dzięki temu strefa miejsca parkingowego jest jasno określona. Niestety nie da się ich zamontować samodzielnie.

Jeśli interesują Cię wytrzymałe i spełniające wymogi techniczne blokady na parking, koniecznie przejrzyj ofertę naszego sklepu internetowego Znakidrogowe24. Możesz zamówić dowolną blokadę parkingową z oferty z opcją dostawy pod wskazany adres lub z odbiorem osobistym w siedzibie firmy.

Zanim ustawisz blokadę na parking, dowiedz się też, czy tabliczka zakaz parkowania ma moc prawną. Na naszym blogu znajdziesz wiele ciekawych informacji na ten temat, które pomogą Ci uniknąć problemów z prawem i jak najskuteczniej oznakować prywatne miejsce postojowe.

Blokady parkingowe – przepisy w Polsce

Jeśli chodzi o blokady parkingowe, przepisy jasno określają, że ich postawienie jest możliwe tylko za zgodą zarządcy i w miejscach, do których użytkowania mają prawo tylko konkretne osoby.

Warto mieć na uwadze, że blokada nie powinna stanowić żadnej przeszkody dla służb porządkowych, jak np. policja, karetka czy straż pożarna. Kiedy zatem można zamontować blokady na parking, np. pod blokiem? Przede wszystkim wtedy, kiedy:

 • jesteśmy właścicielem miejsca postojowego i mamy pełne prawa do montażu blokady parkingowej w miejscu, które nie będzie przeszkodą dla innych pojazdów,
 • dzierżawimy miejsce postojowe – w tym przypadku do postawienia blokady konieczne jest zdobycie zgody właściciela terenu lub danego miejsca.

Dokładne przepisy, jeśli chodzi o warunki techniczne blokad parkingowych oraz sposoby ich legalnego ustawiania można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]

Nielegalna blokada parkingowa – co w takiej sytuacji?

Jeśli doszłoby do tego, że pojawienie się blokady na parkingu nie miało mocy prawnej, czyli zapora została zamontowana bez zgody zarządcy terenu: skutkiem może być wezwanie służb porządkowych, które nałożą mandat w wysokości 500 złotych na winowajcę. Więcej informacji o możliwych karach można znaleźć w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z dnia 24 listopada 2003 r[2].

Aby móc bezpiecznie i bez żadnego ryzyka korzystać z prywatnego miejsca postojowego – warto postawić blokady na parking zgodnie z prawem. Warto też dodać, że jeśli postawione zapory będą stanowić zagrożenie dla ruchu lub będą uniemożliwiać swobodny przejazd służb porządkowych – zostaną usunięte na koszt właściciela.

Jeśli masz prywatne miejsce postojowe lub teren na danej posesji, dowiedz się też, kto może postawić znak drogowy. Ustawodawstwo w Polsce przewiduje legalny montaż oznakowania drogowego tylko przez konkretne podmioty i w wybranych sytuacjach. Aby nie narazić się na konsekwencje finansowe i prawne, warto zapoznać się z obowiązującymi Ustawami i Rozporządzeniami.

Gdzie najczęściej można spotkać blokady parkingowe?

Blokady parkingowe najczęściej można spotkać na dużych osiedlach mieszkalnych z miejscami postojowymi, które zostały wykupione przez mieszkańców, np. wraz z lokalem. Aby uniknąć problemów z nielegalnym postawieniem pojazdu osoby trzeciej na wykupionym miejscu, zarządcy pozwalają na montaż blokady na parkingu.

Choć blokadę parkingową może kupić praktycznie każdy, to jednak do jej legalnego postawienia wymagane będzie odpowiednie pozwolenie. Jak je uzyskać? Zależnie od terenu, na którym chcemy zamontować blokadę, powinniśmy się zwrócić do:

 • zarządcy terenu,
 • urzędu gminy,
 • urzędu miasta,
 • wspólnoty mieszkaniowej,
 • prywatnego właściciela posesji.

Brak zgody niesie ze sobą konsekwencje prawne, o których wspominaliśmy powyżej. Co ciekawe, na prywatnej posesji, do której mamy wyłączny dostęp można zamontować blokady na parking, ale tylko tak, aby nie utrudniały ruchu pojazdom uprzywilejowanym.

Jak zamontować blokadę parkingową? Krok po kroku

Poradnik, jak zablokować miejsce parkingowe przed nieupoważnionymi kierującymi jest dość prosty. Wystarczy, że wykonasz kilka kroków, a bez problemu zabezpieczysz prywatne miejsce postojowe.

 1. Zdobądź pozwolenie na montaż blokady parkingowej. Przepisy wymagają tego, aby każdy miał zezwolenie zarządcy lub innego podmiotu na montaż takiego zabezpieczenia.
 2. Zamów wybraną blokadę na parking – możesz to zrobić w sklepie online Znakidrogowe24.
 3. Przygotuj niezbędne narzędzia, które pozwolą Ci odmierzyć odpowiedni rozstaw śrub i wykonać odwiert w podłożu miejsca parkingowego.
 4. Przykręć śruby do wywierconych miejsc, a następnie załóż baterię i obudowę blokady.

Teraz już wiesz, jak zamontować blokadę parkingową – legalnie i poprawnie pod względem technicznym. Pamiętaj, aby po zakończonych pracach sprawdzić poprawność działania blokady i upewnić się, że miejsce jej montażu nie utrudnia ruchu innym pojazdom, szczególnie tym uprzywilejowanym.

Dowiedz się także, jak głęboko wkopać znak drogowy. W naszym poradniku znajdziesz też wiele innych wskazówek odnośnie do poprawnego i legalnego montażu znaków drogowych. To przydatna wiedza, szczególnie dla zarządców i podmiotów odpowiedzialnych za znakowanie dróg i miejsc parkingowych.

Jak zablokować miejsce parkingowe? Podsumowanie

Ze względu na stale rosnącą liczbę pojazdów i coraz większe problemy z poszukiwaniem miejsca postojowego, naprawdę warto wiedzieć, jak zamontować blokadę parkingową – szczególnie na ogólnodostępnych osiedlach z prywatnymi miejscami postojowymi

Montaż dobrej blokady na parking to podstawa, aby mieć pewność, że po powrocie do domu miejsce postojowe wciąż będzie wolne i do naszej dyspozycji. Wystarczy zaznajomić się z aktualnymi przepisami o blokadach parkingowych, zdobyć niezbędne pozwolenia i zamontować urządzenie.

Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy montażowej, która zamontuje blokady na parking w wybranych miejscach. Koszt zakupu takiej zapory to wydatek na poziomie do kilkuset złotych, choć z montażem przez profesjonalistów finalna kwota będzie nieco wyższa.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002377

[2] file:///C:/Users/copyw/Desktop/Wykroczenia-grzywny-mandaty-karne.pdf

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium