ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Po której stronie stawiać znaki drogowe? 0
Po której stronie stawiać znaki drogowe?

Rozmieszczenie znaków drogowych na jezdni – jak można to zrobić?

Znaki na drogach publicznych w Polsce można rozmieścić na kilka sposobów. W niektórych sytuacjach przepisy dopuszczają możliwość zastosowania oznakowania po prawej i lewej stronie jezdni, a także oznakowania nad poziomem drogi. Podstawowe zasady dotyczące tego, po której stronie stawiać znaki drogowe przedstawiamy poniżej.

  1. Znaki umieszcza się po prawej stronie jezdni, jeśli przepisy dotyczą wszystkich pasów ruchu jadących w jednym kierunku.
  2. Znaki umieszcza się po lewej stronie jezdni jako powtórzenie znaków drogowych umieszczonych po prawej stronie – głównie na drogach dwujezdniowych z więcej niż jednym pasem ruchu.

Warto też dodać, że znaki drogowe po lewej stronie można umieścić też na drogach jednokierunkowych, jezdniach z zamkniętym lub ograniczonym ruchem, a także w obrębie skrzyżowań i wysepek. Przepisy umożliwiają także legalny montaż oznakowania po lewej stronie na drogach dla rowerów.

A może chcesz dowiedzieć się, jak powinno wyglądać poprawne oznakowanie robót drogowych? Na blogu Znakidrogowe24 znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Zasady dotyczące prawidłowego rozmieszczenia znaków drogowych w infrastrukturze drogowej są wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.[1]

Znaki drogowe po lewej stronie – wyjątki

W Polsce znaki drogowe po lewej stronie można umieszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ich samodzielne postawienie jest możliwe, o ile dopuszczają do tego regulacje wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w zakresie warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych.

Znaki drogowe po lewej stronie nie mogą występować jako powtórzenie oznakowania dla znaków B-35 oraz B-38, całej grupy G oraz D-6, D-6a oraz D-6b. Aby ustalić, po której stronie stawiać drogowskazy, warto wiedzieć, jak dzielimy znaki drogowe. Taka wiedza jest przydatna szczególnie wtedy, kiedy zarządca zajmuje się ustawianiem oznakowania w nietypowych miejscach infrastruktury drogowej.

Znaki drogowe po prawej czy po lewej stronie – widoczność dla kierowców

Znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego poruszających się po pasach ruchu w jednym kierunku. Jeśli znak drogowy został umieszczony na konstrukcji wspornej tuż nad jezdnią – oznacza to, że obowiązuje wyłącznie dla jednego pasa ruchu.

Osoby kierujące pojazdami są zobowiązane do tego, aby stosować się do znaków pionowych wysyłających żółte sygnały informujące o robotach drogowych lub zmiany organizacji ruchu. Co więcej, symbole i tabliczki umieszczone tuż pod znakami stanowią ich integralną część.

Poprawna interpretacja polskich znaków umieszczonych po prawej i po lewej stronie jezdni wymaga znajomości Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku.[2] Każdy uczestnik ruchu jest zobowiązany do tego, aby znać zasady wynikające z poprawnie i legalnie ustawionego oznakowania na drogach publicznych i prywatnych.

A może chcesz dowiedzieć się, kiedy może być stosowana sygnalizacja wahadłowa? W tym przypadku znaki informacyjne powinny być umieszczane po prawej stronie jezdni, o ile pozwala na to infrastruktura drogowa.

Strona ustawienia znaku drogowego – jakie ma znaczenie?

Choć przepisy ruchu drogowego oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury są dość skomplikowane, warto pokusić się o ich dokładniejszą interpretację. Dlaczego? Otóż tylko w ten sposób podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu drogowego będą w stanie prawidłowo umieścić znaki drogowe po lewej stronie drogi, jak i po prawej.

Uczestnicy ruchu drogowego również powinni wiedzieć, po której stronie stawiać znaki drogowe. Taka wiedza może być przydatna, szczególnie w sytuacjach, kiedy pojawiają się wątpliwości odnośnie do legalności ustawionego oznakowania na danym odcinku jezdni. W takich sytuacjach można samodzielnie zweryfikować przepisy i ewentualnie skontaktować się z zarządcą drogi, celem wprowadzenia korekty w oznakowaniu.

Po której stronie stawiać znaki drogowe? Najważniejsze informacje w pigułce

Znaki drogowe w Polsce powinny być usytuowane tak, aby każdy uczestnik ruchu mógł odczytać je z odpowiednio dużej odległości. Często zdarza się, że osoby poruszające się z nadmierną prędkością nie są w stanie zauważyć znaków na drodze. Ten problem można rozwiązać poprzez ustawianie znaków tak, aby były widoczne po każdej stronie drogi z odpowiednio dużej odległości. Głównie z tego względu kluczową rolę odgrywa nie tylko strona postawienia znaku, ale także jego wysokość i poziom odblaskowości tablicy.

Dla przykładu: na drogach o dopuszczalnych prędkościach powyżej 90 km/h znaki drogowe powinny być oddalone od siebie o co najmniej 50 metrów. Dzięki temu kierowcy mają czas na odpowiednio szybką reakcję, niezależnie od tego, po której stronie jezdni znajduje się znak.

Ogólnie rzecz biorąc, znaki drogowe są standardowo umieszczane po prawej stronie jezdni, natomiast po lewej mają charakter uzupełniający. W przypadku oznakowania nad powierzchnią wybranych pasów ruchu – te najczęściej odnoszą się do kierunku jazdy obowiązującego na danym pasie.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970980602

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium