ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Czy tabliczka zakaz parkowania ma moc prawną 0
Czy tabliczka zakaz parkowania ma moc prawną

Tabliczka zakaz parkowania a legalność oznakowania drogowego

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku tabliczka zakaz parkowania nie ma specjalnej mocy prawnej.[1] To oznacza, że jej ustawienie na terenie prywatnej posesji (czy nawet w miejscu publicznym) to wyłącznie prośba skierowana do kierowców, a nie zakaz.

Wywieszenie tabliczki zakaz parkowania najczęściej ma miejsce na terenie dużych miast i blokowisk, gdzie pojawiają się problemy ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego. Zgodnie z aktualnymi przepisami takie tablice mają za zadanie jedynie „odstraszać” potencjalnych kierujących od miejsca parkingowego.

Czy tabliczka zakaz parkowania ma moc prawną? Niestety nie. Nawet jeśli ktoś zajmie oznakowane w ten sposób miejsce postojowe, funkcjonariusze Policji lub Straży Miejskiej nie mają obowiązku wyciągać konsekwencji z respektowania wywieszonej tablicy.

Chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy znak drogowy jest postawiony legalnie? W naszym poradniku znajdziesz kilka przydatnych informacji. Dzięki temu szybciej zweryfikujesz, jakich znaków drogowych musisz przestrzegać, a jakich niekoniecznie.

Kiedy obowiązuje tabliczka zakaz parkowania?

W dużych miastach na terenie Polski można zaobserwować coraz większe zainteresowanie wywieszaniem tabliczek informujących o zakazie parkowania w wybranych miejscach. Takie kroki podejmują właściciele posesji przy drogach publicznych – głównie w celu zniechęcenia kierujących do stawiania pojazdów tuż pod domem lub mieszkaniem.

Kierowcy w Polsce nie mają prawnego obowiązku, aby stosować się do takiego oznakowania. Tabliczki zakazu parkowania tylko informują o prośbie zarządcy lub właściciela posesji, aby nie parkować w oznaczonym miejscu.

W Polsce moc prawną mają jedynie wybrane znaki drogowe, które dotyczą zakazu parkowania lub zatrzymywania się w danym miejscu. Jakie to oznaczenia?

  1. Znak B-35 Zakaz postoju – informuje o braku możliwości pozostawienia pojazdu w wybranym miejscu. Takie oznakowanie powoduje, że w miejscu obowiązywania zakazu można zatrzymać pojazd nie dłużej niż na minutę.
  2. Znak B-36 Zakaz zatrzymywania się – jeśli warunki drogowe lub uszkodzenie pojazdu tego nie wymaga, w miejscu obowiązywania tego znaku nie można pozostawić pojazdu nawet na minutę.

Niedostosowanie się do powyższych znaków może skutkować założeniem blokady na koła, odholowaniem pojazdu oraz nałożeniem kary administracyjnej na kierującego autem.

Zakaz parkowania – gdzie nie można zaparkować pojazdu? Przepisy w Polsce

Ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 roku jasno wskazuje na miejsca, w których kategorycznie zabronione jest pozostawienie auta.[2] Zgodnie z aktualnymi przepisami zabrania się postoju:

  • w miejscach, które utrudniałyby wyjazd lub wjazd na posesję, parking,
  • w miejscach, które utrudniałyby dostęp do prawidłowo zaparkowanego samochodu,
  • po obu stronach drogi przed i za przejazdem kolejowym aż do słupka wskaźnikowego,
  • w strefach zamieszkania (w innych miejscach niż przeznaczone dla postoju pojazdów),
  • na obszarach zabudowanych poza wyznaczonymi miejscami postojowymi (dotyczy głównie pojazdów o masie powyżej 16 ton).

Jeśli dojdzie do awarii pojazdu w miejscu, gdzie obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się – nie masz się o co martwić. Możesz pozostawić auto tak, aby nie utrudniało przejazdu innym uczestnikom ruchu, ale tylko do czasu przyjazdu pomocy drogowej na miejsce.

Tabliczka zakaz parkowania a oznakowanie terenu prywatnego

Oznakowaniem terenu prywatnego zajmuje się zarządca lub właściciel danej posesji. To podmioty, które są odpowiedzialne za:

  • określenie sposobu organizacji ruchu w danym miejscu,
  • nanoszenie znaków poziomych i ustawianie pionowych,
  • zmianę zasad pierwszeństwa.

Szukasz informacji, jak powinien być oznaczony teren prywatny? Znajdziesz je w innym wpisie na naszej stronie internetowej. Tabliczka zakaz parkowania wykonana z PCV również może być postawiona przez właściciela posesji, ale niestety nie będzie mieć żadnej mocy prawnej. Co więcej, jeśli droga prywatna łączy się z publiczną, wtedy do poprawnego oznakowania potrzebna jest zgoda Prezydenta Miasta lub Starosty.

Tabliczka zakazu parkowania – jakie konsekwencje może wyciągnąć właściciel posesji?

Niestety zgodnie z aktualnymi przepisami ruchu drogowego właściciel posesji lub miejsca parkingowego nie może osobiście wyciągać żadnych konsekwencji wobec osób, które nie stosują się do zakazu na tabliczce PCV. Służby porządkowe również nie są zobowiązane do nałożenia żadnej kary na kierującego, który pozostawił swój pojazd w tak oznakowanym miejscu.

Konsekwencje, np. mandat lub odholowanie pojazdu są możliwe tylko wtedy, kiedy miejsca postojowe i drogi są oznakowane tak, jak nakazuje Prawo o ruchu drogowym w Polsce. Podsumowując: przytwierdzenie znaku zakazu parkowania w wybranym miejscu ma formę wyłącznie informacyjną dla uczestników ruchu drogowego, aby nie parkować na danym terenie.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20032202181/O/D20032181.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19970980602

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium