ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Jak powinien być oznaczony prywatny parking płatny? 0
Jak powinien być oznaczony prywatny parking płatny?

Parking prywatny – oznakowanie. O czym warto pamiętać?

Oznakowanie płatnego parkingu wymaga zastosowania przede wszystkim odpowiednich znaków drogowych. Wjazd do strefy płatnego parkowania i wyjazd należy oznakować poprzez zastosowanie:

  • Znaku D-44 „strefa płatnego parkowania”,
  • Znaku D-45 „koniec strefy płatnego parkowania”.

Powyższe znaki stosuje się w celu wyznaczenia stref, gdzie postój powinien być opłacony przez każdego kierującego we wskazanym czasie. W odpowiednio oznakowanym miejscu postój bez wniesienia opłaty parkingowej jest zabroniony. Może skutkować nałożeniem blokady na koło, odholowaniem pojazdu lub nałożenia wysokiej grzywny.

Znaki do oznakowania stref płatnego parkowania mogą mieć dodatkowe napisy z oznaczeniem godzin i dni, w których obowiązują opłaty parkingowe. Jeśli chodzi o oznakowanie miejsc postojowych to dokładne przepisy na ten temat, można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

A może chcesz dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy znak drogowy został postawiony legalnie? Na naszym blogu znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat. Dzięki temu zyskasz pewność, że uiszczenie opłaty parkingowej w danym miejscu jest słuszne i zgodne z prawem.

Oznakowanie prywatnego parkingu płatnego – czy to konieczne?

Właściwe oznakowanie prywatnego parkingu płatnego to podstawa, aby móc legalnie pobierać opłaty za postój od kierowców samochodów. Podstawowe znaki, które odnoszą się do oznakowania parkingu płatnego to:

  • Znak D-18 – dotyczy oznakowania miejsc, w których możliwy jest postój pojazdów.
  • Znak D-18a – służy do oznakowania specjalnych miejsc parkingowych, np. dla osób niepełnosprawnych.
  • Znak D-18b – można go wykorzystać do oznakowania miejsc płatnego parkowania pod zadaszeniem.

Warto dodać, że powyższe znaki odnoszą się do pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jeśli miejsca postojowe są przeznaczone także dla innych pojazdów, tuż pod znakiem należy umieścić dodatkową tabliczkę informacyjną.

Właściciele parkingu prywatnego oznakowanie powinni montować tak, aby kierowcy mogli z łatwością poznać stawki za godzinę postoju. Czytelne tablice znaków zakazu oraz wyznaczających miejsca postojowe to podstawa, aby móc pobierać opłaty parkingowe od kierowców. Zgodnie z Kodeksem drogowym postój w miejscach utrudniających wjazd i wyjazd do posesji jest zabroniony. Takie miejsca również należy odpowiednio oznakować, np. znakiem B-36 z tabliczką T-24.

Dodatkowa koperta na miejscu parkingowym, czyli znak P-20 stosuje się w celu ustalenia określonej grupy kierowców, którzy mogą pozostawić swój pojazd w wybranym miejscu postojowym. To potocznie zwana koperta komercyjna, która musi być dodatkowo oznakowana pionowo znakiem D-18.

Zachęcamy też do zapoznania się z artykułem, co zrobić, żeby postawić znak drogowy. To kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, w jaki sposób można legalnie ustawić znak drogowy – także w odniesieniu do parkingu prywatnego płatnego.

Ile może kosztować oznakowanie prywatnego parkingu płatnego?

Całkowite koszty związane z oznakowaniem parkingu prywatnego oscylują w granicy od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostateczne wydatki są uzależnione od: liczby miejsc postojowych, wykorzystanego rodzaju oznakowania, ceny poszczególnych znaków drogowych.

Można przyjąć, że zakup certyfikowanego znaku drogowego na stronie sklepu Znakidrogowe24 to wydatek na poziomie nieco ponad 100 złotych, np. znak D-18. Oznakowanie pojedynczego miejsca postojowego nie będzie mocnym obciążeniem finansowym, aczkolwiek przygotowanie wielostanowiskowego parkingu owszem.

Co zrobić, kiedy kierujący nie opłaci postoju na oznaczonym prywatnym miejscu parkingowym?

Jeśli kierujący zobowiązany do przestrzegania regulaminu miejsc parkingowych nie uiści stosownej opłaty, podmiot zarządzający parkingiem może nałożyć na niego grzywnę zgodnie z regulaminem postoju. W takich sytuacjach zarządca może zwrócić się do Centralnej Ewidencji Pojazdów wraz z dowodami o udostępnienie danych kierowcy.

Zarządca parkingu może w ten sposób dochodzić roszczeń za nieopłacony postój w wybranym miejscu. Warto dodać, że wyegzekwowanie kary od właściciela pojazdu jest możliwe tylko wtedy, kiedy istnieją rzeczywiste przesłanki do konieczności uregulowania płatności za postój. Co to oznacza? Otóż wystarczy, że miejsca parkingowe i płatna strefa jest oznakowana zgodnie z prawem.

A może chcesz dowiedzieć się, jak powinien być oznaczony teren prywatny? Więcej informacji na ten temat również znajdziesz na naszym blogu.

Jak powinien być oznaczony parking płatny? Podsumowanie

Zarządcy prywatnych parkingów płatnych powinni dbać o to, aby miejsca postojowe były poprawnie oznakowane, a kierujący pojazdami mieli dostęp do regulaminu parkingu. Tylko wtedy można legalnie pobierać opłaty za postój, a także dochodzić roszczeń wobec kierujących, którzy zdecydowali się nie płacić za wykorzystane godziny parkowania.

Stosowanie znaków pionowych, poziomych oraz dodatkowych tabliczek informacyjnych jest niezbędne, by utrzymać porządek na prywatnym płatnym parkingu. To ważne nie tylko z punktu widzenia prawa, ale także bezpieczeństwa uczestników ruchu, którzy chcą korzystać z miejsc postojowych.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20032202181

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium