Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Blog
wstecz

Jak prawidłowo oznakować miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych?

0
miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

W Polsce miejsc dla osób niepełnosprawnych stale przybywa. Wynika to głównie z działalności samorządów, zarządców dróg oraz osób decyzyjnych związanych z budową obiektów infrastruktury drogowej, szczególnie w centrach miast. Chcesz dowiedzieć się, jak oznakować miejsce dla niepełnosprawnych? To dość proste – wystarczy zastosować się do aktualnych przepisów.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych – wymagania

Najważniejszym dokumentem, który określa to, jak powinno wyglądać miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1]. W rozporządzeniu można znaleźć szereg przydatnych informacji na temat tego, jak oznakować miejsce dla niepełnosprawnych oraz inne kwestie techniczne dotyczące, np. szerokości i długości takiego miejsca.

Firmy, które realizują prace polegające na przystosowaniu infrastruktury miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych, powinny wiedzieć, jakie znaki drogowe są niezbędne oraz jak oznakować miejsce dla niepełnosprawnych zgodnie z przepisami.

Uwaga! Funkcjonariusze Policji lub Straży Miejskiej mogą nałożyć mandat karny na osobę parkującą nielegalnie na miejscu dla osób niepełnosprawnych, ale tylko wtedy, kiedy takie miejsce jest odpowiednio oznaczone. W przeciwnym razie interwencja zakończy się prawdopodobnie tylko pouczeniem.

 

Jak oznakować miejsce dla niepełnosprawnych? Jakie znaki są niezbędne?

Aby prawidłowo oznaczyć miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, wystarczy użyć odpowiednich znaków drogowych, które określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 roku. Oto lista znaków pionowych i znaków poziomych, które powinny zostać użyte do oznakowania miejsca parkingowego:

  • Znak D-18a – znak informujący o miejscu zastrzeżonym dla określonego rodzaju pojazdów. Stosuje się je w połączeniu z tabliczką T-29, dzięki czemu eliminuje się możliwość legalnego parkowania innych aut w tym miejscu.
  • Tabliczka T-29 – na tym elemencie namalowany jest symbol osoby niepełnosprawnej.
  • P-24 – znak poziomy, który jest namalowany białą farbą wraz z symbolem osoby niepełnosprawnej.
  • P-20 (koperta) – znak poziomy informujący, iż dane miejsce jest zastrzeżone na konkretny cel.

Warto też dodać, że miejsce dla osób niepełnosprawnych powinno mieć jasno wyznaczone linie postojowe dla pojazdu. Istotne jest też zastosowanie konkretnych znaków i ich znaczenie w kwestii oznaczenia miejsca postoju. Dobrze oznakowane miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych do takie, które zawiera zarówno znaki poziome, jak i pionowe odnoszące się bezpośrednio do danego miejsca.

Według aktualnych przepisów kolorystyka miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych powinna być barwy niebieskiej – niezależnie od zastosowanego oznaczenia pionowego.

 

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych – kto może stanąć na odpowiednio oznaczonych miejscach?

Parkowanie na kopercie jest dozwolone dla osób niepełnosprawnych, ale także dla kierowców, którzy przewożą inwalidów. W obu przypadkach wymagana jest specjalna karta parkingowa wydana na nazwisko osoby niepełnosprawnej, która uprawnia do stawiania pojazdu w takim miejscu.

Zgodnie z ostatnim taryfikatorem mandatów za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych przez osoby nieuprawnione grozi mandat w wysokości 100 zł.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie oznakowania miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jasno wskazuje, że minimalne wymiary miejsca postojowego tego typu nie mogą być mniejsze niż 6x3,6 m – dotyczy to jednak parkingu umieszczonego równolegle do krawężnika.

 

Polecane produkty:

[product id="2500, 3413, 5096, 5097"]

Kto powinien oznaczyć miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych?

Oznaczenie miejsc parkingowych zarówno dla zwykłych użytkowników pojazdów, jak i osób niepełnosprawnych, leży po stronie zarządcy drogi lub konkretnego urzędu, który zajmuje się projektowaniem infrastruktury drogowej w konkretnym miejscu. Przykładowo: na osiedlach mieszkalnych budowanych przez deweloperów to właśnie inwestor odpowiada za oznakowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Każdy, kto zajmuje się znakowaniem dróg i parkingów, powinien wiedzieć, jak oznakować miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych, jakich znaków użyć, a także zapoznać się ze wszystkimi zapiskami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Niezbędne znaki drogowe do oznaczenia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych można kupić przez internet. To prosty sposób na zakup drogowskazów, które są produkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, a także mogą być legalnie stosowane na drogach i w innych miejscach infrastruktury drogowej – oczywiście po uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia na ich montaż. Podsumowując – miejsca dla osób niepełnosprawnych muszą być oznaczone znakami pionowymi, poziomymi, właściwym kolorem oraz wyróżniać się nieco większą powierzchnią parkingową w stosunku do standardowych miejsc postojowych.

Przeczytaj także: Jakie znaki nie obowiązują niepełnosprawnych?

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181  

Napisz komentarz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium