ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Czy można kupić znaki drogowe na własny użytek?

0
Czy można kupić znaki drogowe na własny użytek?

Zakup znaku drogowego na własny użytek jest możliwy i w 100% legalny. Nieco inaczej wygląda kwestia jego ustawienia na drodze. Znaki drogowe w miejscach publicznego użytku mogą być rozmieszczane wyłącznie przez uprawione podmioty, np. zarządców. Zakupiony drogowskaz możesz legalnie postawić bez pozwolenia na prywatnej posesji, o ile droga dojazdowa nie ma połączenia z jezdnią publiczną. Sprawdź, jak w praktyce wygląda kupno znaków drogowych i gdzie można je nabyć.

Kupno znaków drogowych na własny użytek – co mówią przepisy?

Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 stycznia 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych kupno znaków drogowych przez osoby prywatne jest w pełni legalne[1]. To oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić znaki drogowe online i postawić je na swojej prywatnej posesji – oczywiście zgodnie z aktualnymi przepisami ruchu drogowego.

Czy można kupić znaki drogowe na własny użytek? Oczywiście, że tak! Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami oznakowania dróg oraz ze znaczeniem konkretnych znaków. Najpopularniejszy podział oznakowania drogowego to:

Niezależnie od wybranej kategorii oznakowania, każdy z drogowskazów musi spełniać podstawowe normy techniczne, które wynikają z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku o szczegółowych warunkach technicznych dla znaków oraz sygnałów drogowych, a także sposobie ich umieszczenia na drogach.

Czy można kupić znak drogowy na prywatną posesję?

Prawnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kupić znaki drogowe np. do oznakowania prywatnej posesji. Wystarczy zaznajomić się z aktualnymi przepisami. Więcej na temat tego, kto może postawić znak drogowy, przeczytasz na naszym blogu. W przypadku dróg publicznych podmioty odpowiedzialne za organizację ruchu oraz ustawianie znaków drogowych to GDDKiA, prezydent miasta, marszałek województwa, starosta lub wójt albo burmistrz.

Na drogach prywatnych restrykcje są mniejsze. Jeśli dany teren jest wyłącznie Twoją własnością i nie łączy się z publiczną drogą, bez problemu możesz zdecydować się na ustawienie znaku drogowego. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy chcesz postawić znak drogowy w na publicznej drodze. W tym przypadku konieczne jest złożenie stosownego wniosku do zarządcy. Dokument powinien zawierać takie informacje, jak:

  • okoliczności ustawienia znaku drogowego,
  • lokalizacja,
  • powody, dla których chcesz, aby znak drogowy został postawiony,
  • opis problemów, które są generowane przez brak oznakowania pionowego.

Przed złożeniem wniosku należy też rozpoznać typ drogi. W Polsce rozróżniamy aż 7 kategorii (autostrady, ekspresowe, ruchu przyspieszonego, główne, zbiorcze, lokalne i dojazdowe)[2]. Dopiero po ustaleniu typu jezdni będziesz wiedzieć, gdzie wysłać wniosek o postawienie znaku.

Gdzie kupić znaki drogowe?

Zakup znaków drogowych jest łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać. Oznakowanie zgodne z technicznymi wymogami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury znajdziesz na stronie sklepu internetowego Znakidrogowe24.

Zanim zdecydujesz się na kupno znaków drogowych, dowiedz się także, ile kosztuje oznakowanie. Niektóre modele znaków to wydatek na poziomie nawet do kilkuset złotych, zależnie od wybranej kategorii, rozmiaru, odblaskowości oraz zastosowania znaku.

Znaki drogowe zgodne z wymogami technicznymi bez problemu zamówisz przez internet. Możesz kupić oznakowanie poziome, pionowe, znaki uzupełniające, a także tabliczki do znaków i tablice z tekstem. Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy, w jakie znaki zaopatrzysz się, np. o oznakowania drogi prywatnej i terenu wokół posesji.

Zakup znaków drogowych na własny użytek a prawo

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń samowolne ustawianie, usuwanie, niszczenie oraz uszkadzanie znaków drogowych podlega karze grzywny do 5000 złotych lub ograniczeniu wolności z aresztem do 30 dni. Co więcej, w razie kolizji na drodze, która została nielegalnie oznakowania, jej zarządca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej z tytułu spowodowania zagrożenia w komunikacji lądowej i transporcie.

Mimo to, że można kupić znaki drogowe na własny użytek to jednak samodzielna zmiana ich lokalizacji lub ustawianie w dowolnych miejscach infrastruktury miejskiej jest kategorycznie zabroniona.

Podsumowując: kupno znaków drogowych na własny użytek jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek w kwestii ustawienia oznakowania należy stosować się do aktualnych przepisów wynikających z ustaw i rozporządzeń. To przekłada się na bezpieczeństwo osób korzystających z infrastruktury drogowej na danym terenie.

Jedynym wyjątkiem są posesje prywatne, gdzie możesz ustawić dowolne znaki drogowe, ale zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Pamiętaj, że kupno znaków drogowych na własny użytek jest w 100% legalne i nie musisz martwić się o żadne konsekwencje prawne z tego tytułu.

Przeczytaj także: Lepiej wypożyczyć czy kupić znaki drogowe?

[1] https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2019000045401.pdf

[2] https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rodzaje-drog-w-polsce

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium