ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Jak dzielimy znaki drogowe? 0
Jak dzielimy znaki drogowe?

Znaki drogowe dzielimy na cztery podstawowe kategorie: ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne. To nie oznacza, że w infrastrukturze drogowej i budynkach użytku publicznego nie można spotkać innych oznaczeń. Zarządcy dróg, parkingów wielopoziomowych oraz budynków powinni wiedzieć, jaki jest podział znaków drogowych. To dość proste, choć różnorodność oznakowania jest ogromna.

Podział znaków drogowych – co mówią przepisy?

W Polsce podział znaków drogowych wynika z Obwieszczenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[1].

Przepisy wskazują nie tylko na podział znaków drogowych na pionowe i poziome, lecz także na:

 • wymiary,
 • liternictwo,
 • odblaskowość znaku,
 • wzory barwne,
 • konstrukcja znaku,
 • zasady umieszczania w infrastrukturze drogowej.

Wszystkie znaki drogowe na terenie kraju muszą spełniać restrykcje związane z wielkością, widocznością oraz poprawnym sposobem montażu. W przeciwnym razie dojdzie do sytuacji, w której znak drogowy zostanie postawiony nielegalnie, a więc niezgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

Aby mieć pewność, że oznakowanie spełnia obowiązujące normy i są odporne na oddziaływanie zewnętrznych warunków atmosferycznych, warto zamówić znaki drogowe przez internet. Kupując je od sprawdzonego dostawcy, można mieć pewność, że wyroby spełniają normy wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku  sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach[2].

Jak dzielimy znaki drogowe? Podstawowy podział

Różnorodność oznakowania drogowego oraz skomplikowane przepisy odnoszące się do poprawności rozmieszczenia znaków to spory kłopot dla zarządców dróg. Podmioty odpowiedzialne za bezpieczną organizację ruchu drogowego powinny zapoznać się z podstawowym podziałem znaków drogowych. Wyróżniamy następujące typy oznakowania:

 1. Znaki ostrzegawcze (A) – to trójkątne oznakowanie w czerwonym obramowaniu i czarnym symbolu na żółtym tle. Służą do informowania o niebezpieczeństwach na drodze, np. ostre zakręty lub wyboje.
 2. Znaki zakazu (B) – występują w formie okręgu z czerwonym obramowaniem. Większość znaków tego typu ma czarny symbol na białym tle. Znak zakazu może dotyczyć braku możliwości wjazdu na konkretny pas jezdni lub konieczność zatrzymania się przed włączeniem do ruchu.
 3. Znaki nakazu (C) – znaki nakazu są okrągłe, niebieskie i mają biały symbol na niebieskim tle. Dotyczą konieczności jazdy zgodnie z kierunkiem na oznakowaniu, a także wskazują na konkretne typy dróg, np. dla rowerów.
 4. Znaki informacyjne (D) – ten rodzaj znaków to prostokątne odmiany z niebieskim lub białym tłem. Symbole umieszczone na znakach są w kolorze białym lub czarnym. Dotyczą informacji o drogach jednokierunkowych, przystankach autobusowych lub postoju taksówek.
 5. Znaki kierunku i miejscowości (E) – to tzw. drogowskazy, które występują na autostradach, drogach szybkiego ruchu, a także wszystkich drogach krajowych. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorystyce. Informują o kierunku jazdy w stronę danej miejscowości oraz odległości do pokonania.
 6. Znaki uzupełniające (F) – to znaki informujące o przekroczeniu granicy państwa, objazdach na drodze oraz zakazach dotyczących masy całkowitej pojazdu, który może poruszać się po jezdni.
 7. Znaki kolejowe (G) – pełnią funkcję informacyjną. Najczęściej występują w kolorystyce biało-czerwonej.
 8. Tabliczki do znaków (T) – są wykorzystywane najczęściej w towarzystwie innych znaków drogowych. Mogą informować o drogach z pierwszeństwem przejazdu, koleinach na drodze, a także typach pojazdów, których dotyczą konkretne znaki na drodze.

Inne kategorie znaków drogowych to także oznakowanie poziomie, garaży oraz znaki na drogi wewnętrzne. Warto też wyróżnić oznakowanie BHP, które wpływa na bezpieczeństwo w budynkach użytku publicznego, np. garażach wielopoziomowych.

Podział znaków drogowych a zamówienie w sklepie internetowym

Każdy podmiot odpowiedzialny za organizację ruchu na drodze oraz utrzymanie porządku na jezdni powinien znać podział znaków drogowych. Od typu oznakowania zależy też, ile kosztuje znak drogowy. Sprawdzone materiały z niezbędnymi atestami i pozwoleniami możesz zamówić w sklepie internetowym ze znakami.

W ofercie znajdziesz praktycznie wszystkie typy znaków drogowych z podziałem najpopularniejsze kategorie. Dzięki temu szybciej znajdziesz oznakowanie, którego potrzebujesz do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze.

Podział znaków drogowych – czy wpływa na bezpieczeństwo na drodze?

Odpowiedni dobór znaków drogowych do danego miejsca w infrastrukturze drogowej to podstawa. Montaż oznaczenia o nieodpowiedniej wielkości, kształcie lub odblaskowości może przełożyć się na osłabioną widoczność, a tym samym bezpieczeństwo ruchu drogowego. Warto wiedzieć, jak dzielimy znaki drogowe i jakie są przepisy odnośnie do poprawnego montażu oznakowania. Tylko wtedy można mieć pewność, że drogowe znaki są widoczne z daleka i umiejscowione zgodnie z wszelkimi regulacjami.

Chcesz mieć pewność, że wybrane miejsce jest poprawnie oznaczone? Dowiedz się, jak sprawdzić, czy znak drogowy jest postawiony legalnie. W tym celu konieczna jest lektura Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Poprawnie ustawiony znak to nie wszystko. Oznakowanie powinno mieć też naklejkę certyfikacyjną, która zawiera informacje ustalone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG.

 

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002311/O/D20192311-c1.pdf

[2] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium