ZnakiDrogowe24.pl
Pomagamy w wyborze +48 695 500 540
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kiedy może być stosowana sygnalizacja wahadłowa? 0
Kiedy może być stosowana sygnalizacja wahadłowa?

Kiedy może być stosowana sygnalizacja wahadłowa?

Przeprowadzanie robót budowlanych na drogach publicznych najczęściej wiąże się z wyłączeniem co najmniej jednego pasa ruchu z użytku dla kierujących. W takich miejscach najczęściej pojawia się sygnalizacja wahadłowa. Chcesz dowiedzieć się, jak powinien być oznakowany teren przeprowadzania robót budowlanych i kiedy obowiązuje sygnalizacja wahadłowa w Polsce? Sprawdź nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Kiedy obowiązuje ruch wahadłowy na drodze?

Sygnalizacja wahadłowa na drogach obowiązuje przede wszystkim wtedy, kiedy na jezdni przeprowadzane są prace remontowe, które wyłączają z użytku co najmniej jeden pas ruchu. Sygnalizacja wahadłowa to forma organizacji ruchu stosowana na zwężonych odcinkach dróg, gdzie nie ma możliwości przejazdu jednocześnie w dwóch kierunkach. W tym przypadku stosuje się sygnalizację tymczasową, która jest przeznaczona do sterowania ruchem wyłącznie przez określony czas.

Warto dodać, że zarówno standardowe światła drogowe, jak i sygnalizacja tymczasowa dla ruchu wahadłowego powinna być odpowiednio oznaczona. Zarządca drogi lub firma realizująca prace remontowe powinni wiedzieć, jak powinien być ustawiony znak drogowy informujący o zmianie organizacji ruchu na danym odcinku drogi.

Kiedy może być stosowana sygnalizacja wahadłowa?

System sygnalizacji wahadłowej może być stosowany tylko na określonych odcinkach jezdni, gdzie przeprowadzane są prace remontowe lub inne roboty budowlane wyłączające co najmniej jeden pas jezdni z ruchu.

To ważne! Długość odcinka, na którym odbywa się organizacja ruchu wahadłowego, nie powinna przekraczać 300 metrów[1].

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drodze to dokument, który jasno określa zasady oznakowania miejsca, gdzie pojawia się sygnalizacja wahadłowa. Oto kilka najistotniejszych zasad, które pozwalają na legalne i bezpieczne zastosowanie wahadłowej sygnalizacji na drodze:

  • prędkość przejazdu pojazdów na drogach krajowych z ruchem wahadłowym nie powinna być mniejsza niż 60 km/h (na autostradach do 80 km/h),
  • minimalna szerokość pasa przeznaczonego do ruchu wahadłowego nie powinna być mniejsza niż 3 metry dla jednego kierunku ruchu,
  • dla dróg z poboczami minimalna szerokość pasa ruchu wahadłowego musi wynosić 2,75 m dla jednego kierunku,
  • ewentualna zmiana toru jazdy powinna być dokładnie oznakowana tablicami kierunkowymi z aktywnym oświetleniem i oznakowaniem poziomym,
  • maksymalna długość światła czerwonego dla jednego kierunku ruchu to 5 minut,
  • dopuszczalne jest stosowanie sygnalizacji wahadłowej akomodacyjnej z detektorami ruchu,
  • miejsce występowania ruchu wahadłowego należy oznaczyć znakiem drogowym A-29, a pod nim powinna znajdować się również tabliczka z tekstem „Ruch wahadłowy”.

Rodzaje sygnalizacji świetlnej w Polsce

W Polsce wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje sygnalizatorów świetlnych, które pojawiają się na skrzyżowaniach. Tego typu elementy infrastruktury drogowej dzielą się na trzy kategorie: S1, S2 i S3. Wszelkiego rodzaju sygnalizatory świetlne, a także urządzenia do sygnalizacji wahadłowej na remontowanych drogach regulują przepływ ruchu na skrzyżowaniach z wykorzystaniem trzech podstawowych kolorów: zielony, żółty i czerwony.

Poszczególne rodzaje sygnalizatorów świetlnych różnią się między sobą przede wszystkim sposobem organizacji ruchu na drodze. Standardem jest jednak stosowanie trzech kolorów: czerwonego, który oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator świetlny, zielonego zezwalającego na wjazd oraz żółtego, który ostrzega o zmianie koloru na czerwony.

  1. Sygnalizator S1 – wykorzystuje trzy podstawowe kolory istotne dla ruchu drogowego. Zezwala na przejazd przez skrzyżowanie, kiedy wyświetlane jest zielone światło, aczkolwiek z zastosowaniem się do dodatkowego oznakowania drogi, jak i zasady tzw. prawej ręki.
  2. Sygnalizator S2 – ten rodzaj sygnalizatora ma dodatkową strzałkę warunkową, która po wyświetleniu zielonej barwy zezwala na przejazd przez skrzyżowanie po wcześniejszym zatrzymaniu pojazdu i upewnieniu się, że wjazd jest bezpieczny i nie koliduje z innym pojazdem. Pamiętaj! Przejazd na warunkowej strzałce nie daje Ci pierwszeństwa przejazdu przed pojazdami znajdującymi się na skrzyżowaniu!
  3. Sygnalizator S3 – w tym przypadku sygnalizacja świetlna jest oznaczona dodatkowymi strzałkami oznaczającymi kierunek jazdy. Oznacza to, że po zapaleniu się zielonego światła nie ma konieczności ustępowania pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego. Ten typ sygnalizatora pozwala na bezpieczne zawracanie na skrzyżowaniu, o ile nie znajdują się na nim dodatkowe oznaczenia, np. znak drogowy B-23 – zakaz zawracania.

Czy na sygnalizacji świetlnej można zawracać?

Przy skrzyżowaniach najczęściej ustawione jest odpowiednie oznakowanie, które wskazuje na możliwość zawracania na sygnalizacji świetlnej lub zakaz wykonywania takiego manewru. Jeśli pas ruchu jest oznaczony strzałką umożliwiającą zawracanie, jak najbardziej można wykonać taki ruch po zapaleniu się zielonego światła.

Warto też dodać, że zakaz zawracania na skrzyżowaniu z sygnalizacją nie obowiązuje, nawet jeśli nie ma na niej dodatkowych strzałek – pod warunkiem, że zarządca drogi nie umieścił znaku B-23 przed skrzyżowaniem. Jeśli lewy pas umożliwia skręt w lewo, a znaki poziome lub pionowe nie wskazują na brak opcji zawracania, możesz wykonać także taki manewr.

Jak działają sygnalizatory świetlne dla ruchu wahadłowego?

Wiedząc już, kiedy obowiązuje sygnalizacja świetlna, warto dowiedzieć się także, jak działa taki system tymczasowej  organizacji ruchu drogowego. Sygnalizatory wahadłowe najczęściej wykorzystują tylko dwa kolory: czerwony i zielony, choć na rynku dostępne są także sygnalizatory wahadłowe 3-komorowe LED.

Zasada działania jest prosta. Po ustawieniu sygnalizatora w odpowiednim miejscu przed rozpoczęciem zwężenia drogi należy skonfigurować tzw. timer (nie więcej niż 5 minut na światło czerwone) lub zainstalować system wykrywania pojazdów. Do poprawnego działania sygnalizacji wahadłowej potrzebny jest także wydajny akumulator, który zapewni długotrwałą pracę sygnalizatora, np. w nocy, kiedy na terenie remontowanej drogi nie ma osób zarządzających organizacją ruchu.

Uwaga! Według aktualnych przepisów ruchu drogowego i Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dla odcinków dłuższych niż 50 metrów konieczne jest zastosowanie sygnalizacji wahadłowej z detektorem ruchu, by zachować maksymalną płynność przejazdu samochodów i innych pojazdów.

Sygnalizacja wahadłowa – kto zajmuje się jej ustawieniem?

Poprawnym ustawieniem sygnalizacji wahadłowej powinien zająć się zarządca danej drogi lub zewnętrzna firma, która została uprawniona do realizacji prac remontowych na konkretnych odcinkach jezdni. Warto dodać, że sygnalizacja wahadłowa występuje w różnych wersjach. Przykładowo: dla dróg z ograniczonym ruchem należy zastosować sygnalizatory dwukomorowe i jednokomorowe o średnicy 200 lub 300 mm.

Wiedząc już, kiedy obowiązuje sygnalizacja wahadłowa oraz kto zajmuje się jej ustawieniem, możesz szybko zareagować, np. kiedy zauważysz niepoprawnie działający sygnalizator. Wystarczy, że sprawdzisz, kto zajmuje się remontem i jest zarządcą drogi, a będziesz wiedzieć, gdzie zgłosić uszkodzony znak lub sygnalizator wahadłowy.

Ile kosztuje montaż sygnalizacji wahadłowej?

Kompletny system sygnalizacji wahadłowej to wydatek na poziomie do kilku tysięcy złotych – zależnie od wybranego urządzenia oraz sposobu zasilania. W trakcie organizacji sygnalizacji wahadłowej na drodze warto sprawdzić nie tylko koszt zakupu urządzeń sygnalizacyjnych, lecz także sprawdzić, ile kosztują znaki drogowe. W ten sposób można realnie ocenić całkowite koszty tymczasowej organizacji ruchu, np. w miejscach, gdzie został zamknięty jeden pas ruchu na czas remontu jezdni.

 Sprawdź:

[product id="5409, 5579, 5546, 5545, 4873"]

[1] https://www.gov.pl/web/gddkia-opole/zasady-oznakowania-robot-utrzymaniowych

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium